Modni. Od Arkadiusa do Zienia

Okładka książki Modni. Od Arkadiusa do Zienia Karolina Sulej
Okładka książki Modni. Od Arkadiusa do Zienia
Karolina Sulej Wydawnictwo: Świat Książki sztuka
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2015-11-04
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-04
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379437016
Tagi:
moda historia mody projektowanie anegdoty
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
150
149

Na półkach: ,

Karolina Sulej z pewnością nie jest wybitną reportażystką - warsztat literacki w wielu miejscach kuleje, zarówno w kwestii stylu, jak i metody narracji. Bez wątpienia jednak autorka wykonała kawał dobrej, ważnej i potrzebnej pracy, skrupulatnie zbierając historie życia i twórczości kilkudziesięciu polskich projektantów.

Historie są rozmaite. Opowiadają je ludzie różnych światów, pokoleń, światopoglądów. Opowiadają w różny sposób, inaczej rozkładając akcenty, na inne rzeczy zwracając uwagę. Wszystkie opowieści łączy moda, choć - paradoksalnie - ta książka doskonale pokazuje, jak szerokie jest to pojęcie i jak odmiennie może być interpretowane.

Na pewno jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby zajrzeć głębiej do polskiego świata projektowania ubioru i dobrze go poznać. Bo czy da się to zrobić lepiej niż wsłuchując się w opowieści osób, które ten świat tworzyły i będą tworzyć?

Karolina Sulej z pewnością nie jest wybitną reportażystką - warsztat literacki w wielu miejscach kuleje, zarówno w kwestii stylu, jak i metody narracji. Bez wątpienia jednak autorka wykonała kawał dobrej, ważnej i potrzebnej pracy, skrupulatnie zbierając historie życia i twórczości kilkudziesięciu polskich projektantów.

Historie są rozmaite. Opowiadają je ludzie różnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
100

Na półkach:

Pierwsze na polskim rynku wyczerpujące kompendium o współczesnej polskiej modzie. Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tą dziedziną sztuki.

"Dziedziną sztuki" napisałam nieprzypadkowo, bowiem Karolina Sulej zajmuje się badaniem mody jako sztuki właśnie i w swej książce stara się zerwać ze stereotypem, według którego moda jest wyłącznie rozrywką próżnych ignorantów i pożywką dla plotkarskiej prasy.

W "Modnych" prezentuje sylwetki 23 projektantów, którzy - jej zdaniem - "są najczęściej kojarzeni z modą". Ich lista nie jest utworzona ani alfabetycznie, ani chronologicznie, tworzy jednak kompleksowy przegląd polskiego środowiska kreatorów mody. Mamy tu zatem ludzi działających w branży od wczesnych lat 90-tych (a nawet i wcześniej),kiedy to pojęcie modowej marki znane było wyłącznie pilnym czytelnikom dzieł ikon zachodniego biznesu i marketingu; mamy projektantów rodzących się wraz z wszechobecną plotkarską prasą, dzięki niej promowanych i - zdawałoby się - tworzących przede wszystkim na jej potrzeby; mamy wreszcie projektantów najmłodszego pokolenia szyjących w głównej mierze dla ludzi takich jak oni, poznawanym przede wszystkim dzięki mediom społecznościowym i tam też tworzących swe promocyjne kampanie. Wielu z nich znałam od dawna, o niektórych przeczytałam po raz pierwszy.

Choć opisana przez tą samą autorkę, każda z postaci przedstawiona została w inny sposób, tak jak inna jest osobowość każdej z nich. Jedni bohaterowie mówią wyłącznie o swej pracy i jej szczegółach z - nomen omen - krawiecką wręcz precyzją, drudzy wolą ubarwiać swe życiorysy pikantnymi szczegółami z życia prywatnego. Karolina Sulej daje im w tym wolną rękę, nie nagina wypowiedzi do jednego modelu. Chcesz opowiadać jak krok po kroku powstają twoje kreacje - nie ma sprawy, preferujesz historie w stylu "kiedy to po raz pierwszy całowałem się z chłopakiem" - proszę bardzo. Projektanci nie unikają tu tematów trudnych - odważnie przyznają się do swojej orientacji seksualnej, śmiało mówią o depresji, chorobach, szykanach ze strony mediów i samego środowiska, zazdrości panującej w modowym światku, nieuczciwych biznesowych partnerach. Karolina Sulej towarzyszy im w najróżniejszych sytuacjach - w domu, w pracowni, podczas castingów i pokazów mody. Wydaje się, że dzięki tej publikacji oni też coś zyskali - wreszcie mogli powiedzieć o tym, jacy są naprawdę, a nie na jakich kreują ich kolorowe media. Skutek tego jest różny - część z nich polubiłam, o paru zmieniłam zdanie, niektórzy wydali mi się niesympatycznymi narcyzami, niemniej o wszystkich mogę powiedzieć jedno - w tej książce nareszcie są sobą.

Jedynym minusem tej książki jest dla mnie może trochę zbyt naukowy jak na tego typu publikację język. Pani Karolina jest naukowcem i to widać w sposobie jej pisania. "Modnych" czytałam bardzo powoli, uważnie (inaczej się nie da),do wielu fragmentów wracałam po kilka razy. Z drugiej strony książka ta przypomina mi nieco podręcznik akademicki i uznałabym ją za lekturę obowiązkową dla wszystkich początkujących twórców mody. Bowiem w "Modnych" nie zostali przedstawieni wyłącznie sami kreatorzy, lecz cały proces pracy nad modą - etapy kariery projektanta, pracy nad poszczególnym strojem i całą kolekcją, przygotowywania pokazu mody czy sesji zdjęciowej

W 2012 roku, również nakładem "Świata Książki", ukazały się "Dynastie, które stworzyły luksus". Ta francuska publikacja poświęcona była takim tuzom modowego biznesu jak Gucci, Hermés czy Louis Vouitton. Recenzowałam wówczas tę książkę dla jednego z modowych portali i żałowałam, że nie mamy podobnego tytułu na temat rodzimego świata mody. Kiedy wzięłam do ręki "Modnych" od razu przypomniała mi się tamta książka i tamta recenzja. Dobrze, nie mamy wprawdzie jeszcze modowych dynastii (choć to nie nasza wina - tak chciała historia),lecz czytając o zagranicznych twórcach mody śmiało możemy dziś powiedzieć iż Polacy nie gęsi i swych projektantów mają.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": https://swiat-powiesc.blogspot.com/.

Pierwsze na polskim rynku wyczerpujące kompendium o współczesnej polskiej modzie. Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tą dziedziną sztuki.

"Dziedziną sztuki" napisałam nieprzypadkowo, bowiem Karolina Sulej zajmuje się badaniem mody jako sztuki właśnie i w swej książce stara się zerwać ze stereotypem, według którego moda jest wyłącznie rozrywką próżnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
421
254

Na półkach: ,

Książka szyta na miarę
Dla mnie to pozycja będąca czymś w rodzaju antologii znanych twórców mody polskiej. Niektóre biografie intrygujące i ciekawe inne mniej. Jednak po przeczytaniu książki punktami stycznymi tych opowieści jest chęć wybicia się jednostki na swoich marzeniach oraz silna potrzeba zmiany siebie, otoczenia w postrzeganiu mody. Dla mnie rozmowy o modzie stały się pretekstem do rozmowy na temat nas polaków naszego obioru drugiego człowieka, ale też wad i zalet. Pozycja ciekawa i zgrabna dla osób interesujących się tym tematem.

Książka szyta na miarę
Dla mnie to pozycja będąca czymś w rodzaju antologii znanych twórców mody polskiej. Niektóre biografie intrygujące i ciekawe inne mniej. Jednak po przeczytaniu książki punktami stycznymi tych opowieści jest chęć wybicia się jednostki na swoich marzeniach oraz silna potrzeba zmiany siebie, otoczenia w postrzeganiu mody. Dla mnie rozmowy o modzie stały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
375
322

Na półkach:

Trochę mnie ta książka zmęczyła, ale to przez "natłok" opisanych postaci (co właściwie stanowi jej atut). Chciałam przeczytać wszystkie sylwetki "na raz", co zaczęło mnie trochę do książki zniechęcać, bo chyba co za dużo, co nie zdrowo. Niemniej, ważna pozycja dla fanów szerokopojętej mody, szczególnie tej polskiej. Napisane fajnym językiem (trochę błędów, ale da się zrozumieć),przystępna i z szeroką gamą postaci z polskiej mody. Niektórych doceniłam bardziej, do niektórych zmniejszyłam sympatię.

Trochę mnie ta książka zmęczyła, ale to przez "natłok" opisanych postaci (co właściwie stanowi jej atut). Chciałam przeczytać wszystkie sylwetki "na raz", co zaczęło mnie trochę do książki zniechęcać, bo chyba co za dużo, co nie zdrowo. Niemniej, ważna pozycja dla fanów szerokopojętej mody, szczególnie tej polskiej. Napisane fajnym językiem (trochę błędów, ale da się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
640
469

Na półkach: ,

Trochę ciężko mi się ją czytało, ale wiadomości które są w niej zawarte bardzo dobrze opisują losy i charaktery projektantów. Ich drogę na szyt, sukcesy i porażki.

Trochę ciężko mi się ją czytało, ale wiadomości które są w niej zawarte bardzo dobrze opisują losy i charaktery projektantów. Ich drogę na szyt, sukcesy i porażki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  144
 • Przeczytane
  84
 • Posiadam
  37
 • Teraz czytam
  10
 • Chcę w prezencie
  9
 • Moda
  3
 • 2016
  3
 • Do kupienia
  2
 • Moda&krawiectwo
  1
 • 2017
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Modni. Od Arkadiusa do Zienia


Podobne książki

Przeczytaj także