Modni. Od Arkadiusa do Zienia

Wydawnictwo: Świat Książki
sztuka
Tamaryszek

Moda w demokratycznej Polsce zaczęła się na bazarach – najpierw były tak zwane ręczniaki, następnie „szczęki“, a po kilku latach powstały małe butiki. Potem przyszły sieciówki i galerie handlowe, w których moda z metką: „Made in Poland“ nie znalazła miejsca. Łódzki Fashion Week czy warszawskie targi Moustashe i Hush to nowe inicjatywy, dzięki którym okazało się, że polską modę można kupować i...

Łódzki Fashion Week czy warszawskie targi Moustashe i Hush to nowe inicjatywy, dzięki którym okazało się, że polską modę można kupować i traktować jako część kultury.

Dziś polska moda jest modna. Polskie marki są modne. Co to znaczy? Ta książka to historie o życiu i pracy projektantów mody, którzy chcieli i chcą – na różne sposby - ubierać Polskę.

Polska moda ma charakterek. Jest trochę cwaniacka, z odgapianiem i zbyt jawnymi „inspiracjami”. Trochę masowa i podążająca za gustem tłumu. Czasami jednak ocierająca się o geniusz. Na przykład kiedy próbuje znaleźć takie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich: dziewczynę, która szuka bluzki takiej, jaką ma jej koleżanka, i wymagającą panią chcącą wyglądać najbardziej oryginalnie, jak się da. Karolina pisze o pomijanej części polskiej kultury, kojarzonej z fatałaszkami i targowiskiem próżności. A przecież to, jak wyglądamy, jak stwarzamy swój obraz jest częścią społecznego tańca. Zbyt ważnego, aby o nim nie myśleć.

Sylwia Chutnik

„Polska moda jest jak polska demokracja. Dopiero stara się siebie wymyślić”, mawia Ania Kuczyńska. I o tym jest ta książka. Karolina Sulej wybrała modę, by opowiedzieć o czasie transformacji. Nie ma tu czarów, że Polska jest światowym centrum mody, ani hołdu dla fasonów, choć jest sporo czułości dla ich twórców. W sylwetkach projektantów odbija się droga, którą pokonała polska moda od szczęk na Placu Defilad do Instagramu i paryskiego wybiegu. Ciekawe!

Aleksandra Boćkowska, dziennikarka, autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL"

Pisano o kontuszach, pisano o Hofflandzie, ale najnowszą historią polskiej mody (a więc „mody na wolności") zajęła się dopiero Karolina Sulej. Czas był najwyższy, a autorka mogła przy okazji pokazać swój dziennikarski pazur. Jej dociekliwe, barwne, ostro uchwycone portrety projektantów składają się na opowieść o tym, jak się w Polsce ubieramy od czasów transformacj ustrojowej – i kto za tym stoi. Z jednej strony widać, że nie mamy powodów do kompleksów. Z drugiej, i to książka Karoliny Sulej pokazuje bardzo trafnie, to właśnie kompleksy, aspiracje i niedobory kształtowały przez lata nasz polski styl.

dr Justyna Jaworska IKP UW

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

Marquee | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Książka szyta na miarę
Dla mnie to pozycja będąca czymś w rodzaju antologii znanych twórców mody polskiej. Niektóre biografie intrygujące i ciekawe inne mniej. Jednak po przeczytaniu książki punktami stycznymi tych opowieści jest chęć wybicia się jednostki na swoich marzeniach oraz silna potrzeba zmiany siebie, otoczenia w postrzeganiu mody. Dla mnie rozmowy o modzie stały się pretekstem do rozmowy na temat nas polaków naszego obioru drugiego człowieka, ale też wad i zalet. Pozycja ciekawa i zgrabna dla osób interesujących się tym tematem.

patsy_thebooklover | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Trochę mnie ta książka zmęczyła, ale to przez "natłok" opisanych postaci (co właściwie stanowi jej atut). Chciałam przeczytać wszystkie sylwetki "na raz", co zaczęło mnie trochę do książki zniechęcać, bo chyba co za dużo, co nie zdrowo. Niemniej, ważna pozycja dla fanów szerokopojętej mody, szczególnie tej polskiej. Napisane fajnym językiem (trochę błędów, ale da się zrozumieć), przystępna i z szeroką gamą postaci z polskiej mody. Niektórych doceniłam bardziej, do niektórych zmniejszyłam sympatię.

Sheenan | 2018-11-03
Przeczytana: kwiecień 2018