Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności

Okładka książki Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Yeonmi Park, Maryanne Vollers
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności
Yeonmi ParkMaryanne Vollers
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Czarna Owca reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-21
Data 1. wydania:
2016-07-07
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380152465
Tłumacz:
Tomasz Wyżyński
Tagi:
Tomasz Wyżyński Korea Północna literatura faktu
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki I będę żyć... Jerri Nielsen, Maryanne Vollers
Ocena 7,0
I będę żyć... Jerri Nielsen, Mary...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nowa Malala



65 63 61

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1229 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1208
1155

Na półkach: ,

Yeonmi Par jeszcze do niedawna była wzorcową córką północnokoreańskiego reżimu. Kochała przywódcę, nie zadawała niewygodnych pytań i nie rozmyślała nad sensem dyktatury w rodzinnym kraju. Życie dziewczyny zmieniło się nieodwracalnie, kiedy pirackie płyty DVD nie tylko pokazywały jej inny świat, ale spowodowały ciąg tragicznych zdarzeń w życiu jej bliskich.

W 2007 roku matka Yeonmi uciekła do Chin, zabierając ze sobą czternastoletnią wówczas córkę. Tak rozpoczęły się długie poszukiwania lepszego życia młodziutkiej Koreanki. Dziś Yeonmi Park ma dwadzieścia dwa lata i jest jedną z najsłynniejszych kobiet walczących o prawa mieszkańców Korei Północnej. W 2014 roku jej nazwisko pojawiło się na liście 100 Top Global Women publikowanej przez BBC.

Przeżyć to dramatyczna historia podróży do wolności. Uwalnianie się od propagandy reżimu trwa do dziś- choć autorka uciekła przed nieszczęśliwym życiem w totalitarnej Korei, to jej dramatyczne wspomnienia nie zatrą się nigdy.

Park Yeon-mi ur. 4 października 1993 w Hyesan. Uciekinierka z Korei Północnej, aktywista na rzecz praw człowieka, prezenterka telewizyjna.

Dzieciństwo spędziła w Hyesan. Rodzina Park Yeon-mi w latach 90. była w porównaniu do innych Koreańczyków z Północy zamożna. Rodzina Park nie odczuwała głodu dzięki ojcu, który nielegalnie handlował metalami szlachetnymi. Park Yeon-mi nosiła importowane z Japonii ubrania, a jej matka paradowała po mieście z torebką Chanel. W 2002 roku ojciec Park Yeon-mi trafił do obozu na 17 lat za nielegalny biznes prowadzony z handlarzami zza chińskiej granicy. Matka Park Yeon-mi trafiła na kilka miesięcy do aresztu. 11-letnia Park wraz z młodszą siostrą zostały pozostawione same sobie. Nie uczęszczały do szkoły, myły się w rzece oraz żywiły się tym, co znalazły (później Park przyznała, że mieszkały z siostrą oddzielnie).

W 2002 roku oglądała egzekucję na stadionie w Hyesan. W wyniku egzekucji zginęła przyjaciółka jej matki (prawdopodobnie za posiadanie pirackich filmów południowokoreańskich lub za oglądanie filmów z Jamesem Bondem). Informacja ta była kwestionowana. Inni uciekinierzy z Hyesan twierdzili, że publiczne egzekucje odbywały się zawsze na pobliskim lotnisku. W ocenie uciekinierów, ostatnia egzekucja odbyła się przed 2000 rokiem. Wiele osób kwestionuje przyczynę egzekucji, twierdząc, że za oglądanie zakazanych filmów grozi tylko więzienie.

W 2005 roku ojciec Park Yeon-mi wydostał się z więzienia ze względu na zdiagnozowany nowotwór jelita grubego i opłacenie władz placówki. Wkrótce potem Park wraz z rodzicami uciekła z Korei Północnej. Według zeznań Park, przeprawa była trudna, gdyż musiała przepłynąć rzekę i przejść trzy lub cztery górskie szczyty pod osłoną nocy w zniszczonych butach. Wiele osób poddało w wątpliwość historię z ucieczką, gdyż w sąsiedztwie Hyesan nie ma wysokich gór.

Decyzję o ucieczce przyspieszyła 16-letnia siostra Park Yeon-mi, która wraz z kolegą opuściła kraj.

W innej wersji Park opowiedziała, że uciekła tylko z matką w 2007 roku. W Chinach kobiety skorzystały z usług przemytników ludzi, by odnaleźć siostrę Yeon-mi. Po dotarciu do Chin jeden z przemytników zażądał od 14-letniej Yeon-mi seksu, grożąc zgłoszeniem nielegalnych uciekinierów do chińskich władz. Matka Yeon-mi przekonała przemytnika, by zamiast dziewczynki zgwałcił ją. Yeon-mi widziała gwałt. Do Park i jej matki dołączył wkrótce ojciec, który w 2008 roku zmarł w Chinach. Ojciec Park Yeon-mi został pochowany w prowizorycznym grobie. Podróżując nielegalnie z matką, Yeonmi dotarła do Mongolii, a stamtąd do Korei Południowej.

Obecnie wraz z kilkoma uciekinierkami z Korei Północnej prowadzi program telewizyjny szydzący z reżimu Kim Dzong Una. Duża popularność programu sprawiła, że Park Yeon-mi została okrzyknięta „północnokoreańską Paris Hilton”.

Ciekawostka:
W Korei kobieta po ślubie nie zmienia swojego nazwiska. Nie przechodzi na nazwisko męża.

Yeonmi Par jeszcze do niedawna była wzorcową córką północnokoreańskiego reżimu. Kochała przywódcę, nie zadawała niewygodnych pytań i nie rozmyślała nad sensem dyktatury w rodzinnym kraju. Życie dziewczyny zmieniło się nieodwracalnie, kiedy pirackie płyty DVD nie tylko pokazywały jej inny świat, ale spowodowały ciąg tragicznych zdarzeń w życiu jej bliskich.

W 2007 roku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 467
  • Przeczytane
    1 505
  • Posiadam
    279
  • Ulubione
    48
  • Teraz czytam
    39
  • Chcę w prezencie
    24
  • 2018
    23
  • Literatura faktu
    23
  • 2021
    21
  • Korea Północna
    21

Cytaty

Więcej
Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej
Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej
Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także