Aktorki. Portrety

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska, aktorki
Ag2S

Niezapomniane spotkania z wielkimi gwiazdami sceny i ekranu. W rozmowach z Łukaszem Maciejewskim najwybitniejsze polskie aktorki zdradzają kulisy swojej kariery, dzielą się wspomnieniami, szczerze opowiadają o wzlotach i upadkach. Aktorki. Portrety to nie tylko szansa na przypomnienie najważniejszych rozdziałów historii...

Niezapomniane spotkania z wielkimi gwiazdami sceny i ekranu. W rozmowach
z Łukaszem Maciejewskim najwybitniejsze polskie aktorki zdradzają kulisy
swojej kariery, dzielą się wspomnieniami, szczerze opowiadają o wzlotach
i upadkach.

Aktorki. Portrety to nie tylko szansa na przypomnienie najważniejszych
rozdziałów historii polskiego teatru i kina, ale też możliwość odkrycia
prawdziwego oblicza niezwykłych kobiet, które często okazują się o wiele
bardziej intrygujące niż odgrywane przez nie bohaterki.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: www.znak.com.pl

Książka "Aktorki. Portrety" to zbiór bardzo interesujących historii 14-stu wspaniałych polskich aktorek w jednym miejscu. To zapis rozmów o dzieciństwie niezwykłych artystek oraz trudnej drodze do spełnienia marzeń o aktorstwie.
Z tą lekturą trzeba się zapoznać.

Monika | 2016-04-20

Pierwsze były "Aktorki. Spotkania"- serdecznie polecam. Ale "Aktorki. Portrety" zaciekawiły mnie jeszcze bardziej. Łukasz Maciejewski pyta, słucha, oddaje głos znakomitym polskim (trudno, będzie powtórzenie;)) aktorkom. A one opowiadają: o sztuce, o życiu, o swoich pasjach, sukcesach, niespełnieniach. Lubię bardzo ten obraz polskiego teatru z lat 60. 70., barwny opis tak ulotnej, a dla mnie fascynującej gry aktorskiej. Dla miłośników polskiego kina i teatru lektura obowiązkowa.

Anne_Joy | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią
Przeczytana: 26 lipca 2016

Ta książka idealnie trafia w moje zainteresowania. Widać kompetentne przygotowanie Łukasza Maciejewskiego oraz to, jak ceni talent swoich bohaterek. Nie znajdziemy tu plotek rodem z prasy brukowej, ale inteligentne pytania o dzieciństwo, wybór zawodu, jego postrzeganie, czy zagrane role oraz bardzo ciekawe, nieraz zaskakująco szczere odpowiedzi aktorek. Każdy z 14-stu wywiadów ma w sobie to "coś". Widzę też, że filmowo mam parę rzeczy do nadrobienia i koniecznie muszę przeczytać "Aktorki. Spotkania" i "Aktorki. Odkrycia"! Bardzo polecam:)

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

Pavvvel | 2017-03-23

Duży plus za dobór bohaterek. Ja już dla samej Mai Komorowskiej po prostu musiałem sięgnąć po tę książkę. Dla miłośników polskiego kina pozostaje niedosyt.

LeBute | 2015-10-31
Przeczytana: 31 października 2015

Po przeczytaniu wspaniałych "Aktorek. Spotkań" Łukasza Maciejewskiego sprzed dwóch lat, nie mogłam doczekać się kolejnego tomu tej opowieści. Od jakiegoś czasu widziałam że książka jest w zapowiedziach. Kiedy tylko pojawiła się w przedsprzedaży, rzuciłam się na nią. I już ...czekam na trzeci tom. "Aktorki. Portrety" to będzie hit i wydarzenie, książka po którą - tak jak "Spotkania" - będziemy wracać latami. Lektura dla teatrologów i zwykłych czytelników, dla każdego. Nie wiem jak on to robi, ale Łukasz Maciejewski ma talent do otwierania najtrudniejszych nawet rozmówców, a każdy tekst jest inny, dostosowany do osobowości bohaterek. Płakałam czytając rozdział o Idze Cembrzyńskiej i jej depresji, głośno się śmiałam przy opowieściach o pobycie Bożeny Dykiel w Chinach, wspaniały jest esej o Grażynie Szapołowskiej. Prawdę mówiąc, nigdy nie lubiłam tej aktorki. Wydawała mi się wyniosła, i egzaltowana, tymczasem przed Maciejewskim otworzyła się zupełnie, pokazała inne, prywatne, kruche ...

Edzia | 2016-05-15

Kupiłam tę książkę ze względu na Dorotę Segdę, która jest moją ulubioną aktorką, ale przeczytałam całość i była znakomita. Czytało się ją jak powieść, tylko ze zmianą narracji. Każda z bohaterek ma niezwykłą osobowość i coś do powiedzenia na temat teatru, kina i życia. To była bardzo inspirująca lektura!

Margof | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, Na faktach
Przeczytana: 14 lipca 2016

To było ciekawe spotkanie z wieloma cenionymi aktorkami. Żródło wiedzy o ich wzlotach i upadkach, o tym skąd czerpią swoją siłę i co na drodze do sukcesu było najważniejsze. Jednak niestety bardzo to było płaskie, pozbawione jakiegoś kolorytu, wszystko w samych superlatywach, jakby nie miały one drugiej ponurej twarzy. Książka przepełniona uwielbieniem i zachwytem dla talentu, poprzez co w połowie lektury ma się wrażenie że wszystkie te kobiety są jednakowe: piękne, utalentowane i niezwykle inteligentne.

Otylia | 2016-05-20
Przeczytana: 17 maja 2016

5/10 ale to dlatego, że nie jestem do końca odbiorcą tej książki. Przeczytałam ją w poszukiwaniu inspiracji do pewnego projektu, ale nie był to trafiony wybór.
Bardzo natomiast podobały mi się same wypowiedzi zainteresowanych osób - z samego stylu wypowiedzi można było sporo wywnioskować. Widać też, że bohaterkom książki miło było opowiadać o swojej pracy jako o wspaniałej przygodzie swojego życia. Męczyły mnie zaś te biograficzne fragmenty, niekiedy pisane jak w podręczniku do historii. Myślę, że ta książka podobałaby mi się dużo bardziej, gdybym była fascynatką świata aktorek. Polecam osobom, którym temat filmu i kariery aktorskiej jest bliski.

Julia | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Swietne historie moich ulubionych aktorek, ktore ogladalam jako mloda dziewczyna i zachwycalam sie ich wspaniala gra aktorska. Dzieki tej ksiazce moglam dowiedziec sie naprawde ciekawych rzeczy o ich kariery. Swietnie napisana, prostym, nieskomplikowanym, humorystycznym jezykiem! Nic tylko siasc i czytac

towarzyszka | 2015-12-07

Jeśli jesteście tym młodym pokoleniem, które nie wie kim są wspaniałe aktorki takie jak Jadwiga Barańska i Bożeny Dykiel - koniecznie musi się zapoznać. Z tej książki dowie się niezwykle ciekawych rzeczy, które w sumie mogłyby stworzyć zupełnie osobny film!