Sekretne życie Chanel No. 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata

Okładka książki Sekretne życie Chanel No. 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata Tilar J. Mazzeo
Tilar J. Mazzeo Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
The Secret of Chanel No. 5: The Intimate History of the World's Most Famous Perfume
Znak
2016-06-27
2016-06-27
Matylda Biernacka
Matylda Biernacka reportaż

Bardzo dobra książka, wydaje się najbliższa prawdzie o słynnych perfumach, które jednak obrosły legendami, mitami. Autorka książki dotarła nawet do klasztoru, w którym wychowywała się Gabrielle Chanel. Opublikowałam recenzję tej książki na moim kanale Ogród perfum Agaty.
Przeczytałam tę książkę kilka razy.

Przeczytałam tę książkę kilka razy.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Fascynująca.

Fascynująca.

Pierwsza biografia perfum, a tak naprawdę kolejna biografia Gabrielle Coco Chanel. Mimo wszystko jest bardzo dużo informacji o Chanel no 5 i innych perfumach Chanel, czyli to, co mnie w tym najbardziej interesowało. Szybko się czyta, więc miło mi było przypomnieć sobie życie Coco. Z tyłu ogromna bibliografia, z jakiej czerpała autorka, z której mam zamiar także skorzystać, aby wiecej poczytać o perfumach.

"Śmiech na sali" tu nie będzie dobrym określeniem, bo bardziej chce się płakać. Nie rozumiem, skąd się biorą współcześni "biografowie", używający zresztą nazwy tego gatunku w tytułach (może to recepta - omijać książki z "biografią" albo "biograficznym" w tytule...?). Najpierw przez pół książki autorka z absolutną pewnością rozpisywała się, jak to Chanel w każdym momencie życia myślała o stworzeniu perfum i nawet w początkowym rysie biograficznym młodych lat Coco nawiązywała do jej wielkiego dzieła, co wydawało się śmieszne. Poza natrętną powtarzalnością, która doskwiera od początku aż do samego końca, wkurza fakt rzucania zupełnie nieuzasadnionych przypuszczeń. Jakim prawem można się zarzekać, że oto natym etapie ktoś myślał o czymś tyle a tyle razy? Skąd ta wiedza? Gdyby autorka powoływała się na zapiski Chanel albo kogoś z jej otoczenia, na wywiady, pogłoski, artykuły, reklamy, cokolwiek - ale tutaj ani razu nie padło źródło domniemań autorki. I jeśli już jesteśmy w temacie źródeł - komiczne jest, że Mazzeo szpikuje ledwie 300-stronową historię przypisami, robi to non stop, tylko że wychodzą kuriozalne rzeczy: w jakiejś przyśpiewce wojennej są bodaj 2 przypisy, natomiast kiedy sprawa tyczy się twierdzeń z dziedziny perfumiarstwa albo co niektórych zdarzeń historycznych, nie ma ani jednego. Udawana wiarygodność. Wisienką na torcie są jednak sprzeczności, które bez przerwy wynikają z treści. W posłowiu Mazzeo informuje o tym, że różne źródła niekiedy podawały sprzeczne ze sobą informacje, ale na litość boską, tutaj w dużej mierze mamy do czynienia z głównym źródłem, jakim jest jej umysł, a tymczasem znaleźć można sądy wyrażane z dużą dozą oczywistości, które kilka stron wcześniej albo zostały sformułowane zupełnie inaczej, albo w ogóle nie zostały nimi zwieńczone poprzednie rozważania na ten temat. Tak więc zawód (nie mniejszy niż ten po powąchaniu słynnej "piątki").

Obiektywna, wyczerpująca i drobiazgowa - właśnie taka jest książka poświęcona jednej z najważniejszych kompozycji świata perfum. Pozycja raczej dla perfumoholików, w dodatku tych nadgorliwych. Osobiście w paru fragmentach pogubiłam się doszczętnie w gąszczu nazwisk i cen. Nie zmienia to jednak tego, że w najbliższym czasie zrobię ponowne podejście do No. 5 i ponownie przetestuję na swojej skórze, w nadziei na to, że tym razem zrozumiem ten zapach trochę lepiej niż kilka lat temu.

Nic dziwnego, że pewnego wieczora w początkach epoki dekadencji goście restauracji zamierali w pół kroku, mijając stolik Coco Chanel. Doświadczali czegoś tak pociągającego, że niemal sto lat później wciąż pozostawało to tajemnicze, zmysłowe i nowoczesne. Tak pachniała pewna siebie seksualność, którą w najbliższych latach miał poznać cały świat.

Chanel N 5 są ikoną. Nie trzeba być znawcą perfum, żeby rozpoznać ich opakowanie.
Pytanie brzmi dlaczego? I w tej książce poszukamy odpowiedzi. Ale to nie tylko sekretne życie popularnego zapachu. To też historia Coco Chanel i ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania.
Spróbujemy się odkryć sekret perfum, po który ustawiały się kolejki amerykańskich żołnierzy po wyzwoleniu Paryża.
Wiadomości zawarte w książce są przystępne nawet dla żółtodziobów nie mających pojęcia o produkcji perfum, ich składów itp. Dostaniemy też garść ciekawostek o tak niezwykłej postaci jak Coco Chanel.
Wydaje mi się, że ta pozycja jest ciekawa.

Jeśli chcecie poznać szczegóły legendy Chanel No. 5 to nie wahajcie się przed sięgnięciem po tę książkę. Znajdziecie tu radości i smutki, wielkie miłości i mniejsze, acz ogniste, namiętności oraz ogromną chęć do stworzenia idealnego zapachu dla siebie, który dość szybko opanował cały świat. I pachnie nim do dziś (...). Cała recenzja tutaj: http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/2016/08/04/tilar-j-mazzeo-sekretne-zycie-chanel-no-5-znak/

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych biografii - gwiazd kina, kreatorów mody i pisarzy czy zjawisk takich jak biografia brudu czy czystości. Pierwszy raz jednak usłyszałam o biografii perfum, a skoro perfumy to żaden zapach nie przebije prawie 100-letniej historii CHANEL N°5.
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że N°5 jest ikoną, zapachem kultowym i jednym z najsłynniejszych produktów luksusowych wszech czasów. Jedni ją kochają inni nienawidzą, ale wszyscy znają ten niezwykły zapach lub przynajmniej o nim słyszeli. Mi kojarzy się z czymś kosztownym, wyrafinowanym, zmysłowym, z przepychem oraz z czymś absolutnie wykwintnym.
W książce dowiemy się jaki silny związek z N°5 miała carska Rosja. Co wspólnego z najsłynniejszym zapachem na świecie ma zapach... potu, rozgrzanych ciał i czystej pościeli? Czy to właśnie Coco była pierwszą kreatorką mody, która sygnowała swoim nazwiskiem zapach. Kto tak naprawdę był twórcą tych zmysłowych perfum? Dowiemy się jak to się stało, że pomimo braku wielkich kampanii reklamowych N°5 były i są nadal najbardziej pożądanym zapachem na świecie. Wieść o niesamowitych perfumach roznosiła się w latach międzywojennych, wyłącznie pocztą pantoflową. Kupowali je naziści podczas okupowania Paryża, a po wyzwoleniu miasta to amerykańscy żołnierze czekali w długich kolejkach, żeby kupić upragnione perfumy dla swoich kobiet czekających na nich za oceanem. Kochała je Marilyn Monroe czy Catherine Denevue, a Andy Warhol uwiecznił ją w swojej pracy jako ikonę.
Powonienie było zawsze najczulszym zmysłem Coco. Połączenie czystego jak łza ascetyzmu rodem z sierocińca Aubazine i kuszącego bogactwa piżma i jaśminu, zawładnęło zapachowym światem i po dziś dzień jest najlepiej sprzedającymi się perfumami. Biografia CHANEL N°5, podobnie jak w biografia samej Coco była niejasna, zagmatwana i pełna tajemnic. Autorka próbuje odkryć wszystkie sekrety legendarnych perfum, przedstawia nam różne wersje wydarzeń oraz dementuje wszystkie mity na temat tego kultowego zapachu. Bardzo polecam tę niezwykle interesującą i wciągającą książkę.

Ciekawe podejście do biografii od strony przedmiotu, a nie osoby. Niestety czytanie bardzo się dłuży. Życie Coco Chanel nakreślone pobieżnie, bez znajomości biografii samej Coco, niektóre fakty mogą wydać się niejasne.

• Moda
  • Domowa biblioteczka