rozwiń zwiń

Tajemnica Nawiedzonego Lasu

Okładka książki Tajemnica Nawiedzonego Lasu Anna Kańtoch
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Tajemnica Nawiedzonego Lasu
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Tajemnica diabelskiego kręgu (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Tajemnica diabelskiego kręgu (tom 2)
Uroboros
2015-11-04
2015-11-04
alternatywna rzeczywistość anioł fantastyka fantasy literatura polska magia
Inne

Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 Anna Askaldowicz, Witold Jabłoński, Anna Kańtoch, Anna Krztoń, Paweł Kwiatek, Kazimierz Kyrcz jr, Marta Magdalena Lasik, Marcin Rusnak, Wit Szostak, Anna Maria Wybraniec, Agnieszka Włoka, Zeter Zelke
Ocena 8,1
Tarnowskie Gór... Anna Askaldowicz, W...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...

Kontynuacja losów Niny. Ledwo zdążyła odetchnąć po niezwykłych wakacjach, a już wpada w kolejne tarapaty. Nasza bohaterka zostaje zabrana do Tajemniczego Instytutu. Moim zdaniem ta część jest lepsza. Może nie ma tu tak rozbudowanej akcji, ale bohaterowie zyskali na autentyczności i głębi. Nina jest bardziej dojrzała, mniej lękliwa i "cwana". Poznajemy też bliżej inne dzieci z Markotów. Powtarza się motyw tajemniczych zjaw, niewyjaśnionych morderstw i sił nadprzyrodzonych, które za tym stoją. Trzyma w napięciu.

Kolejna świetna część serii. Tajemnice ciekawe, klimat rewelacyjny, postacie świetnie skonstruowane.

"Tajemnica Nawiedzonego Lasu" to drugi tom serii "Tajemnica Diabelskiego Kręgu", a autorką tych książek jest Anna Kańtoch.
Tym razem wraz z Niną udajemy się w podróż do tajemniczego Instytutu, do którego zabierają ją sierżant Sowa i porucznik Lis, którzy są zagorzałymi komunistami. Spotyka tam swoich kolegów z wakacji w Markotach. Dzieciaki mają ciężko pracować, niemal bez wytchnienia. Później pojawia groźna mgła, a z nią nadchodzą kolejne groźne istoty, które mają szczypce zamiast dłoni.
Ta część również bardzo wpada w mój gust. Autorka umiejętnie wprowadziła napięcie i efekty zaskoczenia. Czytelnik musi się zastanawiać nad fabułą, co jest dużym plusem. Postać Niny bardzo mi się podoba, ponieważ mimo inteligencji, którą "odziedziczyła" po zmarłym Wybrańcu, nadal popełnia z pozoru głupie błędy.
Polecam!

Bardzo ciekawa książka, wciągająca, lekka i szybko się czyta, polecam

Bardzo ciekawa książka, wciągająca, lekka i szybko się czyta, polecam

"Tajemnica diabelskiego kręgu"
to seria książek Anny Kańtoch.
Obecnie seria liczy 3 tomy,
które trzeba czytać w takiej kolejności:
1. "Tajemnica diabelskiego kręgu",
2. "Tajemnica nawiedzonego lasu",
3. "Tajemnica godziny trzynastej".

Te powieści łączą fantastykę, magię, grozę,
przygody, niebezpieczeństwa i dedukcję,
a przeznaczone są dla młodzieży.

Główną bohaterką cyklu jest niezwykle inteligentna 13-letnia Nina.
We wszystkich tomach towarzyszą jej poznani już na początku
nastoletni Tamara, Jacek i Hubert.

Rzecz dzieje się w powojennej Polsce,
do której pewnego dnia przyleciały anioły.
Anioły ukrywają się przed komunistami w domach dobrych ludzi.

Tam, gdzie są anioły, są też diabły / bestie / upiory.
Wszystko zależy od lokalnych warunków lub lokalnych artystów.

Pierwszy tom jest mroczny i straszny!
Trzynaścioro dzieci przyjeżdża na wakacje do klasztoru.
Spotykają tam anioła, opiekunkę oraz dwoje pracowników.
Dzieje się coś dziwnego. Dwóch chłopców znika.
Z dnia na dzień atmosfera się zagęszcza!
Gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Drugi tom nie pozwala na oddech!
Akcja rozpędza się już od pierwszej strony.
Komuniści zgromadzili dzieci w opuszczonym instytucie.
Gonią je do wielogodzinnej pracy, urządzają przesłuchania.
Czy zdarzenia z poprzedniego tomu jakoś się z tym wiążą?
Wszyscy się boją. Niektóre dzieci wyjeżdżają.
Chodzą straszne plotki.

Tom trzeci jest zupełnie inny od poprzednich.
Jest spokojniej. Nie widać bezpośredniego zagrożenia.
Narracja prowadzona jest w dwóch czasach:
teraźniejszym i z niedalekiej przeszłości.
Ani teraz, ani wtedy nastolatkowie nie wiedzą, o co chodzi.
Teraz Nina i Jacek są zupełnie sami w opustoszałym górskim ośnieżonym miasteczku.
Wcześniej byli w tym samym miejscu, ale byli z nimi Tamara i Hubert, a miasteczko tętniło życiem.
Coś się jednak szykowało, a kulminację wyznaczono na trzynastą 26 lutego.
Nina z pomocą przyjaciół próbuje dociec, co to takiego.

Wszyscy bohaterowie nieco zmieniają się z każdym tomem.
Rozwijają swoje zdolności, dojrzewają, zacieśniają więzi.

Każdy kolejny tom cyklu podobał mi się bardziej!
Trzeci tom sugeruje ciąg dalszy.
Czekam z wielką ciekawością :-)

"Tajemnica diabelskiego kręgu"
to seria książek Anny Kańtoch.
Obecnie seria liczy 3 tomy,
które trzeba czytać w takiej kolejności:
1. "Tajemnica diabelskiego kręgu",
2. "Tajemnica nawiedzonego lasu",
3. "Tajemnica godziny trzynastej".

Te powieści łączą fantastykę, magię, grozę,
przygody, niebezpieczeństwa i dedukcję,
a przeznaczone są dla młodzieży.

Główną bohaterką...

Bardzo dobra kontynuacja przygód Niny i mrocznych aniołów.

Bardzo dobra kontynuacja przygód Niny i mrocznych aniołów.

Na półkach: , , , , ,

Ot ciekawostka, opinia po trzech latach, bo przy okazji trzeciej części cyklu zaskoczyłam się brakiem komentarza do drugiej. Książkę mam, ale nie będę się posiłkować. Będzie węzłowato.

Anachroniczne - najlepsza według mnie część cyklu.
Nina okrzepła w swojej Inteligencji Wybrańca, ale nadal ma dość wad, żeby dużo się wokół niej działo. Parę razy się ośmiesza i popełnia kilka fatalnych błędów, które zagrażają życiu jej i jej bliskich. Dominuje atmosfera nieustannego zagrożenia, która jednoczy głównych bohaterów - jako członków zespołu i jako przyjaciół, którzy się wspierają. Jest mrocznie, a ludzie, których magiczną supermocą jest działanie w imieniu komunistycznego prawa nie są mniej niebezpieczni od demonicznych istot, które opanowały tytułowy las. Nina jest osaczona i można się poważnie zastanawiać, czy w słodko-gorzkim finale nie dominuje jednak gorycz.

Anachroniczne - najlepsza według mnie część cyklu.

Kolejna część przygód Niny zdecydowanie zachwyca, a nawet bardziej niż pierwsza część!
Nina wyraźnie się zmieniła, ale na lepsze chociaż widać, że nie jest bez wad. Bliżej poznaliśmy też Jacka, Tamare i Huberta, dzięki temu całą czwórkę zdecydowanie można określić mianem "Dream team". Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale razem się uzupełniają. Postać Lisa jest chyba tą do której mam strasznie ambiwalenty stosunek, mimo to nie potrafię go całkowicie znienawidzić.
Nie mogę się doczekać aż chwyce za kolejną część i nie ukrywam, że mam nadzieję, że między dwójką bohaterów narodzi się jakieś uczucie.

Z cyklami bywa tak, że o ile pierwszy tom bywa świetny, to kontynuacje czasami rozczarowują. Dlatego z pewną obawą sięgnęłam po drugi tom przygód Niny Pankiewicz, bo pierwsza część bardzo mi się podobała. I tu zaskoczenie bo druga część jest nawet lepsza. Nina wraz z przyjaciółmi trafia do tajemniczego obozu prowadzonego przez komunistów. Dzieci związane z miejscami nawiedzonymi przez anioły poddawane są tu dziwnym przesłuchaniom. Czy ma to związek z opuszczoną wsią w środku lasu? Co przyjaciele ukrywają przed sobą? I czego chcą komuniści? Jest mroczniej i tak jakby bardziej klaustrofobicznie. Czyta się szybko, nie ma dłużyzn, akcja płynie wartko, a zakończenie zaskakuje. Teraz boję się sięgnąć po trzecią część żeby mi się dobre wrażenie nie zatarło.

Na półkach: , , , , ,

Myślałam, że pierwszy tom był rewelacyjny, ale ten jest lepsze lepszy! Aż się dziwię, dlaczego ta książka jest tak mało popularna, bo historia jest naprawdę niebanalna.
Tak jak w poprzedniej części, wciągnęłam się już na samym początku i do ostatniej strony była zaskakująca, co bardzo mi się podobało. Poza tym chyba po raz pierwszy czytam taki kryminał, w którym nie mogę domyślić się zakończenia. Oczywiście pokochałam w jakimś stopniu każdego z bohaterów i nawet nie chcę myśleć o tym, że jeszcze jeden tom i będzie to koniec historii.
Z całego serca polecam, bo nie pamiętam, kiedy tak dobrze bawiłam się czytając jakąkolwiek książkę.

Anna Kańtoch Tajemnica Nawiedzonego Lasu Zobacz więcej