Mały wielki człowiek

Okładka książki Mały wielki człowiek
Thomas Berger Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kultowa seria filmowa literatura piękna
literatura piękna
Kultowa seria filmowa
Little Big Man
Prószyński i S-ka
2015-11-19
1988-01-01
Lech Jęczmyk
Lech Jęczmyk dziki zachód mały wielki człowiek film klasyka

Historia życia białego człowieka, który długo żył wśród czerwonoskórych, jako jeden z nich. Ciekawe przygody, opisane z humorem.

Niebanalna, napisana prostym językiem, z dużą dawką ironii... Wciągająca po uszy... Wspaniała powieść.

To niesamowite jak ta książka z każdym rozdziałem potrafi zaskakiwać, gdy już myślisz, że odetchniesz na chwile i akcja zwolni, dzieje się coś, co pozostawia Cię z otwartą gębą. Napisana rzeczowym i barwnym językiem, niejednowymiarowa przeplatająca fikcyjnych bohaterów z tymi historycznymi, wydarzenia realne z fantastycznymi. Powieść awanturnicza, antywestern, który zostanie w pamięci na zawsze.

Książka ta kojarzy mi się z kultowym polskim filmem "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Głównych bohaterów obu tych dzieł wiele łączy - charakter lekkoducha, awanturnika, cwaniaka, mającego mnóstwo farta, skorego do przechwałek i wyolbrzymiania swoich przygód. Na swojej drodze spotyka najważniejsze postacie swoich czasów, często mimowolnie zdarza mu się wplątać w wielkie, historyczne wydarzenia, wychodząc z nich cudem obronną ręką.
Autor umiejętnie splata jego napisaną z humorem, ale i dramatyzmem historię z opisem życia Indian i białych kolonizatorów w XIX-wiecznej Ameryce. Walkę, którą ci pierwsi musieli w końcu przegrać i zginąć, albo dostosować się, zmieniając swoje dotychczasowe zwyczaje.
Polecam szczególnie tym, którzy wyrobili sobie opinię o tamtych czasach z książek K. Maya oraz filmów na nich opartych i nie mieli okazji zapoznać się z bardziej pasującą do rzeczywistości oceną.

Rewelacyjna książka i całkiem dobrze zrobiony na jej podstawie film, który zresztą zachęcił mnie do sięgnięcia po książkę.
Jako wielki miłośnik Indian i ich kultury nie mogę przejść obojętnie obok takiej książki!
Określana (lub raczej film na jej podstawie) jako anty-western, opisuje bowiem wojny pomiędzy Indianami a najeźdźcami z Europy z dużym naciskiem na cierpienia indiańskiego ludu. Generałów i przewodników "nowej ameryki" pokazuje za to w sposób daleki od wizerunku bohatera. Jest pełna ironicznego, groteskowego humoru, a napięcie jakie tworzą sceny mordów "bohaterskich żołnierzy" na bezbronnych i niewinnych niczemu indiańskich kobietach i dzieciach, rozładowuje postać głównego bohatera, którego losy na przemian zmieniają to w cywilizowanego obywatela ameryki, to znów w brata czerwonoskórych.
Język, groteska, akcja, wszystko rewelacyjne.
Jestem też bardzo zadowolony z filmu, któremu udało się oddać te wszystkie smaczki obecne w książce.
Przede wszystkim jednak doceniam światło jakie rzuca ta książka na największą w historii ludzkości masakrę na ludziach. Mówię to z pełną świadomością, ponieważ liczby pomordowanych Indian przekraczają znacząco tak już przerażającą liczbę ludzi, którzy zostali zgładzeni podczas holocaustu.

"Wiesz jak to jest ma się przyjaciół i wrogów , a potem jest cała reszta na której człowiekowi nie zależy "

Czytając Małego wielkiego człowieka miałam bardzo niemiłe wrażenie dotyczące opowiadanej historii Jacka Crabba, jak mało wiemy na temat Indian w Ameryce. Jak obraz powszechnie nam ukazywany jest wypaczony i nieprawdziwy. Nie ma co czarować biali Amerykanie dokonali zbiorowego ludobójstwa na tych rdzennych autochtonicznych mieszkańcach Dzikiego Zachodu, sprowadzając ich rolę do podległych im niewolników zamkniętych w rezerwatach, jak jakieś dzikie stworzenia. Dla mnie jest to nie do pomyślenia, jak wielką tragedię przeżyli Indianie i jak mało na ten temat się mówi. Holocaust mieli nie tylko żydzi drodzy czytelnicy.
Jeśli chodzi o samą książkę, to jest napisana ciekawie, nie męczy swoją objętością, ukazując barwne życie młodego człowieka, który część swojego życia spędził wśród Czejenów, poznając ich codzienne zwykłe zachowania, zaznajamiając się z ich odmienną kulturą i obyczajowością. Patrzył na ich niesamowitą naiwność i niemalże dziecięcą wrażliwość i ufność, która doprowadziła do ich zguby, gdyż zawierzyli umowom i obietnicom "białych", dla których najważniejsze było m.in. poszukiwanie złota i terenów bogatych gospodarczo. Generalnie chodziło o całkowity wyzysk i zniszczenie przebogatej i jak dla nas "białych" nietypowej i tajemniczej tradycji naszych "czerwonoskórych" braci.
Serdecznie polecam.
Ps. Sam stosunek Jacka Crabba do Indian pozostawia, jak dla mnie wiele do życzenia, ale nie będę zdradzać szczegółów, niech każdy sam się przekona.

Sporo się ta książka na mnie naczekała, ale gdy już po nią sięgnęłam, to trudno było mi się oderwać od lektury.

"Mały wielki człowiek" to nie tylko historia Jacka Crabba, porwanego i wychowywanego przez Indian, lecz także panoramiczne spojrzenie na dziewiętnastowieczną Amerykę.
Tytułowy bohater wspomina swoje losy z perspektywy bardzo starego, liczącego ponad sto lat człowieka, ale również opisuje historię Dzikiego Zachodu, codzienne życie osadników na tych terenach, a przede wszystkim walkę między amerykańskimi żołnierzami i Indianami.
Mimo iż narrator mówi o tym wszystkim stylem przepełnionym czarnym humorem, trudno nie zwrócić uwagi na fakt, że wojna białych z czerwonymi tak naprawdę była rzezią i ludobójstwem.

Dużym plusem są wyraziste, barwne postacie, z których każda ma jakąś ciekawą historię. Jack Crabb snuje swoją opowieść z przymrużeniem oka, bywa sardoniczny, a nawet grubiański, jednak jest też doskonałym obserwatorem i umie skupić się na ludzkich dramatach, radościach, smutkach...

Kolejną zaletą jest bardzo dobrze ukazane tło historyczne - obok bohaterów fikcyjnych występują postacie autentyczne, podobnie jest z wydarzeniami.

Czytało mi się tę powieść z ogromną przyjemnością. Wciągnęła mnie akcja pełna niespodziewanych zwrotów, spodobał mi się też styl i język oraz świetnie oddany klimat dziewiętnastowiecznej Ameryki, który obala mity na temat honorowych Indian, dzielnych kowbojów, szlachetnych żołnierzy i odważnych osadników.

Polecam z czystym sumieniem!

Jeśli ktoś chce spędzić czas z lekką i mądrą zarazem lekturą, polecam.

Jeśli ktoś chce spędzić czas z lekką i mądrą zarazem lekturą, polecam.

Spojrzenie na tematykę indiańska dalekie od tego, co znamy z lektury K. May'a, ale ciekawe i nieźle napisane!