Gałka od łóżka

Okładka książki Gałka od łóżka
Mary NortonJan Marcin Szancer (ilustrator) Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Mistrzowie Ilustracji literatura dziecięca
literatura dziecięca
Irena Tuwim
mistrzowie ilustracji Jan Marcin Szancer Irena Tuwim

Okładka książki Babcia na jabłoni Mira Lobe, Mirosław Pokora
Ocena 7,5
Babcia na jabłoni Mira Lobe, Mirosław...
Okładka książki Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami Clare Compton, Maria Orłowska-Gabryś
Ocena 7,4
Cukiernia pod ... Clare Compton, Mari...
Okładka książki Malutka Czarownica Danuta Konwicka, Otfried Preussler
Ocena 7,8
Malutka Czarow... Danuta Konwicka, Ot...
Okładka książki Klementyna lubi kolor czerwony Krystyna Boglar, Bohdan Butenko
Ocena 6,8
Klementyna lub... Krystyna Boglar, Bo...

Rozczarowanie, po autorce Pożyczalskich więcej się spodziewałem. Scena palenia czarownika na stosie - stanowczo nie dla małych dzieci.

Chyba każde dziecko marzyło o tym, by mieć magiczny przedmiot, który wygląda całkiem zwyczajnie, ale dzięki zaklęciu staje się przepustką do innego, wspaniałego świata.

Mary Norton marzyła o tym samym, bo tę wielką rolę powierzyła zwykłej, pospolitej gałce od metalowego łóżka.

Trójka dzieci ląduje na brytyjskiej wsi, gdzie ma spędzić wakacje z dala od Londynu i mamy, która na codzień musi pracować i nie ma z kim zostawić dzieci. Dwóch chłopców: Paweł i Karol i jedna dziewczynka, Kasia, odwiedzają swoją samotną ciotkę, która przez długie tygodnie wakacji ma być ich opiekunką i wsparciem.

Dzieciaki bardzo szybko znajdują sobie zajęcie, nie potrafią się nudzić. Szybko też nawiązują kontakt z sąsiadką, wiejką nauczycielką, panną Price, która okazuje się być czarownicą. Dzieci odkrywają to przypadkiem i skrzętnie wykorzystują. Nowa znajomość owocuje pokazem czarów, które roztoczą przed uroczą gromadką wizję wielokrotnych przygód.

Panna Price zgadza się zaczarować gałkę od łóżka najmłodszego chłopca. Gdy ten pokręci Ci może przenieść się (wraz z łóżkiem) w dowolne miejsce w czasie i przestrzeni - może po prostu polecieć do Londynu lub też wrócić do przeszłości.

Dzieci mają wiele pomysłów na wykorzystanie niezwykłych mocy łóżka. Od tej pory towarzyszą im niezwykłe przyogdy i wielkie wydarzenia, które zmienią nie tylko ich życie, ale wszystkich zaangażowanych w tajemnicę, także panny Price.

Ta opowieść to uczta dla wyobraźni, ale też dla kultury osobistej czytelnika i słuchacza: staroświecki styl, piękny język tłumaczenia (niezrównana Irena Tuwim) są pewną odskocznią od współczesnej językowej pustyni.

Wesołe, czasem łobuzerskie dzieciaki, muszą odrywać świat poprzez własne doświadczenia - dorośli nie mają dla nich czasu, więc każda pomyłka i sparzenie się działa mobilizująco, i, przede wszystkim, wychowawczo. Moce gałki sprawiają, że dzieciaki muszą też poprzypominać sobie zakres wiedzy z historiii geografii - wszakże każda kolejna podróż zmusza je do ruszenia głową i odnalezienia się w nowych warunkach. Czasem od ich decyzji zależą bowiem losy innych ludzi.

Magiczne, bajkowe ilustracje Szancera tylko podkreślają wyjątkowość tej książki, nadając jej wyjątkowego kolorytu, a także podkrecają wyobraźnię czytelnika. Gdy postaci nabierają kształtów zaproponowanych przez prześwietnego rysownika, cały świat przedstawiony robi się nagle bardzo spójny i klarowny.

Urzekająca, niezwykle pobudzająca fantazję powieść jest idealnym materiałem do wracania, snucia ciągów dalszych i rozmów z dziećmi o tym, co by było, gdyby człowiek miał możliwość wracania do przeszłości.

Tyle możliwości daje lektura. Wspaniała książka.

ksiazniczkaa.blogspot.com

Magiczna opowieść, która przenosi czytelnika do beztroskich lat dzieciństwa, kiedy nasze głowy były pełne przeróżnych pomysłów a największą przyjemność sprawiał czas spędzony z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Do lat kiedy karą nie był zakaz dostępu do internetu, czy telefonu a zakaz wychodzenia z domu. Wakacje spędzało się na łonie natury spacerując po lesie, łące lub opalając się nad jeziorem lub na wsi u Babci i Dziadka. Człowiek biegał po sadzie zbierał jabłka, gruszki, wiśnie i czereśnie, rwał maliny z krzaczka lub jagody i jeżyny rosnące w rowie. Zrywał czerwone maki, stokrotki i mlecze do wianka. A wieczorami po kolacji składającej się z placuszków pieczonych na kuchence kaflowej i kubku świeżego kakao lub mleka, leżąc już w łóżku słuchał niesamowitych opowieści Babci i Dziadka.

To niewątpliwie klasyka przed duże „K”. Cieszę się, że wydawnictwo Dwie Siostry zdecydowało się na jej wznowienie, tak jak została wydana za pierwszym razem – w tłumaczeniu Ireny Tuwim oraz ilustracjami Mistrza Jana Marcina Szancera. Żałuję, że nie mogłam poznać jej w dzieciństwie.

Słoneczny dzień, wiejskie krajobrazy hrabstwa Bedford, wakacje, trójka rodzeństwa i magiczna gałka od łóżka, która potrafi wysłać w podróż. Dziś „Gałka od łóżka” autorstwa Mary Norton - dwudziestowieczna klasyka literatury dziecięcej; w Polsce może trochę mało popularna, ale czas jej polskiego wydania przypadł na czasy, kiedy niezbyt promowano kulturę Zachodu. A wydanie to było imponujące – tekst przetłumaczyła Irena Tuwim, a ilustracje wykonał Jan Marcin Szancer.
Książka kusi młodych czytelników fantastyką i magią. Który z nich nie chciałby być właścicielem zaczarowanej gałki i przenosić się i w miejscu, i w czasie w zależności od własnych zachcianek? Bohaterowie są im bliscy, bo są tacy, jak oni – czasami grzeczni, czasami krnąbrni, trochę uparci i beztroscy, ale zawsze mają dobre intencje. I mają coś jeszcze, o czym nasze dzieci mogą tylko pomarzyć – receptę na czary.
Więcej: www.lekkiepiora.pl

Bardzo ciekawa książka dla dzieci. Opowiada o podróżach dzieci z czarownicą łóżkiem. Bardzo fajna, daję 7-10.

Na półkach: , , , ,

Piękna, magiczna i wspaniała książka, o trójce rodzeństwa, które zostaje obdarowana przez wiejską nauczycielkę pannę Price niezwykłym, ciekawym talizmanem.
Dzięki, temu magicznego przedmiotowi dzieci mogą przemieszczać się w przestrzeni wyjątkowej, odbywając niesamowite,fajne przygody.
Kupiłam tę książkę niedawno w mojej księgarni w moim mieście okładka interesująca, super przyciągnęła moją uwagę i wzrok.
Postanowiłam, że ją kupię, to książka przygodowa, napisana bardzo ciekawie.
Kawał ciekawej lektury, a ta gałka od łóżka była fajna oraz Panna Price sympatyczną, uroczą postacią jak i pozostali.
Przyjemnie się czyta.

Na półkach: , , , , ,

NOTATKI:
- Wieś Frensham w hrabstwie Bedford, gdzie wakacje w domu starej ciotki Beaty i jej służącej Elżbiety spędzało rodzeństwo Kasia, Karolek i Pawełek (6 lat). Dzieci na co dzień mieszkały z mamą w Londynie na ul. Topolowej 38.
- Panna Eglantyna Price mieszkała w Frensham w „Domu pod Olchami ”. Była to wysoka i chuda trzydziestokilkuletnia stara panna o długiej szyi, długim i ostro zakończonym nosie i trochę czerwonych rękach. Panna Price jeździła na rowerze, pomagała chorym, uczyła gry na fortepianie, a przede wszystkim uprawiała czary i latała na miotle.
- Emeliusz Jones - mieszkał w Londynie za panowania króla Karola II ( w 1666 podczas wielkiego pożaru, o którym jest wzmianka, miał 35 lat). Jako dziecko został oddany przez rodziców na naukę do starego czarnoksiężnika. Emeliusz to czarnoksiężnik wrażliwy acz nerwowy, przedwcześnie zestarzały, wysuszony i zwiędły.

NOTATKI:

Na półkach: , , , ,

Fantastyczna, magiczna książka która w dzieciństwie zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czytałam ją wielokrotnie, marząc o takiej gałce od łóżka, albo innym magicznym przedmiocie, dzięki któremu mogłabym przenosić się w czasie i przestrzeni....Bardzo ucieszyło mnie wznowienie tej książki z ilustracjami Szancera (mój "wyczytany" egzemplarz niestety gdzieś przepadł). Z obawą jednak zaczęłam czytać ją moim dzieciom - bałam się, że nie odnajdę już uroku tej książki. Na szczęście tak się nie stało, siedmiolatek i czterolatka z wypiekami na twarzy prosiły, bym przeczytała "chociaż jeszcze jeden rozdział", a ja też z przyjemnością wróciłam do wspomnień z dzieciństwa.

Książka nie jest zła. Choć jak na mój gust za mało w niej akcji a dzisiejsze dzieci są wymagające.

Magiczna, wciągająca, pięknie napisana.

Magiczna, wciągająca, pięknie napisana.