Curriculum vitae

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza GMP
Rafi

Chciał być malarzem, tworzyć monumentalne dzieła, został najwybitniejszym ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży. Dla grafików, ilustratorów to absolutny ideał, mag. Czarodziej wyobraźni, ambasador wyobraźni, to tylko nieliczne z imion opisujących magiczną moc jego twórczości, dzięki której bez reszty zawładnął i ukształtował wyobraźnię wielu pokoleń Polaków. Trudno znaleźć czytelników, których nie uwiódł delikatnymi, subtelnymi twarzami ludzi o pięknych oczach, smukłych sylwetkach, bajkowym mikrokosmosem pełnym chrząszczy, biedronek, koników polnych, motyli i… krasnoludków. Trudno znaleźć kogoś, kogo nie wprawił w zachwyt owocami współpracy z Janem Brzechwą, Julianem Tuwimem i innymi wybitnymi pisarzami. Lokomotywa, Pan Kleks, Baśnie Andersena, Pinokio to tylko nieliczne z niezapomnianych, wspaniałych dzieł wielkiego mistrza ilustracji.
Wznowiona po ponad 40 latach autobiograficzna książka przypomina niezwykłego artystę, człowieka wielkiej pasji i wrażliwości.
Lekko, bez zbędnego nadęcia, językiem wspaniałego gawędziarza wprowadza nas autor w swoje bogate, aktywne życie, poprzez świat dzieciństwa i młodości przedstawiając swoje fascynacje oraz rozterki życiowe i artystyczne z tego okresu życia.
Muzą Jana Marcina Szancera była ukochana żona Zofia z domu Sykulska. To ona zainspirowała go do napisania tej niezwykle ciekawej książki.

źródło opisu: http://www.gmp.poznan.pl/tabid/604/Type/ProductDet...(?)

źródło okładki: http://www.gmp.poznan.pl/tabid/604/Type/ProductDet...»

My z niego wszyscy chciałoby się powiedzieć, bo kto nie wychował się na książkach z ilustracjami Jana Marcina Szancera? Kto wyobraża sobie Pana Kleksa, Królową Śniegu czy Pinokia inaczej niż wyczarowanych mistrzowską kreską pana Szancera? Ilustracje znamy wszyscy, a dzięki Curriculum vitae możemy zapoznać się z niezwykłym życiem ich twórcy. A było ono naprawdę ciekawe, niełatwe i barwne jak jego ilustracje. To także książka o tym, że nie należy walczyć z przeznaczeniem- Szancer chciał być malarzem (czy dziś byśmy podziwiali jego obrazy w muzeach?), a został wybitnym ilustratorem i zachwyca kolejne pokolenia dzieci. Autobiografia w formie gawędy- to lubię!

Joelo | 2017-09-09
Przeczytana: 05 września 2017

"Curriculum vitae" tak jak nazwa wskazuje (łac. „bieg życia”, „przebieg życia”) autor przez swoje wspomnienia przedstawia nam historię swojego życia. Ten wspaniały artysta potrafił to zrobić w bardzo przyjemny sposób. Poprzez jego opowiadania poznajemy przedwojenny artystyczny Kraków i Warszawę. Dowiadujemy się również, że Szancer był nie tylko malarzem, ale również aktorem, reporterem i konspiratorem w czasie II wojny światowej. Polecam dla wszystkich miłośników artysty oraz osobom które interesują przedwojenna Polską.
ps na pewno sięgnę po drugi tom wspomnień pod tytułem "Teatr Cudów"

Lukrecja | 2017-07-20

Pierwsza część opowieści autora o życiu w przedwojennej Polsce. Historia poszukiwania swojego miejsca w życiu jednego z najznakomitszych ilustratorów książek opowiedziana dyskretnie i z humorem. Wśród bohaterów tej opowieści wielu wybitnych znakomitości tamtych i późniejszych czasów. Warto przeczytać.

Rosiomak | 2017-05-08

Leciutko i dowcipnie o świecie, którego już nie ma...

Carnival | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Fakty i akty, 2017
Przeczytana: 16 lutego 2017

Z wielką przyjemnością czytałam "Curriculum vitae". Okazało się, że Pan Szancer jest nie tylko mistrzem kreski ale i malarzem słowa.
Jak sam powiedział - sama kreska potrafi przedstawić dramatyzm, który kolory mogą rozproszyć - tak też jest ze słowami - pięknie dobrane wystarczą nam na zobrazowanie wydarzeń, a jeśli jest ich zbyt wiele - rozpraszają czytelnika i gubi się sedno. Tu znalazłam wiele pięknych słów opisujących dramatyczną drogę życia rysownika poprzez równie dramatyczne losy naszej ojczyzny. Wspaniała lektura o wyjątkowym człowieku.

Muminka | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Dla mnie w dzieciństwie nie było lepszych ksiazek niż te iliustrowane przez Szancera. Z radością sięgnęłam po wznowienie pierwszego tomu jego wspomnień. Na szczęście opatrzony jest znanymi ilustracjami, m.in. do basni Andersena, ale tylko czarno-białe.
Szancer ma urok gawędziarza, przybliża nam okres międzywojenny, swoje dzieciństwo, początki edkacji i zamiłowanie do sztuk plastycznych. Chciał byc malarzem, malować monumentalne wielkie płótna, a stał się cenionym scenografem i rysownikiem.
Wspomina traumę pierwszej wojny światowej, którą spędził w Krakowie. Miał wtedy ledwie naście lat. Fascynował go Grotteger, malarstwo Wyspiańskiego, Axentowicza, rozpoczął lekcje rysunku u Leonarda Stroynowskiego. Wiele nauczył się o historii malarstwa i rysunku, a przy okazji poznał swoją muzę na całe życie, Zosię. Próbował swych sił też na deskach teatralnych, ale deklamator z niego był mizerny. Swoje wpadki i teatralne przygody opisywał z prawdziwą swadą. Dane mu było obserwować wielkich...

Szanita | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Ślady czasu, 2016
Przeczytana: marzec 2016

Zauroczyła mnie ta książka.
Błyskotliwy gawędziarz fantastycznie ilustruje słowami rzeczywistość.
Z wdziękiem kreśli jasne dni, z wyrazistością odmalowuje dni ciemne.
Nie stroni ani od anegdot ani od poruszania ważkich kwestii.

Wartościowa i wciągająca opowieść. Polecam!

korektorka | 2016-02-23
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Jak na autobiografię napisana gawędziarskim stylem. Przyjemnie się czyta, zwłaszcza o przedwojennych artystach. A przede wszystkim o malarzu, który chciał tworzyć wielkie gabarytami dzieła, za to jest kojarzony i wielbiony za nieduże ilustracje do bajek.

Elodea | 2016-02-04
Przeczytana: 30 października 2015

lektura obowiązkowa dla wielbicieli talentu Szancera. Historia tak urocza, jak prace Pana Marcina :-) baaardzo ucieszyło mnie nowe wydanie.