Bartek, Lenka i sny

Okładka książki Bartek, Lenka i sny Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wachowiak
Okładka książki Bartek, Lenka i sny
Jola Richter-MagnuszewskaJoanna Wachowiak Wydawnictwo: Wydawnictwo "bis" opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Wydawnictwo "bis"
2015-10-20
2015-10-20

Okładka książki Czytam sobie. Kartofel i Werka Blogerka. Poziom 2 Joanna Olech, Jola Richter-Magnuszewska
Czytam sobie. ... Joanna Olech, Jola ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs
Dzicy przewodn... Jola Richter-Magnus...

Niesamowite przygody Bartka opowiedziane w humorystyczny sposób.
Mi i dzieciom się podobała :).

Moim zdaniem dzieci od 3-4 lat spokojnie mogą słuchać.

Niesamowite przygody Bartka opowiedziane w humorystyczny sposób.
Mi i dzieciom się podobała :).

Moim zdaniem dzieci od 3-4 lat spokojnie mogą słuchać.

Jeśli szukasz mądrych i wartościowych książek o przedszkolakach dla przedszkolaków, mam dla ciebie pozycję wyjątkową. Ciepłą i pouczającą opowieść dla najmłodszych, w której magia, fantazja i baśni przeplata się z życiem codziennym.

Bartek jest przedszkolakiem. Niedawno na świat przyszła jego młodsza siostra. Chłopiec nie jest tego powodu zadowolony. Lenka ciągle płacze i skupia na sobie całą uwagę rodziców. Bartek nie może znieść nieustannego płaczu i chciałby wrócić do czasów, kiedy był sam. Ale czy tak się da? Okazuje się, że w snach wszystko jest możliwe… W snach można przenieść się w inny wymiar, podróżować w czasie, dowiedzieć się, co w nocy robią buty, próbować nowych rzeczy, rozmawiać ze świętym Mikołajem, można nawet przemienić się w kurę. W snach można wyjść poza granice rozsądku i szukać rozwiązań problemów dnia codziennego. Wszelkie sprawy, które kotłują się w głowie małego Bartka w ciągu dnia, w nocy znajdują swoje odzwierciedlenie w baśniowo-sennym świecie.

Książka składa się ośmiu rozdziałów, a każdy z nich jest opisem snu. Snu nieprzypadkowego, bo nawiązującego do konkretnej sytuacji z życia Bartka. Snu, z którego wypływa ważna lekcja i który pozwala spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

Ciepłych, pouczających, mądrych opowiadań dla przedszkolaków nigdy dość w biblioteczce. Przeczytaliśmy z moimi już niemal pięcioletnimi bliźniakami kolejną interesującą książkę, a pierwszym z powodów, dla których wzbudziła u nich sensacyjne wręcz zainteresowanie, jest imię głównego bohatera – takie samo jak jednego z nich. „Bartek, Lenka i sny” Joanny Wachowiak to zbiór ośmiu opowiadań, które w radosny i barwny sposób pomagają dzieciom oswoić trudne emocje, odnaleźć się w nowych sytuacjach, zyskać wiarę w siebie i zwyczajnie zrozumieć otaczający świat.
Opowiadania zawarte w tym zbiorze są tak wszechstronne, że właściwie należałoby odnieść się indywidualnie do każdego z nich. Często poszukujemy książek dotyczących konkretnych tematów, a tutaj jest ich wiele i każdy ważny. Choćby pojawienie się młodszej siostry, które absorbuje całą uwagę rodziców i wymaga, aby dostosowywać się do jej potrzeb, płacze cały czas, nie pozwalając zasnąć. Opowiadania o hałaserze oraz podróży w czasie pomagają lepiej zrozumieć takie maleństwo, które inaczej nie potrafi porozumiewać się z otoczeniem.
Jedna z najśmieszniejszych historyjek opowiada o liście do Mikołaja i jego wizycie w domu Bartka. Dzięki niemu dzieci zrozumieją, że najprostsze zabawki są najfajniejsze i przy odrobinie wyobraźni można je wykorzystać na wiele sposobów. W kolejnym możemy się również przekonać, że bycie królewiczem może okazać się okropnie nudne.
Czytelnicy mogą uświadomić sobie, że trzeba wierzyć w siebie i nie poddawać się, kiedy coś nam nie wychodzi, próbować aż do skutku, o czym uczy kura na rowerze. Dzięki pozostałym opowiadaniom poznamy wartość aktywności fizycznej na dworze, uwrażliwimy dzieci na potrzeby dorosłych i pomożemy zrozumieć ogrom pracy i odpowiedzialności, jaki codziennie niosą na swoich barkach oraz pokażemy, że bohaterskość wcale nie wymaga wielkich, odważnych czynów, wystarczy dobrze poszukać okazji do pomocy innym w najbliższym otoczeniu i w zwyczajnej codzienności.
Wszystkie opowiadania opierają się na motywie snu, jakiego doświadcza Bartek, przez co są wyjątkowo zabawne, bo wiadomo, że absurdalność naszych nocnych marzeń bywa nieograniczona. Pomagają oswoić wiele problematycznych sytuacji i emocji.
Twarda oprawa, porządny papier, poręczny format to już sztandarowe cechy wszelkich publikacji z Wydawnictwa Bis. Dzięki temu książka sprawdzi się u młodszych dzieci, ale i u starszych, które potrafią już czytać same. Długość i forma opowiadań pozwalają polecać je czytelnikom od 5 do 10 roku życia. Warto też wspomnieć o kolorowych, jasnych i wesołych ilustracjach Joli Richter-Magnuszewskiej, które tutaj pięknie odzwierciedlają barwność, bajkowość Bartkowych snów.
Do książki dołączona jest płyta z audiobookiem, czytanym przez Jacka Kawalca. Przyznam, że słuchanie jego interpretacji jest ogromną przyjemnością, bo jako lektor umiejętnie nadaje opowiadaniom dynamikę, fantastycznie odzwierciedla emocje i potrafi przyciągnąć uwagę. Pozostaje mi tylko z całego serca polecić tą pozycję oraz wspomnieć, że jest częścią serii, w której poznajemy inne, równie wciągające i kolorowe sny Bartka.

Początkowo Bartek w III części przygód zawartych w opowiadaniach autorstwa Pani Joanny Wachowiak w książce pt. '' Bartek, Lenka i sny '' nie jest zadowolony z tego powodu, że w jego życiu nastąpiły nowe zmiany, ale pomimo swojej wrażliwości chce udowodnić i pokazać, aby o nim nie zapomnieć w momencie, kiedy urodziła się jego siostra Lenka.

Ma chwile zadumy, a w świecie ciszy rozmawia ze swoją siostrą Lenką, a ona się do niego uśmiecha.

Podoba mi się to w Bartku, że potrafi analizować swoje zachowanie. Przykład. Czwarty rozdział- Najlepszy prezent. Wyciągnięte trafnie odpowiednie wnioski z dotychczasowych przemyśleń w sprawie prezentu, który ma otrzymać jak co roku.

Bartek to przykład, który zawsze słucha rodziców, swoimi pomysłami dzieli się w swoich tajemniczych snach, w których również ma przyjemność uczestniczyć.

Czy mu się uda wytrwać do końca wytrwać w jego postanowieniach i czy będzie, bohaterem dla swojej małej siostry Lenki o tym warto, przekonać czytając tę znakomicie napisaną książkę?

To była według mnie wspaniała wędrówka pełna tajemnic snów oraz przyjrzeniu się z bliska i jak wyglądają jego relacje z rodzicami, kolegami z przedszkola, wujkiem, ciocią, kuzynostwem, babcią, dziadkiem i Lenką.

Elementami dodatkowym są również pięknie wydana książka, która posiada twardą oprawę, odpowiednio dobrana czcionka oraz ilustracje właściwie dopasowane do każdego zamieszczonego w niej 9 rozdziałów w wykonaniu Pani Joli Richter-Magnuszewskiej.

Wydawnictwu Bis dziękuje za podarowanie mi egzemplarza książki autorstwa Pani Joanny Wachowiak do zrecenzowania.

Polecam przeczytać tę książkę szczególnie małym Czytelnikom, rodzicom oraz nauczycielom.

Będę z miłą chęcią wracać do przygód związanych z jego snami, które są pouczające i pojawiają się w nich humor, pomysłowość.

Ma chwile zadumy, a w świecie...

Literatura dziecięca ma swoją wyjątkową magię. Czasami pojawiają się w niej smoki, czarownice, rycerze na białych koniach i księżniczki w najpiękniejszych sukniach. Innym razem opowieści dotyczą zwykłych, codziennych dni, jakie spędza każdy z nas. To, co jest w tym najpiękniejsze, to również wypływająca z nich magia i wspaniałe mądrości oraz nauki. Właśnie do takich książeczek możemy zaliczyć powyższy tytuł. Co mnie w tej bajce najbardziej zauroczyło?

Bartek, Lenka i sny to bardzo ciekawa i solidnie wykonana książeczka, która bawi i uczy. Chwile spędzone z Bartkiem i Lenką będą magiczne i niezapomniane. Najmłodsi czytelnicy z całą pewnością będą zadowoleni, a kto wie, może i oni zaczną wynosić naukę z własnych snów? Serdecznie polecam!

Więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/09/bartek-lenka-i-sny-joanna-wachowiak.html

Dla dzieci 4+

Bardzo lubię utwory tej autorki. Wprowadza ona w taki zaczarowany, bajkowy świat. Słuchając nie mogłam się nie uśmiechać ;-) Synek (6,5 lat) tez się zasłuchał.

Ilustracje tez bardzo ładne.

Książka ma duże litery, więc nadawałaby sie do treningu dla poczatkujacego czytelnika. Ale że dołączona była płyta CD i p.Jacek Kawalec tak fajnie czytał... zasłuchaliśmy się ;-)

Dla dzieci 4+

Ilustracje tez bardzo ładne.

Posiadanie młodszego rodzeństwa jest nie​zwykle męczące i denerwujące. Zawsze trzeba być cicho, słuchać się rodziców i im pomagać, a oni i tak zawsze nie mają dla starszych dzieci czasu. Za to młodsze dzieci mogą hałasować do woli, robić, co im się tylko podoba i jeszcze wszyscy je uwielbiają, poświęcają im swój czas i kochają. Joanna Wachowiak pozwala dzieciom odkryć, że bycie starszym wcale nie jest takie złe. Można wtedy dowiedzieć się, jaki jest najgłośniejszy dźwięk na świecie, co nocą robią buty, o czym marzą kalosze, zobaczyć świat z innej perspektywy, podróżować w czasie i odkryć, co siostra czuje, nauczyć się, że warto próbować nowych rzeczy.
Bartosz jest przedszkolakiem i bohaterem kolejnej książki Joanny Wachowiak. W pierwszej, "Ja chyba śnię" i "O czym nie śniło się dorosłym: , autorka zabierała małych czytelników w świat snów, które pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć świat i zaakceptować siebie. Brak konieczności prawdziwej przemiany, możliwość przebudzenia się i naprawy własnych relacji oraz lepszego spojrzenia na siebie sprawiają, że Bartek staje się mądrym przedszkolakiem.
Z podobną konwencją mamy do czynienia w książce "Bartek, Lenka i sny". Dzięki wykorzystaniu motywu snu, śnienia, przenoszenia się w inny wymiar Bartek może podróżować w czasie i odkryć jak to jest być małym, niemówiącym dzieckiem, które chce komunikować swoje potrzeby. Z naukowcem odkryje najgłośniejsze dźwięki i dowie się dlaczego siostra jest tak strasznie głośna. Motyw zaczerpnięty z bajki "Orzeł i kury" pozwoli przedszkolakowi zrozumieć, że wiara we własne możliwości, ciągłe ćwiczenia pozwalają na nauczenie się nowych umiejętności. Mały bohater odkryje również jak wielkim problemem jest rozrabiający przedszkolak i jak wiele radości może przynieść pomaganie przy siostrze.
Joanna Wachowiak pokazuje swoim małym czytelnikom, że budowanie relacji, dostrzeganie uczuć innych, empatia pomogą nam w pozbyciu się wielu problemów i negatywnych emocji. W opowiadaniach, jak w snach, wszystko może się zdarzyć, więc małych czytelników nie powinny dziwić magiczne podróże w czasie, gadające buty, maszyny produkujące dźwięki, nadgorliwi słudzy niepozwalający małemu królewiczowi na jakikolwiek wysiłek fizyczny, a nawet przemienienie się w kurę. Autorka w książce wykorzystała dziecięcą potrzebę na zaczarowywanie otoczenia i wykraczania poza granice rozsądku.
Oprawiona w twardą, śliska okładkę książka posiada śliskie, bardzo dobrze zszyte strony, duże litery i interesujące ilustracje autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej. Książkę polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. "Bartek, Lenka i sny" będzie szczególnie pomocną lekturą dla dzieci mających młodsze rodzeństwo. Dzięki niedługim opowiadaniom mali czytelnicy mogą zrozumieć nowe relacje w domu.

Nakładem wydawnictwa BIS ukazała się m.in. "senna" seria książek o Bartku (do którego dołącza później siostra Lenka). Dlaczego "senna"? Bo traktuje o sprawach, które kotłują się w główce dziecka, gdy to po ciężki dniu wypełnionym zabawą, odda się w końcu ciepłym objęciom Morfeusza. A że dzieje się wówczas wiele możecie się przekonać sięgając po jeden z trzech wydanych do tej pory tytułów. Ja przedstawię Wam najnowszy z nich, czyli "Bartek, Lenka i sny".
Od czasu dwóch poprzednich odsłon w życiu naszego małego bohatera zaszła jedna ogromna zmiana: pojawiła się siostra Lenka. I to ona stała się tym razem czynnikiem twórczym, aktywatorem bartkowych snów. No bo co zrobić, gdy maluda krzyczy, a rodzice większość uwagi poświęcają właśnie jej, przez co chodzą po domu zmęczeni i poirytowani niczym zombie w jednym kapciu? W takiej sytuacji problemy typu: nauka jazdy na rowerze, list do Mikołaja (tego Świętego),czy opieka nad obuwiem taty muszą zostać rozwiązane osobiście. A najlepsze rady i podpowiedzi znajdują się... w snach.

• 1aa) Książki do kupienia
  • Czytane z córką