Metro 2033
- tytuł oryginału
- Метро 2033
- data wydania
- 4 listopada 2015
- ISBN
- 9788365315014
- liczba stron
- 592
- słowa kluczowe
- metro, rosja, postapokalipsa
- kategoria
- fantastyka, fantasy, science fiction
- język
- polski
- dodał
- EIGHT
Nowe wydanie pierwszego tomu fantastyczno-naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovsky’ego – Metro 2033. Rok 2033. Świat po zagładzie nuklearnej. Ocalali walczą o przetrwanie w sieci moskiewskiego metra. Ich los trafia w ręce młodego Artema. Choć „Metro 2033” jest książką o świecie po wojnie nuklearnej, mutantach, potworach i walce z nimi, z charakterystycznymi dla science fiction rekwizytami,...
Rok 2033. Świat po zagładzie nuklearnej. Ocalali walczą o przetrwanie w sieci moskiewskiego metra. Ich los trafia w ręce młodego Artema.
Choć „Metro 2033” jest książką o świecie po wojnie nuklearnej, mutantach, potworach i walce z nimi, z charakterystycznymi dla science fiction rekwizytami, to jest to przede wszystkim opowieść o konieczności odnalezienia przez każdego człowieka swojego miejsca na ziemi; o konieczności określenia i zrozumienia misji, którą ma do wypełniania człowiek jako jednostka i jako gatunek. Jest to książka o wypełnieniu powołania i życiu pomimo wszelkich trudności.
„Metro 2033” jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze – największym schronie przeciwatomowym świata. Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej?
źródło opisu: http://www.insignis.pl/
źródło okładki: http://www.insignis.pl/
Zdecydowanie jedna z najlepszych postapokaliptycznych książek jakie czytałam!
Klimatyczna, dołująca, napromieniowana. Czytając czułam, że znajduję się w tych ciasnych, mrocznych tunelach moskiewskiego metra. Przytłaczała mnie ta atmosfera i mogę przysiąc, że razem z Artemem poczułam co oznacza "strach tuneli". Te odległe, nieznane dźwięki niosące się echem metra naprawdę są w stanie zmrozić krew w żyłach.
Brawa za niezwykłą historię i atmosferę Kremla! Byłam oczarowana i sama mam ochotę teraz, w naszym świecie tam pojechać i sprawdzić czy naprawdę przyciąga.
Jedyną rzeczą, która mi się nie podobała były zbyt długie filozoficzne rozmyślania Artema. Rozumiem, że chłopak szukał sensu życia i były potrzebne do budowania atmosfery, jednak momentami były po prostu przydługie.
Obowiązkowa lektura dla fana postapokalipsy!

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Opowieści sieroty. W ogrodzie nocy
Niebywale skomplikowana, multiszufladkowa kompozycja. Bohaterka snuje opowieść o postaciach opowiadających o jeszcze innych osobach które z kolei prz...