rozwińzwiń

Rzeczy osobiste

Okładka książki Rzeczy osobiste Karolina Sulej
Okładka książki Rzeczy osobiste
Karolina Sulej Wydawnictwo: Czerwone i Czarne reportaż
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Data wydania:
2020-10-14
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-14
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366219380
Tagi:
Żydzi Zagłada Holocaust obozy koncentracyjne wojna ubrania moda historia
Inne
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
922 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
23
17

Na półkach:

Wybitna, napisana z wielkim szacunkiem do ofiar, wspomnień, historii. Rzetelnie pokazuje, jak funkcjonowały obozy i więźniowie. Pokazuje zupełnie inną perspektywę i pozwala dogłębnie zrozumieć, czym były „rzeczy” dla więźniów, ale także dziś dla nas. To nie tylko rzeczy, to skarby, opowieści, cząsteczki osób, do których należały.
W audiobooki lektor super. Dodatkowym atutem jest gościnne wystąpienie autorki. Szkoda, że książka w wersji papierowej nie jest dostępna. Mam nadzieję, że będzie dodruk. To jedna z tych pozycji, które warto mieć w domowej biblioteczce.

Wybitna, napisana z wielkim szacunkiem do ofiar, wspomnień, historii. Rzetelnie pokazuje, jak funkcjonowały obozy i więźniowie. Pokazuje zupełnie inną perspektywę i pozwala dogłębnie zrozumieć, czym były „rzeczy” dla więźniów, ale także dziś dla nas. To nie tylko rzeczy, to skarby, opowieści, cząsteczki osób, do których należały.
W audiobooki lektor super. Dodatkowym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
97
20

Na półkach:

Kilka lat temu pojechałam do muzeum Auschwitz-Birkenau. To była dla mnie pozycja obowiązkowa, przez całe lata pasjami czytałam wszystkie wspomnienia obozowe i ogólnie literaturę lagrową. Ciekawa byłam czy będę wstrząśnięta widząc to wszystko, przewodnik opowiadał bardzo ogólnie, wszystko to wiedziałam, budynki jak budynki, nie byłam poruszona. Aż weszliśmy do sal w których pokazywane są przedmioty po więźniach. I tam leżały stosy butów, np kolorowych, letnich damskich sandałków. Leżały tam jakby ktoś właśnie zrzucił je z nóg. Na ten widok przeszył mnie dreszcz. A potem te wszystkie żydowskie tałesy, rzecz kiedyś w Polsce zwyczajna a teraz coś zupełnie egzotycznego. Tak, dopiero te zwyczajne ubrania i przedmioty budzą grozę. I ta książka o nich opowiada. W bardzo ciekawy sposób. Słuchałam audiobooka (bardzo dobry) i żałuję,że nie mogłam zobaczyć zdjęć i rysunków. Pani Karolina Sulej wykonała kawał naprawdę dobrej pracy. Poza masą informacji o historii ubrań więźniów, strażników itd na końcu jest też bardzo ciekawy rozdział o tym co dzieje się z tymi pamiątkami teraz, o konserwacji pasiaków, o handlu pamiątkami z czasów holocaustu. Cieszę się,że trafiłam na te książkę i naprawdę polecam.

Kilka lat temu pojechałam do muzeum Auschwitz-Birkenau. To była dla mnie pozycja obowiązkowa, przez całe lata pasjami czytałam wszystkie wspomnienia obozowe i ogólnie literaturę lagrową. Ciekawa byłam czy będę wstrząśnięta widząc to wszystko, przewodnik opowiadał bardzo ogólnie, wszystko to wiedziałam, budynki jak budynki, nie byłam poruszona. Aż weszliśmy do sal w których...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
51

Na półkach:

Pozycja warta przeczytania, ale niestety, nie warta wysłuchania w formie audiobooka przez osoby, które znają język niemiecki.
Ja do tych osób należę.
Pan Filip Kosior należy zaś moim zdaniem do grona najlepszych polskich lektorów naszych czasów, jednak niestety nie zna niemieckiego (bo nie musi znać wszystkiego).
Po co zatem bierze na siebie przeczytanie takiego utworu?
Robi krzywdę tej przejmującej, poważnej i poruszającej lekturze, bo nie potrafi sobie poradzić z niemieckimi nazwami i zwrotami, które występują tu w co drugim zdaniu.
Niemal każda niemiecka nazwę i wyrażenie odczytuje blednie, kaleczy, przez co tak poważna lektura traci wiele ze swej powagi i należnego słuchaczom (a przede wszystkim opisanym w książce ofiarom) szacunku.
To nie kryminał, żeby cos w czytaniu sknocić. To zbyt poważny temat, żeby podejść sobie do niego ad hoc, nie przygotowując się należycie, nie biorąc pod uwagę swoich językowych ułomności i ograniczeń, i mimo nich, zdecydować się na publiczne przeczytanie utworu.
Razi mnie brak szacunku do wszystkich niemieckojęzycznych słuchaczy audiobooka, ale przede wszystkim razi mnie brak szacunku do ofiar.
Ich tragicznym historiom opisanym w książce należy się ogromna uważność i powaga, a nie kaleczenie i błędne odczytywanie słów, które były dla nich niejednokrotnie najważniejsze i najtragiczniejsze w życiu.
Były tragicznym, niezasłużonym wyrokiem śmierci.

Autorka pisała te książkę wiele lat. Znać w książce szacunek i staranność.
Lektura jest przejmująca, daje inne światło, rozszerza myślenie.
To byli ludzie niesłusznie skazani na śmierć i upokorzenie.
To byli ludzie którzy niczemu nie zawinili.
Mieli prawo być piękni, normalni (jak każdy z nas),być atrakcyjni i cieszyć się życiem.
Podstawowe prawo żeby mieć włosy na głowie, sukienkę, płaszcz gdy jest zimno i szczoteczkę do zębów.
A jednak ktoś im to bestialsko odebrał.

Pozycja warta przeczytania, ale niestety, nie warta wysłuchania w formie audiobooka przez osoby, które znają język niemiecki.
Ja do tych osób należę.
Pan Filip Kosior należy zaś moim zdaniem do grona najlepszych polskich lektorów naszych czasów, jednak niestety nie zna niemieckiego (bo nie musi znać wszystkiego).
Po co zatem bierze na siebie przeczytanie takiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
216
134

Na półkach:

"Rzeczy osobiste" to lektura dość trudna, przejmująca i poruszająca kwestie ubrań oraz dodatków w czasie wojny i obozów koncentracyjnych. Emocjonalna przeprawa, która ma na celu uświadomić czytelnikowi, że ubranie nie pełnią tylko funkcje modowe i użytkowe, ale pełnią też funkcję stanowienia o sobie, godności i zdrowia psychicznego. Po lekturze każdy inaczej spojrzy się na ubrania, które się ma w swojej szafie - zwłaszcza dzisiaj kiedy żyjemy w czasach nadmiaru i fast fashion. Polecam.

"Rzeczy osobiste" to lektura dość trudna, przejmująca i poruszająca kwestie ubrań oraz dodatków w czasie wojny i obozów koncentracyjnych. Emocjonalna przeprawa, która ma na celu uświadomić czytelnikowi, że ubranie nie pełnią tylko funkcje modowe i użytkowe, ale pełnią też funkcję stanowienia o sobie, godności i zdrowia psychicznego. Po lekturze każdy inaczej spojrzy się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
14

Na półkach: ,

Dostałam tę książkę w prezencie i moja pierwsza myśl była "moda w obozach koncentracyjnych? serio? tam ludzie walczyli o przetrwanie, a nie przejmowali się ubraniami". Bardzo się pomyliłam. Do tej pory przeczytane przeze mnie książki o tematyce obozowej to były czyjeś pamiętniki, wspomnienia, subiektywne opisy obozowej codzienności. Po raz pierwszy sięgnęłam po obiektywny reportaż i była to bardzo cenna lektura, otwierająca mi oczy na wiele kwestii. Autorka podeszła do tematu bardzo rzetelnie, pokazała świat przedmiotów, które odegrały dla żyjących w piekle ludzi niewiarygodną rolę. Naprawdę bardzo ciekawa perspektywa i warto się z nią zapoznać.

Dostałam tę książkę w prezencie i moja pierwsza myśl była "moda w obozach koncentracyjnych? serio? tam ludzie walczyli o przetrwanie, a nie przejmowali się ubraniami". Bardzo się pomyliłam. Do tej pory przeczytane przeze mnie książki o tematyce obozowej to były czyjeś pamiętniki, wspomnienia, subiektywne opisy obozowej codzienności. Po raz pierwszy sięgnęłam po obiektywny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
956
887

Na półkach:

12/52/2024

12/52/2024

Pokaż mimo to

avatar
142
142

Na półkach:

Niesamowita książka. Autorka w zaskakująco interesujący sposób opowiada o modzie i rzeczach osobistych w obozach. Myślałam, że książka mnie trochę znudzi, ale świetnie się ją czytało. Pokazała jak w tak ciężkim czasie pomogły małe rzeczy.

Niesamowita książka. Autorka w zaskakująco interesujący sposób opowiada o modzie i rzeczach osobistych w obozach. Myślałam, że książka mnie trochę znudzi, ale świetnie się ją czytało. Pokazała jak w tak ciężkim czasie pomogły małe rzeczy.

Pokaż mimo to

avatar
250
184

Na półkach:

Chyba jednak nie tego oczekiwałam po tej książce...
Historia obozowa jest jedną z trudniejszych jakie mogą być pisane bo niestety to wszytko fakty , lecz mi zabrakło czegoś "napędowego" co poprowadzi mnie dalej a tutaj dostałam takie suche fakty . Brakowało mi tu więcej historii rzeczy samych więźniów niż opisanych na kilka stron pasiaków czy opis składu mundurów SS. Jednak liczyłam że będzie co nie co o samych rzeczach znalezionych w walizkach więźniów czy rzeczach co więźniowie ukrywali .

Chyba jednak nie tego oczekiwałam po tej książce...
Historia obozowa jest jedną z trudniejszych jakie mogą być pisane bo niestety to wszytko fakty , lecz mi zabrakło czegoś "napędowego" co poprowadzi mnie dalej a tutaj dostałam takie suche fakty . Brakowało mi tu więcej historii rzeczy samych więźniów niż opisanych na kilka stron pasiaków czy opis składu mundurów SS. Jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
426

Na półkach:

Autorka wyznaje, że pisała tę książkę wiele lat. I to się czuje. Dociekliwość, staranność, dokładność. Różne punkty widzenia, ale też brak epatowania okrucieństwem w opisach obozowej rzeczywistości, brak rzewnych, wzruszających opisów. Solidny reportaż, szalenie ciekawy i na temat rzeczywiście ledwo dotknięty w literaturze wojennej. Książka wywołała u mnie wdzięczność za to, co mam, co posiadam.

Autorka wyznaje, że pisała tę książkę wiele lat. I to się czuje. Dociekliwość, staranność, dokładność. Różne punkty widzenia, ale też brak epatowania okrucieństwem w opisach obozowej rzeczywistości, brak rzewnych, wzruszających opisów. Solidny reportaż, szalenie ciekawy i na temat rzeczywiście ledwo dotknięty w literaturze wojennej. Książka wywołała u mnie wdzięczność za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
559
306

Na półkach: ,

Dla mnie to było osobiście trudne zmierzenie się z jeszcze trudniejszym tematem:wojny i obozów. Moja bardzo plastyczna wyobraźnia sprawiła,że po pierwszym wieczorze z książką ,miałam koszmary ale jednocześnie drugiego dnia coś mnie bardzo ciągnęło do tej książki. Całe dorosłe życie unikam kontaktu z literaturą " obozowa" a teraz dowiedziałam się jak mało wiem.nikt o tym nie mówi,nie uczyli o tym na historii ,dla mnie obóz to z automatu pasiak a autorka pisze,se jednak nie. Nie docierało też do mnie,że ubiór tak bardzo wpływa na psychikę. Warto przeczytać.

Dla mnie to było osobiście trudne zmierzenie się z jeszcze trudniejszym tematem:wojny i obozów. Moja bardzo plastyczna wyobraźnia sprawiła,że po pierwszym wieczorze z książką ,miałam koszmary ale jednocześnie drugiego dnia coś mnie bardzo ciągnęło do tej książki. Całe dorosłe życie unikam kontaktu z literaturą " obozowa" a teraz dowiedziałam się jak mało wiem.nikt o tym nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 114
  • Przeczytane
    1 075
  • Posiadam
    110
  • 2022
    78
  • 2021
    67
  • Audiobook
    47
  • Teraz czytam
    38
  • 2023
    29
  • Reportaż
    25
  • Audiobooki
    22

Cytaty

Więcej
Karolina Sulej Rzeczy osobiste Zobacz więcej
Karolina Sulej Rzeczy osobiste Zobacz więcej
Karolina Sulej Rzeczy osobiste Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także