Nietykalni

reportaż
Editions Spotkania
2014-11-07
2014-11-07

Bardzo ciekawa i wartościowa książka. Ukazuje ona na kilku przykładach prywatyzacji, jak majątek jaki był budowany po zakończeniu II Wojny Światowej w trakcie prawie półwiecza przez miliony rodaków został rozgrabiony. Ludzie będący już często staruszkami, którzy przez lata pracowali za marne pensje, a teraz są emerytami lub rencistami z niskimi świadczeniami, nie dostali żadnej rekompensaty za lata ciężkiej pracy, podczas prywatyzacji majątku narodowego. Zgadzam się z opiniami jakie zamieściły inne osoby, które już przeczytały tą książkę. Polecam ją innym czytelnikom.

Mocna pozycja wydawnicza. Zbior faktow. Zawiera opisy jak to kilka osob po roku 1989 rozprzedalo Polske. Po przeczytaniu pierwszych stron tejze ksaizki nasunela mi sie tlyko jedna mysli, czy ci ludzie maja jakiekolwiek sumienie? Dlaczego media glownego nurtu polskich milionerow przedstawiaja jako zlotych ludz, choc nimi nie sa? Dalsze karty ksiazki odpowiadaja na te pytania, a zaraz pokazuje jak latwo majac koneksje rozgrabic kraj i zarobic na tym niebotyczne pieniadze.

W mojej opinii jedna z najważniejszych książek w dziedzinie literatury faktu w 2014 r. Znakomita pozycja odsłaniająca kulisy polskiej transformacji. Podobnie jak ,,Via bank i FOZZ" autorstwa profesorów Mirosława Dakowskiego i Jerzego Przystawy praca ta ukazuje mechanizmy procederu zorganizowanego rabunku polskiego majątku w ramach procesu tzw. prywatyzacji w okresie przemian ustrojowych aż do obecnych czasów. Jest to pozycja chłodna, analityczna, oparta m.in. na dokumentach, zeznaniach świadków, danych liczbowych etc. Dowodzi ona na konkretnych przykładach trafności diagnoz stanu państwa polskiego, rodzimej gospodarki, kultury, nauki, społeczeństwa i narodu stawianych przez m.in. profesorów: Andzeja Zybertowicza, Witolda Kieżuna, Mirosława Dakowskiego czy Jerzego Roberta Nowaka oraz publicystów takich jak red. Stanisław Michalkiewicz czy reżyser Grzegorz Braun. Warto nadmienić że współautor ksiażki Piotr Nisztor ujawnił tzw. aferę podsłuchową w czerwcu zeszłego roku. Jeden z jej bohaterów, ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził wtedy że: ,,Państwo polskie istnieje tylko teoretycznie". Niestety ta książka dobitnie ukazuje że miał rację. Lektura obowiązkowa, która otrzeźwia i wybudza z medialnego (i nie tylko) ,,Matrixa" współczesnej rzeczywistości.

Chwile z tą książką nie należą do przyjemnych, bo prawda o tym jak "nietykalni" niszczyli nasze państwo jest bolesna. Polecam książkę a także Klub Ronina z udziałem autorów

Dobra argumentacja. Styl czasem nuży.

Dobra argumentacja. Styl czasem nuży.

• POPULARNO-NAUKOWE
  • Szpiegowskie/Służby Specjalne