Lena. Kłopoty ze zwierzakami

Okładka książki Lena. Kłopoty ze zwierzakami Roser Capdevila, Fanny Joly
Okładka książki Lena. Kłopoty ze zwierzakami
Roser CapdevilaFanny Joly Wydawnictwo: Debit Seria: Lena opowiadania, powieści dla dzieci
48 str. 48 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Lena
Debit
2015-05-04
2015-05-04
48 min.

Świetna, choć niepozorna książeczka dla dzieci pokazująca plusy i minusy posiadania w domu zwierzątka. Uczy odpowiedzialności, konsekwencji związanych z podejmowaniem decyzji, empatii i opiekuńczości. Świetna już dla 1,5-2-letniego dziecka. Książka do której się wraca. Zresztą jak do wszystkich z tej serii.

1958

Książeczki o Lence, bardzo przypadły do gustu córeczce. To bardzo mądre i pouczające, a przy tym zabawne, perypetie Lenki i jej braciszka Kubusia. Momentami obawiałam się, że aż za mądre, bo słownictwo czasem dość "dorosłe", ale książka została przyjęta z entuzjazmem. Polecam.

Tyle tu ważnych spraw dziecięcych, ich emocji, odczuć, radzenia ze złością i radością. Tyle obserwacji i nauki starszego rodzeństwa wobec młodszego. Lena czuje się naprawdę ważna i odpowiedzialna w tym wszystkim, co robi. Silną więź widać w opiece, we wspólnym pocieszaniu po stracie myszki. Dom Leny pełen jest wrażeń, niespodziewanych przygód, aktywności braciszka. A tematyka w zabawny sposób porusza kwestię empatii, opieki nad zwierzętami. Kolorowe ilustracje są bardzo dziecięce i urocze. Duża czcionka ułatwia czytanie początkującym czytelnikom.

Lena to pięcioletnia rezolutna dziewczynka, która mieszka razem z młodszym braciszkiem i rodzicami. W pierwszej z książeczek młodzi czytelnicy poznają zwierzaka Leny, którym jest mała myszka Fryszka. Kubuś, jej braciszek, opiekuje się nią zdecydowanie zbyt nachalnie. Lena postanawia kupić mu rybkę, ale czy to rozwiąże problem. Jak to w końcu jest z tymi zwierzakami, są z nimi tylko kłopoty czy może to sama frajda dla dzieci? A może jedno i drugie? Zajrzyjcie do lektury i przekonajcie się jak skończyła się ta historia.
Książeczki, mimo iż tak małe i niepozorne, poruszają ważne dla dzieci tematy. Dzięki Lenie i jej bądź co bądź zabawnym pomysłom czyta się je bardzo przyjemnie. Nie znajdziemy tu co prawda fantazyjnych baśniowych stworów ale i tak uważam, że książeczki są ciekawe i warto przeczytać je dzieciom. Takie przyziemne historie, których bohaterami są zwyczajne dzieci skłaniają nasze maluchy do wnikliwszej analizy treści i rozmowy na dane tematy. W końcu starsze rodzeństwo może z powodzeniem pomagać rodzicom w opiece nad młodszym i co najważniejsze może wiele je nauczyć, czuć się przy tym ważnym i potrzebnym, co myślę lubią wszystkie dzieci.
Uwagę zwraca ciekawa szata graficzna, bardzo kolorowa i taka dziecinna. Ilustracje są duże, zabawne i takie urocze. Duża czcionka ułatwia natomiast czytanie dzieciom, które dopiero się tego uczą.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do sięgnięcia po obie te książeczki ;)

• Książeczki córeczki
  • 2015