Etyka! Poradnik dla grzeszników

Okładka książki Etyka! Poradnik dla grzeszników
Jan Hartman Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej filozofia, etyka
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823015
Tagi:
Filozofia etyka
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Na pohybel moralistyce!



3124 113 66

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
361
70

Na półkach:

"Kto dotarł do końca tej lektury zasłużył na podziękowanie." Żaden jeszcze autor nie podziękował mi tak pięknie. Widać w tym jego podziękowaniu ogólną atmosferę wykładu: jest zarazem wyszukany, jak pokorny. Jan Hartman zajmuje się poważnym (czyli: naukowym) uprawianiem etyki, pomimo przekonania o tragizmie jej nieugruntowanego statusu jako nauki, a nawet przewidywania rychłego jej końca wraz z końcem refleksji nad człowiekiem, którą widzi jako rozpiętą między starym: eudajmonistycznym i nowym: hedonistycznym jego pojmowaniem. Nie wiemy co będzie dalej, autor też tego nie wie (A w każdym razie nie wyjawił. Albo mi umknęło.), ale coś będzie. I to COŚ heglowsko dość chyba należy rozumieć. Bo autor, co mnie wprawiło w zdumienie i zafascynowało, bywa (jak to ostrożniej ująć?) heglistą (prawda rozwija się wraz ze społecznościami) i idealistą ("Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że etyka usycha, gdy odcina się ją od jej idealistycznych korzeni, mimo że jako etycy potrafimy z największym zapałem oddawać się dyskutowaniu nad etycznymi aspektami realnych okoliczności iskrzącego się przeżyciami życia. Liberalny hedonizm żyje zawsze na koszt klasycznej świadomości etycznej wzywającej nas do budowania w sobie doskonałego człowieka. Sztuka dobrego życia i etyka jako jej najbardziej szlachetna część ma znaczenie jedynie wtedy, gdy wierzymy, że życie jest czymś więcej niż tylko życiem." Mniejsza o izmy. W swej metaetycznej, wprowadzającej części (połowa całego wykładu) książka jest historvczno-krytyczną zadymą, pozostawiającą czytelnika w stanie wielkiego podniecenia i czegoś na pograniczu satysfakcji z wysiłku systematyzacyjnego i kompletnej dezorientacji. Na koniec autor wycisza dyskusję osobistym, nieśmiałym: "Jeśli sam miałbym wskazać na motyw najbardziej wewnętrzny i swoisty dla stosunków moralnych, byłaby to [...] łagodność[...]." Malowniczości dodają "Etyce!" przypisy. Jeden z moich ulubionych: "Byłoby nietaktem nie przypomnieć w tym miejscu o klasycznej analizie gniewu, jaką zawiera "Summa teologiczna" Tomasza z Akwinu, największego filozofa i etyka Średniowiecza (gł. kwestie 23-28)." Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie chciałabym zapomnieć w tej recenzji: styl. Hartman posługuje się językiem barwnym, pięknym literacko, odważnym - co, jak sadzę, ma przybliżyć czytelnikom poruszane, martwe w innym ujęciu kwestie. Trzeba wciąż opowiadać ludziom na nowo o nich samych, bo frazy murszeją, gniją, wycierają się. Aby opisać to, o czym kiedyś powiedziano by: "wrażliwe sumienie", "dobroć", "prawość" czy co tam jeszcze, autor mówi o "moralnej neurozie". I wszyscy wiemy, o co chodzi. I cieszymy się, że choroba, okazała się zdrowiem:)

"Kto dotarł do końca tej lektury zasłużył na podziękowanie." Żaden jeszcze autor nie podziękował mi tak pięknie. Widać w tym jego podziękowaniu ogólną atmosferę wykładu: jest zarazem wyszukany, jak pokorny. Jan Hartman zajmuje się poważnym (czyli: naukowym) uprawianiem etyki, pomimo przekonania o tragizmie jej nieugruntowanego statusu jako nauki, a nawet przewidywania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    123
  • Przeczytane
    58
  • Posiadam
    23
  • Teraz czytam
    6
  • Filozofia
    4
  • E-book
    3
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Filozofia
    2
  • Wymienię
    1
  • Reportaż/Biografia
    1

Cytaty

Więcej
Jan Hartman Etyka! Poradnik dla grzeszników Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także