Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Do światła

Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Cykl: Cienie Post-Petersburga (tom 1) | Seria: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
7,61 (2294 ocen i 217 opinii) Zobacz oceny
10
215
9
335
8
674
7
677
6
268
5
81
4
24
3
9
2
8
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
К свету
data wydania
ISBN
9788361428695
liczba stron
328
język
polski
dodał
Anakolut

Z petersburskiego metra wyrusza grupa straceńców z misją odszukania tajemniczego światła, którego źródło tkwi gdzieś w Kronsztadzie. Przewodzi im Taran, doświadczony stalker. Za udział w wyprawie zażądał… dwunastoletniego sierotę, Gleba. W grupie znajduje się też wyznawca kultu Exodusu, wierzący w Arkę, która zabierze wybrańców do raju wolnego od promieniowania. Jak rozwiną się szorstkie...

Z petersburskiego metra wyrusza grupa straceńców z misją odszukania tajemniczego światła, którego źródło tkwi gdzieś w Kronsztadzie. Przewodzi im Taran, doświadczony stalker. Za udział w wyprawie zażądał… dwunastoletniego sierotę, Gleba. W grupie znajduje się też wyznawca kultu Exodusu, wierzący w Arkę, która zabierze wybrańców do raju wolnego od promieniowania.

Jak rozwiną się szorstkie początkowo relacje opiekuna i chłopca? Co czeka na wędrowców u celu? Czy spotkają innych, którzy przetrwali Katastrofę? Czy z bazy Floty Bałtyckiej zabierze ich krążownik „Wariag” – mityczna Arka wyznawców Exodusu?

Jedno można powiedzieć: nadzieja to dziwne uczucie.

Do światła to pierwszy tom trylogii Andrieja Djakowa, ukazującej się w ramach Uniwersum Metro 2033 – międzynarodowego projektu Dmitry’a Glukhovsky’ego, autora bestsellerów Metro 2033 i Metro 2034, w którym biorą udział pisarze, osadzający swe historie w postapokaliptycznym świecie Metra 2033.

 

źródło opisu: http://www.insignis.pl/book/index/60/Do-swiatla.html

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/60/Do-swiatla.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Ku powierzchni, ku nadziei. Do światła!

Jeszcze do niedawna pozornie bezbarwne, zwyczajne słowo "Metro" większości z nas kojarzyło się co najwyżej z niewzbudzającym specjalnych emocji środkiem komunikacji lub wzbudzającym emocje w pewnym tylko gronie musicalem. Od kiedy jednak w ręce czytelników trafiła pierwsza książka Dmitrija Głuchowskiego, słowo to nabrało w pewnych kręgach zupełnie nowego znaczenia. Wizja świata, jaką wykreował Głuchowski w książkach "Metro 2033" i "2034" idealnie trafiła w gusta wielu fanów fantastyki i szybko urosła do rozmiarów szalonej fascynacji. Fascynacja ta ogarnęła też innych pisarzy i zainspirowała ich do osadzenia swoich dzieł w świecie opisanym przez autora dylogii "Metro", pod wspólnym szyldem "Uniwersum Metro 2033". Wydawnictwo Insignis zaserwowało nam właśnie drugi tytuł z tego cyklu, którego autorem nie jest Dmitrij Głuchowski - tym razem do polskich fanów trafiło "Do światła" Andrieja Diakowa.

"Do światła" to pierwsza część z zapowiadanej trylogii i najpopularniejszy z tomów "Uniwersum Metro" w Rosji (gdzie cały cykl ma już prawie 20 tomów). Akcja książki, podobnie jak poprzednio wydanego u nas tytułu, toczy się w ruinach Sankt Petersburga, gdzie w podziemnych tunelach metra atomową zagładę przetrwała część obywateli miasta. "Do światła" opowiada historię przede wszystkim dwóch ludzi - doświadczonego stalkera Tarana i dwunastoletniego chłopca Gleba, wychowanka stacji Moskiewskiej. Pewnego dnia Taran zostaje wynajęty na niebezpieczną wyprawę - wspólnie z drużyną stalkerów...

Jeszcze do niedawna pozornie bezbarwne, zwyczajne słowo "Metro" większości z nas kojarzyło się co najwyżej z niewzbudzającym specjalnych emocji środkiem komunikacji lub wzbudzającym emocje w pewnym tylko gronie musicalem. Od kiedy jednak w ręce czytelników trafiła pierwsza książka Dmitrija Głuchowskiego, słowo to nabrało w pewnych kręgach zupełnie nowego znaczenia. Wizja świata, jaką wykreował Głuchowski w książkach "Metro 2033" i "2034" idealnie trafiła w gusta wielu fanów fantastyki i szybko urosła do rozmiarów szalonej fascynacji. Fascynacja ta ogarnęła też innych pisarzy i zainspirowała ich do osadzenia swoich dzieł w świecie opisanym przez autora dylogii "Metro", pod wspólnym szyldem "Uniwersum Metro 2033". Wydawnictwo Insignis zaserwowało nam właśnie drugi tytuł z tego cyklu, którego autorem nie jest Dmitrij Głuchowski - tym razem do polskich fanów trafiło "Do światła" Andrieja Diakowa.

"Do światła" to pierwsza część z zapowiadanej trylogii i najpopularniejszy z tomów "Uniwersum Metro" w Rosji (gdzie cały cykl ma już prawie 20 tomów). Akcja książki, podobnie jak poprzednio wydanego u nas tytułu, toczy się w ruinach Sankt Petersburga, gdzie w podziemnych tunelach metra atomową zagładę przetrwała część obywateli miasta. "Do światła" opowiada historię przede wszystkim dwóch ludzi - doświadczonego stalkera Tarana i dwunastoletniego chłopca Gleba, wychowanka stacji Moskiewskiej. Pewnego dnia Taran zostaje wynajęty na niebezpieczną wyprawę - wspólnie z drużyną stalkerów musi dostać się do Kronsztadu, skąd dochodzą dziwne sygnały, mogące sugerować istnienie tam innej społeczności, która również przetrwała wojnę. Jako zapłatę za swoje usługi Taran wyznacza nietypową cenę - jest nią właśnie Gleb, który od tej pory będzie cieniem stalkera, jego uczniem i prawą ręką. Wyprawa, na którą wyruszają śmiałkowie szybko okazuje się trudniejsza niż się spodziewano - a cel wydaje się znacznie ważniejszy i może wpłynąć na losy całego petersburskiego metra.

Pierwsze, co uderzyło mnie podczas lektury „Do światła” to niezwykle dynamiczna akcja. Autor bardzo szybko przechodzi do zasadniczej części książki, czyli wyprawy na Kronsztad, przez co w samym Metrze dzieje się tylko niewielka część wydarzeń. Diakow zastosował bardzo prostą, wręcz spłyconą narrację, często posługując się niezłożonymi zdaniami, skupiając uwagę tylko na konkretach, pomijając mniej istotne elementy wyprawy. Kolejne wydarzenia następują po sobie w krótkich odstępach, a jednocześnie czas akcji pędzi jak szalony - czasami wręcz trudno wyczuć, czy od poprzedniego opisywanego zdarzenia minęło kilka minut, godzin a może dni. Drużyna stalkerów wpada z jednych tarapatów w następne, ukazując czytelnikowi masę niebezpieczeństw postapokaliptycznego świata. Miejscami wydaje się, że akcja jest wręcz zbyt dynamiczna, czasami chciałoby się chwilę odetchnąć, ale autor nie daje swoim bohaterom zbyt wiele odpoczywać.

Krótkie chwile wytchnienia Andriej Diakow serwuje czytelnikowi tylko na początku poszczególnych rozdziałów, kiedy pozwala sobie na rozważania na temat nadziei, instynktów, strachu i najróżniejszych emocji. Osobiście uważam, że książka nic by nie straciła, gdyby tych fragmentów zabrakło - rozważania te są czasem na tyle zakręcone i powtarzalne, że wzrok tylko prześlizguje się po nich, w poszukiwania dalszej części opowieści o Taranie i Glebie. Bowiem mimo pozornie zbyt szybkiej akcji i pozostawiającej trochę do życzenia narracji, „Do światła” czyta się naprawdę przyjemnie i wspomniane mankamenty nie zakłócają zabawy.

Diakow postawił sobie dość trudne zadanie w kwestii kreacji bohaterów, gdyż drużyna Tarana i Gleba liczy aż 11 osób, a każdy z jej członków reprezentuje inną postawę w różnych sytuacjach. Najwięcej uwagi autor poświęcił Glebowi i Taranowi, to oni stanowią trzon drużyny, dlatego ich charaktery i przeżycia zostały opisane najbardziej dokładnie, ale też inni wydają się stworzeni całkiem solidnie i wiarygodnie. Na uwagę zasługuje też pobudzający wyobraźnie sposób przedstawienia zrujnowanego świata, z pełnym uwzględnieniem jego brutalności i bezwzględności. Autor przedstawił kilka nowych gatunków drapieżników, czyhających na powierzchni na nieostrożnych wędrowców, ale też nie zapomina o czystym okrucieństwie, które jest domeną tylko naszego gatunku.

Podczas lektury trudno oprzeć się wrażeniu, że Diakow postanowił nie tylko stworzyć ciekawą opowieść, ale też poruszyć czytelników do myślenia. Wspomniane już wywody rozpoczynające rozdziały dopełnił wielokrotnym poruszaniem kwestii czystego zła, jakie drzemie wewnątrz człowieka i zniszczenia, jakie po sobie pozostawiamy. Niektórych być może zmusi to do refleksji, sam jednak odbieram "Do światła" raczej jako powieść rozrywkową, w której najistotniejsza jest akcja, a nie ukryta filozofia.

Przekład polskiego wydania przygotował jak zwykle Paweł Podmiotko i jak zawsze jest bardzo solidnie, aczkolwiek w porównaniu z wcześniejszymi tytułami, czasami tekst wydaje się trochę sztywny. Podejrzewam jednak, że wrażenie to powoduje raczej dość minimalistyczny styl Diakowia, a tłumacz zaserwował nam tylko wierny przekład, nie można więc mieć pretensji do pana Pawła. Dodatkowo, autor niekiedy specjalnie silił się na wprowadzenie odrobiny humoru do dialogów, polegając często na grze słów, co w przełożeniu na nasz język traci urok i delikatnie psuje wrażenie w odniesieniu do całej książki.

Warto wspomnieć, że wydawnictwo w ramach gratisu, serwuje razem z książka broszurkę z krótkim opowiadaniem autorstwa samego Dmitrija Głochowskiego, będącym swoistym dopełnieniem książki "Metro 2033". To bardzo miły dodatek, obyśmy mieli więcej tego rodzaju niespodzianek w przyszłości.

"Do światła" z pewnością zadowoli fanów "Uniwersum Metro 2033" i sprawi, że z jeszcze większym utęsknieniem czekać będą na kolejne tomy cyklu. Co z tego, że narracja jest prosta, akcja pędzi jak szalona, jest przewidywalna, opisy są zdawkowe i sztywne, a autor raczy nas przymusowymi wykładami z filozofii, skoro całość i tak czyta się świetnie, niemal jednym tchem? Przecież o to właśnie chodzi w literaturze rozrywkowej, aby nie dać czytelnikowi się uwolnić aż do ostatniej strony, a potem jeszcze żądać więcej, pomimo wszelkich niedoskonałości przeczytanego utworu. "Do światła" sprawdza się tu doskonale i z niecierpliwością wypatrywać będę kolejnych tytułów z tego cyklu.

Paweł Kukliński

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4134)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 455
veinylover | 2018-05-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2018

Daję aż 9 gwiazdeczek z kilku powodów.
1. Autor napisał świetną powieść przygodową z bohaterami, których lubimy coraz bardziej, w miarę rozwijania się fabuły.
2. Jest pomysł na opowiedzenie jakiejś historii, która ma początek i koniec. Tom posiada puentę i może funkcjonować jako oddzielna, zamknięta opowieść.
3. Akcja jest bardzo intensywna, co powoduje, że książka otrzymuje wysoką notę w kategorii „zajmujące czytadełko”.
4. Wszystkie wady „uniwersum metro” i błędy nam aż tak bardzo nie przeszkadzają, skoro książka ma być oparta na tym właśnie uniwersum, stworzonym przez kogoś innego. Niektóre absurdy tego uniwersum są w tej powieści złagodzone, inne niepotrzebnie (albo potrzebnie, zależnie od punktu widzenia) nadmiernie podkręcone, jak te latające gady ze stali nierdzewnej z kompozytami, no bo tylko stal nierdzewna z kompozytami musi być budulcem stwora, do którego trzeba strzelać pociskami przeciwpancernymi. To jest jeden z tych absurdów, które mnie irytują, ale odpuszczam to...

książek: 1341
Heisenberg | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

„Metro 2033” Głuchowskiego spodobało mi się do tego stopnia, że postanowiłem dalej zagłębiać się w świat stworzony przez rosyjskiego autora. I tak oto na początek wypadło na książkę „Do światła” Andrieja Diakowa. Może teraz troszeczkę przesadzę, ale jednak powieść ta podoba mi się bardziej od swojej „matki”! O ile u Głuchowskiego mieliśmy do czynienia ze swego rodzaju przewodnikiem po moskiewskim metrze, a dopiero gdzieś od połowy nastąpiła ‘eksplozja’ akcji, to w przypadku książki Diakowa taką akcję mamy praktycznie od pierwszego do ostatniego rozdziału! Najmniej w tym Uniwersum Metra mamy samego metra, gdyż przeważająca część „Do światła” dzieje się na powierzchni, co nie zmienia absolutnie faktu, że mamy do czynienia ze świetną powieścią! Z marszu zabieram się za sequel.

książek: 996
Magnis | 2018-03-26
Przeczytana: 24 marca 2018

Do Uniwersum Metra 2033 wracam co jakiś czas z innymi autorami, którzy zabierają mnie i proponują różne wizje świata po zagładzie. Trafiają się naprawdę dobre książki i takie średnie w zależności co kto oczekuje po nich. W przypadku Do światła Andrieja Diakowa nie spodziewałem się tego co może zaoferować, bo chociaż czytałem dobre opinie to jednak miałem mniejsze oczekiwania wobec niej. Lepiej być zaskoczony później pozytywnie niż srogo zawieść się po lekturze. Dlatego z pewną obawą zabrałem się za nią oczekując tylko dobrej rozrywki.
Grupa straceńców wyrusza z bezpiecznego miejsca jakim jest metro w misje w celu zbadania tajemniczego światła znajdującego się w Kronsztadzie. Przewodzi nimi stalker Taran, który za swoje usługi wybiera dwunastoletniego sierotę Gleba. Przed nimi trudna droga najeżona niebezpieczeństwem z misją mającą na celu danie odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Sporym atutem w tym przypadku jest wizja świata po zagładzie nuklearnej, w którym garstka ludzi...

książek: 269
Nozomi | 2014-09-07
Przeczytana: sierpień 2014

Cudowna! Zakochałam się w parze głównych bohaterów.

książek: 163
A_R_O | 2014-04-16
Przeczytana: 26 marca 2016

"Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę."

Pozwoliłem sobie zacząć cytatem, który zapamiętam na długo.
Książka jest kolejną pozycją z serii "Uniwersum metro 2033. Tym razem przeczytałem pierwszy tom trylogii Andrieja Diakowa - "Do światła"
Opowiada ona historię dwunastoletniego sieroty Gleba oraz jego opiekuna Tarana. Podobnie jak w "Piterze", całość akcji dzieje się w Sankt Petersburgu. Wbrew pozorom, historia bohaterów dzieje się na powierzchni. Odróżnia to książkę Diakowa od innych z serii. Zaliczam to do plusów, była to bardzo przyjemna odskocznia od akcji w metrze.
Książkę czyta się, bardzo szybko i przyjemnie. Autor napisał ją w bardzo miłym jak dla mnie stylu. Co ciekawe jest to jego pierwsza książka, którą wydal.
Akcja powieści, jak wspomniałem dotyczy dwóch osób, które wraz z kilkoma innymi stalkerami. Wyruszyli na ekspedycje w poszukiwaniu tytułowego światła. Ich...

książek: 1039
shamankaah | 2013-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Ależ ja wymęczyłam tą książkę, naprawdę. Musiałam wyłączyć muzykę w słuchawkach, bo była tak nudna, że się skupić nie mogłam. Wolałam siąść nad podręcznikiem do chemii i zagłębiać tajniki gleby, byle tylko się od „Do światła” trzymać daleko…

Początek był kuszący i czytałam za zaciekawieniem; pierwsze sto stron pochłonęłam w oka mgnieniu. Ale to chyba mylne pierwsze wrażenie, bo jak zasiadłam do niej kolejny raz, to szło mi jak przez bagno. Im dalej, tym gorzej. Akcja zamiast się rozkręcać, wręcz zwalnia. Zresztą co to za akcja, ze sobie łażą od miejsca do miejsca, od czasu do czasu zabiją zmutowane zwierzątko i przez przypadek siebie nawzajem? Styl pisania także mnie nie powalił na kolana- taki trochę sztywny, a jak czytałam, ze „kilka figurek przemykało w cieniu” kolejny raz z rzędu, to zaczynałam rozpatrywać bohaterów pod kątem manekinów… i piękne lanie wody o nadziei, instynkcie samozachowawczym, szkoda tylko ze tak bardzo niepotrzebne.

Dwaj główni bohaterowie- Gleb i Taran...

książek: 633
Adrian F | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2017

Inna niż dotychczas znane mi książki z Uniwersum Metro. Przede wszystkim spora część akcji rozgrywa się na powierzchni. Niestety autor nie ustrzegł się kilku nielogicznych rozwiązań. Poza tym główni bohaterowie to prawdziwi komandosi, mają nieograniczone zasoby broni i amunicji, pomimo to co jakiś czas ich liczba ulega redukcji. Duży plus za fakt, że kiedy pod koniec okazuje się o co naprawdę chodzi w tej przygodzie, można było poczuć dreszcz grozy. Autor potrafi zbudować klimat. Polecam nie tylko fanom Metra.

książek: 292
DonSzabla | 2012-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2012

Książka "Do Światła" mnie nie zawiodła. Andriej Diakow większość akcji umiejscowił na powierzchni co szczególnie przypadło mi do gustu. Fantastycznie się czytało opisy zrujnowanego Petersburga. Jednym z lepszych pomysłów był dziennik mieszkańca schronu. Czytając te zapiski byłem zszokowany i pełen podziwu dla autora. Klimat zachowany w 100%-tach.
Czytając ten tytuł nie sposób się nudzić. Fabuła została w pełni przemyślana. Jest pełna nagłych zwrotów akcji i dramatyzmu. Kilka momentów mnie szczególnie zaskoczyło i wprawiło w osłupienie. Kolejny plus dla autora za zróżnicowanie scen akcji. Postacie są barwne i wyraziste co pozwala na lepsze utożsamianie się z nimi podczas wędrówki po zrujnowanym mieście.
"Do Światła" polecam wszystkim fanom postapokalipsy i dobrej akcji.

Swoją krótką notkę zakończę cytatem który szczególnie zapadł mi w pamięć:

„Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy...

książek: 1656
Robert | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 19 maja 2015

Zdecydowanie rewelacja! Czytanie to czysta przyjemność (czyli taka spędziająca sen z powiek!).
Książka doskonale przemyślana, logiczna, z ciągłą fabułą i do tego zgrabnie zakręcona. Godny następca serii Metro 2033.
Już nie mogę się doczekać kolejnej części :)

książek: 196
Dominik | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Książka pozwala nam stać się częścią świata po zagładzie atomowej. W postapokaliptycznej rzeczywistości wszystko jest odwrotnością codziennego życia. Świeże powietrze i czysta woda są marzeniem, a spokojne schronienie przyrównywane jest do raju. Życie traci swoją wartość. Śmierć można spotkać na każdym kroku - czy to w następstwie ataku mutantów, wygłodniałych zwierząt, czy też po akcie agresji, zorganizowanym nawet przez pobratymców. W najgorszym wypadku człowiek staje się posiłkiem dla innych. Szerzy się kanibalizm.

Główni bohaterowie narażeni są na szereg niebezpieczeństw, którym muszą stawić czoła. Fabuła obfituje w zwroty akcji. Największy - oczywiście - ma miejsce na finiszu powieści. To, co następuje po nim - jest puentą tego utworu.

zobacz kolejne z 4124 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Suren Cormudian, autor „Wędrowca” odwiedzi Polskę

W związku z premierą „Wędrowca” – jednej z najważniejszych lektur w świecie „Metra 2033” – 21 lutego o godz. 18.00 w warszawskim Empiku (Empik Junior) z fanami serii spotka się autor książki Suren Cormudian. Będzie to niepowtarzalna okazja, by z autorem porozmawiać, zdobyć jego autograf i zrobić sobie z nim zdjęcie. Zapraszamy!


więcej
Pszczoły, jeziora, spotkania – Literacki Horoskop LC na środek lata

Witajcie! Dziękujemy Wam za przemiłe przyjęcie naszych wróżb z zeszłego tygodnia. Mamy nadzieję, że te również przypadną Wam do gustu. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd