Książka Roku 2018

James Dean. Legenda

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Krzysiek

"Marz, jakbyś miał żyć wiecznie. Żyj, jakbyś miał umrzeć dzisiaj". James Dean "Aktorstwo to najsamotniejszy zawód na świecie. Człowiek jest sam na sam ze swoją koncentracją i wyobraźnią i tylko na nich można się oprzeć. Niełatwo być dobrym aktorem. Jeszcze trudniej być człowiekiem. Chcę zdążyć zostać jednym i drugim". James Dean Był klasycznym gwiazdorem kina – buntownikiem, który żył...

"Marz, jakbyś miał żyć wiecznie. Żyj, jakbyś miał umrzeć dzisiaj". James Dean

Był klasycznym gwiazdorem kina – buntownikiem, który żył szybko i umarł młodo. Los nie poskąpił mu wyglądu, stylu, talentu i pazura, które wywarły wpływ na całe pokolenie. Jego tragiczna przedwczesna śmierć za kierownicą porsche w wypadku samochodowym w 1955 roku pozbawiła przemysł filmowy niezwykłego, unikalnego aktora. Ta oficjalna biografia jest świadectwem jego życia, kariery i nietuzinkowej spuścizny bogato ilustrowanym zdjęciami pochodzącymu często z prywatnej kolekcji rodziny Deana. George Perry analizuje w książce błyskawiczną drogę młodego gwiazdora do sukcesu, ukazuje prawdziwą historię krótkiej, ale niezapomnianej kariery filmowej.

Los obdarzył nas Jimmym, a jego obdarzył geniuszem. Natalie Wood

To najwspanialszy aktor i gwiazdor, jakiego znałem… Udało mu się uchwycić ową chwilę młodości, chwilę, kiedy wszyscy rozpaczliwie szukamy samych siebie. Dennis Hopper

Mój Jim to dobry chłopak. Dobry chłopak i jestem z niego dumny. Niełatwo go zrozumieć, o, nie. Niełatwo go zrozumieć. Ale to facet, jak się patrzy, i zostawi po sobie ślad. Zważ na moje słowa, mój chłopak zostawi po sobie ślad. Winston Dean

George Perry jest autorem, prezenterem i byłym redaktorem działu filmowego „The Sunday Times”; przeprowadzał wywiady z wieloma gwiazdami ze ścisłej czołówki światowego kina. Był członkiem lub przewodniczącym jury festiwali filmowych na całym świecie, był przewodniczącym Londyńskiego Koła Krytyków Filmowych i napisał ponad trzydzieści książek, m.in. The Great British Picture Show i Forever Ealing, ma również na swoim koncie autorytatywne opracowania musicali Andrew Lloyda Webera, The Complete Phantom of the Opera i Sunset Boulevard; from Movie to Musical; z Richardem Schickelem napisał You Must Remember This: The Warner Bros. Story.

David Loehr współpracował przy powstaniu książki w charakterze archiwisty, udostępniając wiele zdjęć ze swojej bogatej kolekcji pamiątek związanych z Deanem. W 1988 roku Loehr otworzył James Dean Gallery. Znany jako „Dean of Deanabilia” jest fanem James Deana od 1974 roku. James Dean Gallery można znaleźć też w internecie pod adresem www.jamesdeangallery.com.

| 2015-05-07
Na półkach: Panowie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 2015

W przeciwieństwie do poprzedniej biografii Deana wydanej w języku polskim „Szybkie życie” Val Holley’a w obecnej książce jest zdecydowanie mniej „do czytania” a więcej „do oglądania”. Treść książki jest bardzo skondensowana i stanowi rodzaj komentarza do rozbudowanej części ilustracyjnej - głównie fotograficznej. Otrzymaliśmy więc albumowe „życie w pigułce” Jamesa Deana.

W trakcie lektury miałem nieodparte wrażenie, że czytam laurkowe wypracowanie klasowego lizusa, który za wszelką cenę stara się trafić w gusta szkolnej polonistki. Jimmy opisany przez Perrego jest nazbyt wyidealizowany co mi przeszkadzało i mocno „szturchało”. Dean nazywany "męską Marilyn Monroe" należał przecież do grona najbardziej kontrowersyjnych aktorów w purytańskich latach 50. Z kilku biografii, które przeczytałem po angielsku (dokładnie sześć) wynika, że droga gwiazdora do sławy wcale nie była tak łatwa! Nie podobał mi się również sposób w jaki autor usprawiedliwił decyzję ojca Deana o pozostawieniu syna....

Zakręcony Druk | 2015-10-25

Na samym początku pragnę się skupić na wersji graficznej biografii James'a. Nie mogę jej zarzucić absolutnie niczego, całość wygląda fenomenalnie. Zdjęcia i krótkie cytaty wzbogacają jakość książki. Twórcy graficzni doskonale ukazali za pomocą dostępnych środków wrażliwą jak i buntowniczą stronę J.D.
Ostatnie zdjęcie wzbudziło we mnie wiele smutku jak i melancholii, dokładnie oddaje ono granicę między życiem w blasku fleszy, a prawdziwą naturą James'a Dean'a.
Wielu ludzi zarzuca pracy George'a Perry'ego brak obiektywnego spojrzenia na osobę James'a i ukazuje go w łagodnej wersji przemilczając wiele wątków. Czy któraś z tych osób czytała dokładnie, czy tylko oglądała zdjęcia ? Autor nie skąpił pochwał dla James'a jak i krytyki. Jest on jedną z ikon filmu już zmarłą i należy jej się odpowiedni szacunek.
Przemilczany wątek homoseksualny? Polecam wrócić do lektury na jedną z ostatnich kartek, gdzie jest poświęcona prawie cała strona temu etapowi życia James'a, jak i parę wzmianek na...

Patrycja | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

"James Dean. Legenda" to chyba najpiękniejsza biografia, która stanowi część mojej biblioteczki. Cudowne, albumowe wydanie z fotografiami na każdej stronie zachwyca wizualnie, ale i pod względem merytorycznym nie jest najgorzej. W czterech rozdziałach przechodzimy kolejno przez wczesne lata, naukę rzemiosła, niestety dość krótki okres gwiazdorski by przejść do spuścizny i tego za co kochamy Deana. Każdy okres opisany jest w sposób wyczerpujący temat - to przynajmniej moje zdanie. Trudno zresztą wymagać kilkusetstronicowej biografii osoby, która nie przeżyła nawet ćwierćwiecza, a zawodowo zaczynała dopiero odnosić pierwsze sukcesy. Niektórzy zarzucają, że jest to pomnik postawiony aktorowi bez wad, ale ja będę bronić autora, bo bazując w dużej mierze na opiniach przyjaciół i współpracowników trzeba liczyć się z tym, że w większości będą one pozytywne. Z drugiej strony nie brak głosów mówiących choćby o jego manipulatorstwie, ani o fascynacji stylem gry Marlona Brando (lub wręcz...

Goszka | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 25 września 2015

Jaki ten James Dean był... idealny. A przynajmniej taka konkluzja nasuwa się po przeczytaniu biografii Perry'ego, który nie szczędził pochwał i zachwytów młodemu aktorowi. Rzuca się w oczy uwielbienie autora do nieszczęśliwej gwiazdy Hollywood i próba usprawiedliwienia jej błędów. Wszystko to jest bardzo jednostronne - aktor wychodzi na męczennika (dokładny cytat z ostatnich stron biografii), któremu nie można nic zarzucić i któremu trzeba wszystko wybaczać. Bo w końcu osoba z jego talentem nie może być sądzona za strojenie fochów, opóźnianie produkcji, czy nawet spowodowanie śmiertelnego wypadku. Razi mnie też niestety przemilczenie wątków homoseksualnych przez George'a Perry'ego, a nawet nie tyle przemilczenie, co próba wmówienia czytelnikom i fanom Deana, że nie miały one miejsca. Słowem - jest grzecznie. Grzecznie i nierzetelnie.

Żeby jednak uzasadnić swoją ocenę, muszę przyznać, że książka jest wybitna wizualnie. Przepiękne wydanie Burdy, opatrzone licznymi zdjęciami (nie...

Piczi | 2018-03-07
Przeczytana: 06 marca 2018

Kapitalny research dosłownie wszystkiego, ale chyba aż za bardzo, w zbyt wielkich szczegółach i szczególikach, często męczących. Mnóstwo adresów, nazwisk, najdrobniejszych czynności. Chyba też więcej chciałem przeczytać na temat kulisów trzech filmów, w których zagrał James. W środku przeznakomite zdjęcia z kolekcji fotografów Deana (to właściwie pół-album, pół-książka) Trochę denerwowało przesadne mitologizowanie JD. Olbrzymi minus za rozporządzenie stronami. Fotografie, czy notki urywają wątek, który znajduje się 2-3 strony dalej. Trzeba notorycznie przerzucać 2-3 strony do przodu i wracać do zdjęć z notkami.

wCzepkuUrodzona | 2018-12-29
Przeczytana: luty 2018

Pięknie ilustrowana książka o życiu słynnego człowieka. Skupiona na konkretach. Przyjemnie się czytało.

Resistance | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Sięgnęłam po tą książek ze względu na moje zainteresowanie starymi filmami jak ich gwiazdami. James Dean wszyscy go znają, niektórzy z jego filmów inny tylko z sieciowych gadżetów próbujących podbić sprzedaż jego podobizną. Sama za wiele nie wiedziałam o Jimmym przed rozpoczęciem książki więc nie mam porównania względem innych biografii o nim. Pierwsze co przychodzi na myśl przeglądając tą książkę to że jest ładna, zawiera w sobie masę zdjęć James'a od jego dzieciństwa po zdjęcia miejsca wypadku. I tak szczerze ta książka sprawia bardziej wrażenie albumu niż faktycznej biografii. Dzięki czemu bardzo szybko się ją czyta.
Co do wartości merytorycznej to autor stara się być bardzo neutralny, nie ocenia i sprawia wrażenie jakby nie chciał nikogo urazić (od odbiorcy po osoby zawarte w książce). Z jednej strony sprawia wrażenie jakby to była bardzo skondensowana historia a z drugiej strony po jej przeczytaniu zastanawiam się co można by więcej napisać?
Pewne sprawy są w kółko powtarzane...

Algoforos | 2015-07-30
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2015

Tytuł nadzwyczaj adekwatny do zawartości.
Perry stworzył hagiografię, opowieść o nieprzeciętnym chłopcu, któremu przez całe życie towarzyszyły znaki, wieszczące mu los gwiazdy i tragiczny koniec. Nadzwyczaj gładko przechodzi do porządku nad problemami, mniej sympatycznymi stronami osobowości Deana (Hej, w końcu każdy ma jakieś wady! Poza tym komuś TAKIEMU z automatu powinno się wybaczać, racja?), a kontrowersyjne i "niewygodne" fakty z jego życia (np. homoerotyczne przygody) zwyczajnie przemilcza.

Co więc jest niezaprzeczalnie dobre w tej książce? Jej strona wizualna (mnóstwo zdjęć, w tym prawdziwe rarytasy z rodzinnego archiwum gwiazdora!) oraz suplementy: starannie opracowane kalendarium i filmografia.

Podsumowując: to ładna laurka, kolejna cegiełka do budowy mitu Jamesa Deana. Człowieka niestety w niej jak na lekarstwo.

cklyx | 2016-07-07

Jamesa Deana nie da się nie kochać. Tak młodo umrzeć. Okropne. Książka jeszcze bardziej przybliżyła mi mojego ulubionego aktora.

Sander00 | 2019-02-14