Powrót małego wielkiego człowieka

Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The Return of Little Big Man
83-7301-624-4
Thomas Berger, Indianie

Kolejna porcja szalonych opowieści o Dzikim Zachodzie Jack Crabb, Mały Wielki Człowiek, powraca do opowieści o swoich niezwykłych przygodach na Dzikim Zachodzie. Opisuje spotkania, pijatyki i wędrówki z różnymi legendarnymi bohaterami, takimi jak Wyatt Earp i Doc Holliday, a nawet wizytę z Buffalo Billem u królowej Wiktorii. Zabawna, poruszająca i zaskakująca kontynuacja najbardziej znanej powieści Bergera pod każdym względem dorównuje pierwowzorowi.

Kevorkian | 2013-05-03
Przeczytana: 2000 rok

Zdecydowanie nie tak dobre jak pierwsza część, ale ciągle czyta się z przyjemnością.

Hari_Seldon | 2018-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 listopada 2017

Kontynuacja antywesternu po ponad 30 latach. Poznajemy tutaj nowe nieznane fakty z życia bohatera poprzedniej powieści. Dowiadujemy się, że był on świadkiem śmierci Siedzącego Byka, brał udział w przedstawieniach Buffalo Billa czy uczestniczył w strzelaninie O.K. Corral.

Powieść ta w mniejszym stopniu skupia się na Rdzennych Amerykanów, a w większym na legendach Dzikiego Zachodu. Podobnie jak to było w „Wielkim małym człowieku” część wydarzeń oraz postaci zostaje odartych ze swojej legendarnej otoczki i przedstawia się je w bardzo prozaicznej wersji. Żeby było ciekawiej niektóre elementy zostają tutaj w pewien sposób zrehabilitowane. Dobrym przykładem jest tutaj Buffalo Bill. Na podstawie chociażby takiego filmu jak „Buffalo Bill i Indianie” można stwierdzić, że był to kompletny bufon żerujący na Rdzennych Amerykanach bez jakiegokolwiek szacunku dla ich kultury. Tutaj jednak dostajemy elokwentnego dżentelmena, który Indian traktuje na równi z innymi pracownikami. Przy tej okazji...

pat | 2017-12-07

Nie wiele ustępuje pierwszej części. Zdecydowanie polecam.

miase | 2018-06-03
Przeczytana: 30 maja 2018