Curriculum vitae

Wydawnictwo: Czytelnik
KissWillKillYou

"Curriculum vitae" Jana Marcina Szancera - wspomnienia bogate w realia i anegdoty, obejmują czasy sprzed I wojny światowej aż po rok 1945. Dotyczą przede wszystkim przeżyć i losów samego autora - jego nauki, pracy, twórczości i wojaży zagranicznych (Włochy, Francja, Szwajcaria), spostrzeżeń, myśli i wrażeń, ale odnajdujemy w nich także klimat przypominanych czasów - z ich niepowtarzalną atmosferą, galerią malowniczych postaci Cyganerii krakowskiej i teatralnego świata Warszawy.

Wspomnienia Jana Marcina Szancera - ujmujące gawędziarskim tonem, pełne humoru, a niekiedy i wzruszenia, napisane są z talentem narratorskim, wdziękiem i osobliwym urokiem, zbieżnym z urokiem i wdziękiem jego twórczości malarskiej i graficznej.

źródło opisu: Czytelnik, 1969

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Joelo | 2017-09-09
Przeczytana: 05 września 2017

"Curriculum vitae" tak jak nazwa wskazuje (łac. „bieg życia”, „przebieg życia”) autor przez swoje wspomnienia przedstawia nam historię swojego życia. Ten wspaniały artysta potrafił to zrobić w bardzo przyjemny sposób. Poprzez jego opowiadania poznajemy przedwojenny artystyczny Kraków i Warszawę. Dowiadujemy się również, że Szancer był nie tylko malarzem, ale również aktorem, reporterem i konspiratorem w czasie II wojny światowej. Polecam dla wszystkich miłośników artysty oraz osobom które interesują przedwojenna Polską.
ps na pewno sięgnę po drugi tom wspomnień pod tytułem "Teatr Cudów"

Monika Rogoża | 2017-06-05
Muminka | 2016-12-28