Wybrana

Wydawnictwo: Rebis
Uprooted
fantasy, magia, smoki
Jola

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka, fantasy. Naomi Novik, wychowywana na polskich bajkach i baśniach, wplata poznanych w nich bohaterów do swojej najnowszej powieści. Agnieszka kocha swój dom w dolinie, swoją cichą wioskę położoną na peryferiach królestwa Polnii, niedaleko granicy z sąsiednią Rusją. Uwielbia okoliczne lasy i lśniącą...

Agnieszka kocha swój dom w dolinie, swoją cichą wioskę położoną na peryferiach królestwa Polnii, niedaleko granicy z sąsiednią Rusją. Uwielbia okoliczne lasy i lśniącą błękitną rzekę. Niestety, w pobliżu rozpościera się także złowrogi i tajemniczy Bór, pełen złych mocy i drapieżnych stworów. Mieszkańcy doliny mogą liczyć tylko na to, że żyjący w odosobnieniu czarodziej zwany Smokiem nie dopuści do rozprzestrzeniania się zła. Jego pomoc oparta jest jednak na okropnym warunku - co dziesięć lat zabiera on z doliny jedną siedemnastolatkę, która będzie mu usługiwać w jego wieży.

Zbliża się dzień kolejnego wyboru. Agnieszka jest w grupie kandydatek i martwi się tym, że - zgodnie z przypuszczeniami mieszkańców - Smok zabierze jej przyjaciółkę Kasię, najpiękniejszą i najzdolniejszą z dziewczyn. Czarodziej jednak podejmuje inną decyzję...

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

mclena | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

"Czy jest coś poza ludźmi, dla czego warto trwać?"

Mówcie sobie co chcecie, ale tak książka jest rewelacyjna!
I znów wpadła mi w ręce za sprawą jednej z użytkowniczek - DZIĘKUJĘ!

W życiu bym się nie spodziewała czegoś takiego po Naomi Novik i już po przeczytaniu zaledwie kilku stron wiedziałam, że pokocham tę historie z całego serca. Nie będę się tutaj wywodzić na temat fabuły, bo sam zarys i tak nie oddaje całego uroku książki. Fenomenalne i barwne postacie, Smok i Agnieszka, jak ogień i woda. Relacja typu love-hate która chyba nigdy mi się nie znudzi. Przepiękna sceneria Boru, wiosek, wieży... Do tego tak wiele tu polskości, że aż się serce raduje - to w zasadzie było też dla mnie bodźcem, zeby porzuciuć wszystkie inne książki i oddać się "Wybranej". Absolutnie nie żałuję. Oby jak najwięcej takich pomysłów ze strony Novik, która ma naprawdę wyczucie i talent do tworzenia baśnowych historii, której porwą niejednego dorosłego. Różne odcienie magii i to w jaki sposób była...

Beata | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Piękna, wciągająca baśń, pełna swojskich klimatów, opowiedziana barwnym, plastycznym językiem. Mamy nieco gburowatego czarodzieja i żywiołową adeptkę magii, którzy, jak w każdej porządnej baśni, walczą z bezlitosnym, wszechpotężnym złem. Książka jest pełna magii - dosłownie i w przenośni:). Czyta się fantastycznie. Akcja początkowo spokojna - chociaż nauka czarów w wykonaniu Agnieszki jest nieco nieokiełznana - potem dochodzi do zwarcia sił w boju, akcja przyspiesza, krwawe walki doprowadzają do zakończenia właściwego dla baśni - chociaż może nie do końca? Szczerze polecam:)

8_oclock | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 września 2015

Autorka, Amerykanka polskiego pochodzenia, wychowana na naszych baśniach, najwyraźniej kocha smoki. Napisała cykl o smoku Temeraire, a teraz pojedynczą powieść, w której jedna z głównych postaci, czarownik, nazywany jest Smokiem. Temeraire brał udział w (alternatywnych) wojnach napoleońskich, akcja Wybranej toczy się na (alternatywnych) ziemiach słowiańskich. Smok chroni wioski przed śmiertelnie niebezpiecznym Borem.

Od książki trudno się oderwać.

Książka jest bardzo starannie wydana, w sztywnej okładce, stylizowanej na starą księgę. Każdy rozdział zaczyna się ozdobną literą. Nie ma literówek ani zgrzytającego tłumaczenia, co samo w sobie stanowi osiągnięcie.

Shimik | 2016-01-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po cyklu: Temeraire spodziewałem się czegoś w tym rodzaju. A tu okazuje się, że jest wioska, ochrania ją Smok i co dziesięć lat wybiera sobie jedną z dziewczyn, koniecznie w wieku siedemnastu lat, na towarzyszkę. Uczy je magii, a po dziesięciu latach je wypuszcza. Jednak one nie zostają w wiosce, z której pochodzą tylko ruszają dalej w świat. Dla wszystkich jest to wielki i straszny dzień, a zwłaszcza dla dziewczyn spośród, których jedna opuści rodzinę i znane sobie życie na wiele lat. Gdy powracają nie są już taki same, coś się w nich zmienia. Teraz wszyscy typują Kasię, jednak wybór nadal należy do Smoka i to on zdecyduje. W takim właśnie klimacie rozgrywa się książka. Coś jak księżniczki porywane przez smoki ze starych baśni. Jednak to jest zupełnie co innego. Jeśli macie ochotę na trochę dobrej fantastyki to polecam Wam właśnie tą pozycję:)

Aithusa22 | 2015-10-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 18 lutego 2016

"Czy jest coś poza ludźmi, dla czego warto trwać?"

Biorąc książkę do ręki moim oczom ukazała się piękna okładka, której do końca nie pojmowałam. Podobał mi się ten uporządkowany chaos, jednak jeszcze nie czułam tej magii. Gdy otworzyłam "Wybraną" przepadłam...

"Wybrana" to książka o cudownej i wspaniałej treści, pełna magii, ciepła, miłości i przyjaźni. To książka o odnajdywaniu siebie, pokonywaniu przeszkód i sile woli. Jestem nią całkowicie oczarowana.

Początkowo bałam się, że polskie imiona będą mi przeszkadzały, ponieważ zwykle czytam literaturę, gdzie imiona są zagraniczne. Nic bardziej mylnego, polskie imiona i nazwy jeszcze bardziej wgłębiły mnie w ten świetnie wykreowany świat, gdzie mieszka moja imienniczka- Agnieszka.

Agnieszka wyróżnia się na tle innych bohaterek literackich. Zwykle są to piękne rudowłose lub blondynki, z błyskiem w oku, talią osy, mnóstwem talentów i weź tu babo zapomnij o kompleksach :P Jednak Agnieszka urodą nie grzeszy, nie jest brzydka, ani...

kaktusowaona71 | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

W tej książce jest magia...

Zupełnie nie wiem jak to się stało, że na tak długo porzuciłam zaklęte krainy fantasy. Dzięki opowieści pani Novik, ta moja stara miłość odżyła.

Cudowna, ciepła, mądra, niesamowicie wciągająca już od pierwszego zdania historia.
Dzięki niej powracamy do świata naszego dzieciństwa. Do świata baśni, legend i podań, które opowiadały i czytały nam na dobranoc nasze mamy i babcie.
Ta historia została opleciona magią. Nie jakąś tam wydumaną, skomplikowaną, z tajemnymi, ciężkimi do przyswojenia arkanami, tylko taką naszą - "swojską". Zrozumiałą dla każdego, niezależnie od wieku i wtajemniczenia. Magią serca i magią natury. Czerpiącą z naszego podwórka, które dzięki tej opowieści, okazuje się niesamowicie bajeczne, tajemnicze i porywające.
Czas spędzony na czytaniu był absolutną przyjemnością i oderwać się choć na chwilę, było niesamowicie ciężko. Pochłania się bowiem tą historię zarówno oczami jak i sercem. Rozbudza emocjonalne nuty, zapomniane i przypruszone...

eR_ | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Agnieszka kocha swój dom w dolinie, swoją cichą wioskę położoną na peryferiach królestwa Polnii, niedaleko granicy z sąsiednią Rusją. Uwielbia okoliczne lasy i lśniącą błękitną rzekę. Niestety, w pobliżu rozpościera się także złowrogi i tajemniczy Bór, pełen złych mocy i drapieżnych stworów. Mieszkańcy doliny mogą liczyć tylko na to, że żyjący w odosobnieniu czarodziej zwany Smokiem nie dopuści do rozprzestrzeniania się zła. Jego pomoc oparta jest jednak na okropnym warunku – co dziesięć lat zabiera on z doliny jedną siedemnastolatkę, która będzie mu usługiwać w jego wieży.

Zbliża się dzień kolejnego wyboru. Agnieszka jest w grupie kandydatek i martwi się tym, że – zgodnie z przypuszczeniami mieszkańców – Smok zabierze jej przyjaciółkę Kasię, najpiękniejszą i najzdolniejszą z dziewczyn. Czarodziej jednak podejmuje inną decyzję...Tyle dowiadujemy się z okładki.

Książka jest wspaniała.
Uwielbiam takie historie.
Autorka wychowana na polskich bajkach i legendach wplotła do swojej...

Magda | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Ciekawa, magiczna i wciągająca. A na każdej kolejnej stronie więcej intryg, zagadek i prawdziwej magii. Romans także się znalazł, ale jest marginalnym wątkiem, przez większość książki jedynie odczuwalnym, ale nie do końca opisanym. Troszeczkę przypominała mi te stare, dobre powieści Olgi Gromyko, gdzie nieustraszona i jeszcze wciąż niedoświadczona czarownica próbowała uratować świat zdając się bardziej na intuicję, niż wyuczone zaklęcia z ksiąg.
Ocierałam łzy ze wzruszenia przez prawie całą końcówkę. Ale nie było to spowodowane smutnymi sytuacjami - to jedynie wzruszenie, całe to dobro płynące z jednej osoby, która mimo wszystko się nie poddaje. A zatem ocierałam łzy i uśmiechałam się jednocześnie.

Dlatego gorąco polecam, bo pozycja jest naprawdę warta przeczytania :)

Yevoni | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2016
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Nie mam jednoznacznej opinii o tej książce.

Kiedy tylko zaczęłam czytać krzywiłam się i na usta cisnęło mi się stwierdzenie "Borze zielony jakie to naiwne!". Typowa opowiastka dla nastolatek o potężnym czarodzieju i uczennicy, pomiędzy którymi rodzi się uczucie. Nawet w oczy kuły zapożyczenia nazw Polnia, Rusja czy imię jednego spalonego świętego. Ble, autorka nawet się nie wysiliła. A na dodatek jeszcze ta Baba Jaga...

W miarę czytania wytrzeszczałam coraz bardziej oczy ze zdumienia. Fabuła jest przemyślana i mroczna. Trup ściele się dość gęsto i w zasadzie do samego końca towarzyszyło mi uczucie, że wszyscy zginą (czy się pomyliłam sprawdźcie sami). Główny czarny charakter "Bór" jest stworzony obłędnie! Natomiast opisy rzucania czarów nie ograniczają się tylko do "rzucam kulę ognia". Sama przepływająca magia jest pięknie przedstawiona.

Jeśli już chodzi o magię to dziwi mnie fakt, że bohaterowie są wycieńczeni z powodu rzucenia nadmiernej ilości czarów, padają na pyski ale...

Adrianna | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Fantasy, 2017
Przeczytana: 31 marca 2017

"Wybrana" pochłonęła mnie od pierwszej strony! Gdy zaczęłam czytać, wiedziałam, że muszę skończyć książkę jeszcze tego samego dnia.

Na "Wybraną" natknęłam się dzięki filmowi "Piękna i Bestia". Ekranizacja sprawiła, że powróciłam na chwilę do świata baśni znanych mi z dzieciństwa. I szczerze mówiąc, chciałam żeby ta chwila trwała jak najdłużej. W jednym z portali znalazłam artykuł o powieściach inspirowanych "Piękną i Bestią". Tutaj chciałam bardzo podziękować autorowi artykułu! Gdyby nie jego tekst, być może nigdy nie natrafiłabym na dzieło Naomi Novik.

Jestem całkowicie oczarowana "Wybraną". Główna bohaterka, Agnieszka, jest oryginalną postacią. Jej cechą charakterystyczną jest to, że brud, plamy zawsze ją dosięgają. I nieważne jak bardzo Agnieszka się stara zachować czystość. Ale oprócz tego jest odważna, lojalna i zależy jej na każdym człowieku.
I jest on - Smok. Niby ponury, opryskliwy, ale także go polubiłam od początku. Ma w sobie coś przyciągającego. A jego konwersacje z...

Książki o magach, czarownicach i czarach

Pisałam niedawno, że gdy byłam mała, to chciałam pracować w księgarni lub być chirurgiem. I to oczywiście prawda, ale to nie wizje równych rzędów książek na regałach czy krwistych wnętrzności pacjenta wypełniały moją głowę przed zaśnięciem. Przed snem marzyłam o tym, by odkryć w sobie zdolności magiczne i zostać czarodziejką! Z wiekiem mi to (na szczęście) nie przeszło.

Przyznano Nagrody Locusa

W sobotę w Seattle przyznano coroczne prestiżowe Nagrody Locusa. Jest to seria nagród literackich przyznawanych przez miesięcznik „Locus”, zajmujący się literaturą fantastyczną. Nagroda została po raz pierwszy wręczona w 1971 roku. W tym roku wśród laureatów i laureatek są Naomi Novik, Terry Pratchett, Ken Liu, Neil Gaiman i George R.R. Martin.