Lena. Braciszek na piątkę

Okładka książki Lena. Braciszek na piątkę Roser Capdevila, Fanny Joly
Okładka książki Lena. Braciszek na piątkę
Roser CapdevilaFanny Joly Wydawnictwo: Debit Seria: Lena opowiadania, powieści dla dzieci
48 str. 48 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Lena
Debit
2015-10-07
2015-10-07
48 min.

Okładka książki Lena. Kłopoty ze zwierzakami Roser Capdevila, Fanny Joly
Lena. Kłopoty ... Roser Capdevila, Fa...
Okładka książki 12 wyjątkowych Postaci. Polscy autorzy o marzeniach Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Maria Szarf, Elżbieta Zubrzycka
12 wyjątkowych... Anna Czerwińska-Ryd...
Okładka książki Bartek, Lenka i sny Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wachowiak
Bartek, Lenka ... Jola Richter-Magnus...

Pamiętacie małą Lenę i jej młodszego braciszka Kubusia? Wspominałam Wam już kiedyś o tej dwójce, tylko, że wtedy braciszek był malutkim niemowlakiem, teraz jest już biegającym i zaczynającym mówić małym łobuziakiem, którym Lena ciągle musi się opiekować ;)

Dzisiaj opiszę Wam dwie książki naraz. Postanowiłam połączyć te recenzje w jedną, bo przecież są one do siebie tak bardzo podobne. Opowiadają o tych samych bohaterach tylko oczywiście różnią się treścią, ale bez obaw, opiszę Wam je obie :) Tym razem przeczytamy o tym jak Lena uczy swojego małego brata oraz o urodzinach naszej głównej bohaterki i jej cudnym braciszku, który mimo tego, że jest strasznie denerwujący jest też najukochańszym bratem na ziemi :)

Pierwsza z nich czyli "Braciszek na piątkę" opisuje nam nauki językowe. Mama Leny strasznie zdziecinniała, zamiast mówić do synka wydaje z siebie jakieś dziwne dźwięki. Lena martwi się, że jej brat wyrośnie na jakieś dziwadło, które nie potrafi mówić więc postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uczy go mówić. Niestety Kubuś chyba kompletnie nie wie o co jej chodzi. Lena i jej dziwne pomysły - z pewnością nie wróży to nic dobrego ;)

Druga książeczka to "Lena świętuje urodziny" opowiada o tym jak to nasza bohaterka przygotowuje swoje przyjęcie urodzinowe. Lena kończy już sześć lat, to taki poważny wiek. Dziewczynka ma ogromną nadzieję, że jej mały brat nie zepsuje jej całej imprezki. Przychodzą goście, przynoszą prezenty - Lena czuje się zawiedziona zarówno tym co otrzymała jak i zachowaniem swojego brata, jednak okazuje się, że jej przyjaciele uwielbiają Kubusia... Może to przyjęcie nie jest taką kompletną klapą ;) ?

Lena to naprawdę fajna dziewczynka, choć powiem Wam, że jej pomysły nieco mnie przerażają. Dobrze, że to tylko książki, bo nie wyobrażam sobie, aby w realnym życiu niektóre jej akcje miałyby tak dobre zakończenie. Mała dziewczynka bierze sama niemowlaka na spacer w deszczu, wraca do domu i rodzice nawet nie zauważają ich zniknięcia? Brrr nieco to straszne ;) Mam nadzieję, że mali czytelnicy nie będą mieli takich pomysłów jak ona ;)

Książeczki te są ciekawe - nie można im tego odmówić. Opowiadania te są pomysłowe, główna bohaterka choć jeszcze taka mała jest już naprawdę zaradna i potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Z tymi książeczkami nie będziemy się nudzić, jestem pewna, że sprawią one, że na buziach małych czytelników pojawią się uśmiechy :)

Miękka okładka i klejone strony wcale nie są tutaj minusem. Książki te są poręczne, dosyć cienkie i zajmują niewiele miejsca, dzięki temu bez problemu możemy zebrać całą kolekcje opowiadań o Lenie i nie będzie kłopotu z jej przechowywaniem ;) U mnie to spory problem, bo książek mam ogrom, a miejsca na półkach ani trochę... Wewnątrz tych książeczek oprócz ciekawych i zabawnych opowiadań znajdziemy także dużą, czytelną czcionkę i wiele kolorowych, zabawnych obrazków. Połączenie idealne ;)

Lena ma sześć lat i niedługo pójdzie do szkoły. Ma mnóstwo zabawek oraz brata ;-) To dziewczynka o zdecydowanie mocnym charakterku! Jest rezolutna, a czasem nawet przemądrzała, ale przy tym wszystkim radosna i o dużym poczuciu humoru. Lena to typ chłopczycy, bo bardziej od lalek i wózków woli bawić się kostiumem wampira, robotami czy smokami. Lena jest odrobinę zazdrosna o Kubusia i boleje nad tym, że jego rzeczy zajmują mnóstwo miejsca w domu, a ona nie ma już żadnej szafki na swoją kolekcję kubków po jogurcie, a uzbierała ich już, bagatela, jedynie 248!
Pomimo małej zazdrości, Lena kocha małego Kubusia i zaczęła się zamartwiać, bo, o zgrozo!, coś się stało z głową mamy! Na nieszczęście mama przestała mówić do Kubusia, a zaczęła gdakać i gęgać. Wtedy Lena podjęła się trudnego zadania uratowania brata, aby nie wyrósł na gąsiora lub gęgulca! To zadanie nie było takie proste. Musiała zrobić z kartonu pomoce naukowe. Znowu i znowu powtarzała specjalnie wybrane słowa. Spacerowała z nim w deszczu. Uczyła go matematyki. Czy Lena była dobrą nauczycielką? Jak zakończyła się domowa nauka? I czy Kubuś zaczął mówić normalnie? ;-) Koniecznie przeczytajcie o przygodzie Leny, a na pewno się tego dowiecie :-)
"Lena. Braciszek na piątkę" Fanny Joly to zabawna, pouczająca opowieść dla wszystkich dzieci powyżej 5 roku życia. Lena to rezolutna, a zarazem przyjacielska dziewczynka. Jest czuła oraz opiekuńcza i na swój własny, przedszkolny sposób, martwi się o brata.
Książka jest napisana dość prostym językiem, jednak zawiera sporo trudniejszych zwrotów, a także związków frazeologicznych. Mogą one być niezrozumiałe dla młodszych przedszkolaków, ale te starsze zachęci do przyswojenia nowych wyrażeń i zdecydowanie poszerzy ich słownictwo.
W opowiadaniach o Lenie zastosowano ciekawy zabieg, a mianowicie niektóre z wyrazów i zwrotów wyróżniono innym kolorem czcionki. Najczęściej są to ważne dla fabuły wyrażenia, które mogą zachęcić przedszkolaki do samodzielnego czytania.
Ilustracje stworzone przez Roser Capdevila są barwne i wesołe. Są one całkiem przyjemne dla oka i wiernie oddają wygląd domu, w którym mieszkają i bawią się dzieci.
Lena nie zawsze jest grzeczna i nie zawsze poprawnie się zachowuje, ale jest sympatyczna i ma dobre serce. Bardzo spodobała mi się zapowiedź serii książek o Lenie umieszczona na końcu każdej z opowieści, że „dzieci dzielą się na te czyste, albo szczęśliwe” i to jest świetne podsumowanie Leny i jej przygód! ;-) Polecam! www.ksiazkowelove.wordpress.com

Lubicie dzieci o wyrazistym charakterku?! Ja uwielbiam, choć co prawda nie można się przy nich nudzić ;-) Lubicie czytać o takich małych urwisach?! Jeśli tak, to zachęcam, abyście sięgnęli do książek o Lenie – sześciolatce, która w niezwykły sposób radzi sobie w zwykłych sytuacjach ;-) "Lena. Braciszek na piątkę" to historia, obok której nie można przejść obojętnym :-)...

Rezolutna Lena ma braciszka, nie potrzebuje więc lalek ani sztucznych dzidziusiów. co więcej, jego rzeczy zajmują tyle miejsca, że na jej kolekcję kubków po jogurtach nie ma już miejsca. Lena ma też mamę, jej brzuch wrócił do normy, ale coś jej się stało z głową: guga, gdacze, gęga i kompletnie zdziecinniała. Dlatego Lena bierze wychowanie brata w swoje ręce i testuje na nim własne metody. Nie może pozwolić na to, by jej brat wyrósł na gąsiora:) Czy uda jej sie wychować brata?

Maluchy lubią czuć się potrzebne, są opiekuńcze i pomysłowe, i postrzegają świat zupełnie inaczej jak ich rodzice. Taka właśnie jest tytułowa bohaterka książeczek tworzących uroczą serię pt. "LENA. Braciszek na piątkę".

Lena to prawie sześcioletnia rezolutna dziewczynka, która mieszka razem z młodszym braciszkiem Kubusiem i rodzicami. W pierwszej z książeczek Lena zniesmaczona sposobem w jaki jej mama zwraca się do małego Kubusia postanawia sama wziąć się za jego edukację. Próbuje nauczyć niemowlaka mówić i wkłada w to mnóstwo energii. Pomysłów również jej nie brakuje i choć efekt całego przedsięwzięcia nie do końca satysfakcjonuje Lenkę, postanawia jednak nie poddawać się. Tak oddana siostrzyczka to prawdziwy skarb...

Książeczka, mimo iż tak mała i niepozorna, porusza ważne dla dzieci tematy. Dzięki Lenie i jej bądź co bądź zabawnym pomysłom czyta się je bardzo przyjemnie. Nie znajdziemy tu co prawda fantazyjnych baśniowych stworów ale i tak uważam, że książeczka jest ciekawa i warto przeczytać ją dzieciom. Takie przyziemne historie, których bohaterami są zwyczajne dzieci skłaniają nasze maluchy do wnikliwszej analizy treści i rozmowy na dane tematy. W końcu starsze rodzeństwo może z powodzeniem pomagać rodzicom w opiece nad młodszym i co najważniejsze może wiele je nauczyć, czuć się przy tym ważnym i potrzebnym, co myślę lubią wszystkie dzieci.
Uwagę zwraca ciekawa szata graficzna, bardzo kolorowa i taka dziecinna. Ilustracje są duże, zabawne i urocze. Duża czcionka ułatwia natomiast czytanie dzieciom, które dopiero się tego uczą.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do sięgnięcia po tę właśnie książeczkę ;)

• Dla dzieci 2019
  • Biblioteka