rozwińzwiń

Mały wielki człowiek

Okładka książki Mały wielki człowiek Thomas Berger
Okładka książki Mały wielki człowiek
Thomas Berger Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Mały Wielki Człowiek (1970) Seria: Kultowa seria filmowa literatura piękna
literatura piękna
Kultowa seria filmowa
Little Big Man
Prószyński i S-ka
2015-11-19
1988-01-01
Lech Jęczmyk
Ekranizacje:
Mały Wielki Człowiek (1970)
Lech Jęczmyk dziki zachód mały wielki człowiek film klasyka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Nieprzewidywalna, wciągająca, zabawna i momentami wzruszająca. Zdecydowanie warto.

Porywająca podróż przez Dziki Zachód , awanturnicza, anty-western.

Cytat
"Wiesz jak to jest ma się przyjaciół i wrogów , a potem jest cała reszta na której człowiekowi nie zależy "

Porywająca podróż przez Dziki Zachód , awanturnicza, anty-western.

Cytat

W wyniku serii nieporozumień mały Jack trafia pod opiekę Indian. Dziki Zachód jego oczami to soczyste opowieści pełne humoru, dystansu do siebie i spotykanych ludzi, ale i refleksji, bo tragicznych scen tu nie brakuje. I książkę i film na jej podstawie polecam ❤️

Jedna z najlepszych powieści o człowieku i życiu.Nikt nie znudzi się przy jej czytaniu, świetne dialogi naprawdę świetne, chyba tylko lepsze są w Locie nad kukułczym...Kontynuacja niestety kiepska.

Zabawna, brutalna i niewiarygodna historia Jacka Crabba aka Małego Wielkiego Człowieka.
Ten wychowany przez Czejenów stulatek swoimi przygodami mógłby obdzielić pięciu ludzi.
Rewelacyjna podróż przez Dziki Zachód z bohaterem, którego zapamiętam na długo.
Polecam.

Rewelacyjna podróż przez Dziki Zachód z bohaterem, którego zapamiętam na długo.
Polecam.

Historia życia białego człowieka, który długo żył wśród czerwonoskórych, jako jeden z nich. Ciekawe przygody, opisane z humorem.

Niebanalna, napisana prostym językiem, z dużą dawką ironii... Wciągająca po uszy... Wspaniała powieść.

To niesamowite jak ta książka z każdym rozdziałem potrafi zaskakiwać, gdy już myślisz, że odetchniesz na chwile i akcja zwolni, dzieje się coś, co pozostawia Cię z otwartą gębą. Napisana rzeczowym i barwnym językiem, niejednowymiarowa przeplatająca fikcyjnych bohaterów z tymi historycznymi, wydarzenia realne z fantastycznymi. Powieść awanturnicza, antywestern, który zostanie w pamięci na zawsze.

Książka ta kojarzy mi się z kultowym polskim filmem "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Głównych bohaterów obu tych dzieł wiele łączy - charakter lekkoducha, awanturnika, cwaniaka, mającego mnóstwo farta, skorego do przechwałek i wyolbrzymiania swoich przygód. Na swojej drodze spotyka najważniejsze postacie swoich czasów, często mimowolnie zdarza mu się wplątać w wielkie, historyczne wydarzenia, wychodząc z nich cudem obronną ręką.
Autor umiejętnie splata jego napisaną z humorem, ale i dramatyzmem historię z opisem życia Indian i białych kolonizatorów w XIX-wiecznej Ameryce. Walkę, którą ci pierwsi musieli w końcu przegrać i zginąć, albo dostosować się, zmieniając swoje dotychczasowe zwyczaje.
Polecam szczególnie tym, którzy wyrobili sobie opinię o tamtych czasach z książek K. Maya oraz filmów na nich opartych i nie mieli okazji zapoznać się z bardziej pasującą do rzeczywistości oceną.

Rewelacyjna książka i całkiem dobrze zrobiony na jej podstawie film, który zresztą zachęcił mnie do sięgnięcia po książkę.
Jako wielki miłośnik Indian i ich kultury nie mogę przejść obojętnie obok takiej książki!
Określana (lub raczej film na jej podstawie) jako anty-western, opisuje bowiem wojny pomiędzy Indianami a najeźdźcami z Europy z dużym naciskiem na cierpienia indiańskiego ludu. Generałów i przewodników "nowej ameryki" pokazuje za to w sposób daleki od wizerunku bohatera. Jest pełna ironicznego, groteskowego humoru, a napięcie jakie tworzą sceny mordów "bohaterskich żołnierzy" na bezbronnych i niewinnych niczemu indiańskich kobietach i dzieciach, rozładowuje postać głównego bohatera, którego losy na przemian zmieniają to w cywilizowanego obywatela ameryki, to znów w brata czerwonoskórych.
Język, groteska, akcja, wszystko rewelacyjne.
Jestem też bardzo zadowolony z filmu, któremu udało się oddać te wszystkie smaczki obecne w książce.
Przede wszystkim jednak doceniam światło jakie rzuca ta książka na największą w historii ludzkości masakrę na ludziach. Mówię to z pełną świadomością, ponieważ liczby pomordowanych Indian przekraczają znacząco tak już przerażającą liczbę ludzi, którzy zostali zgładzeni podczas holocaustu.

• Literatura amerykańska
  • USA