Łuny w Bieszczadach

Okładka książki Łuny w Bieszczadach Jan Gerhard
Okładka książki Łuny w Bieszczadach
Jan Gerhard Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1967-01-01
1967-01-01
Bieszczady UPA

Pierwsza jak i druga część równie dobra choć wiadomo że komunistyczna cenzura musiała przedstawić żołnierzy podziemia jako bandytów z racji propagandy. Dlatego też niektóre wydarzenia można traktować z przymrużeniem oka. Niestety autor zbyt dużo podkoloryzował a co za tym idzie książki nie są zgodne z rzeczywistością. Jako że autor był oficerem ludowego wojska polskiego nie dziwi taka sytuacja. Sięgnąłem również po książkę pt ,, W kręgu łun bieszczadzkich " autorstwa Grzegorza Motyki i sporo jest tam wyjaśnione. Cóż jakie władze taka cenzura. Żeby trafić na prawdę historyczną musi minąć epoka gdzie była ona zatajana.

Nie bylo latwo uzyskac te ksiazke, pomimo olbrzymich w czasach PRL nakladow /11 wydan, od 1949 r./, powiesc Luny w Bieszczadach zniknela z wielu wypozyczalni na fali czystek dekomunizacyjnych. Kiedys lektura szkolna, dzis traktowana jako relikt minionej epoki, falsz historyczny.

A szkoda, bo czyta sie to swietnie, a opisy taktyki wojskowej oraz zycia zolnierskiego widac, ze pisane sa z pierwszej reki. Rowniez postac autora, powstanca antyfaszystowskiego w Vichy, potem zolnierza AK, nastepnie oficera AL, wreszcie prominentnego dzialacza partyjnego, brutalnie zamordowanego na poczatku epoki gierkowskiej jest fascynujaca sama w sobie.

Po odcedzeniu warstwy propagandowej, zreszta nie nazbyt nachalnej, po zweryfikowaniu pewnych faktow historycznych, jest to po prostu kawal mocnej, meskiej prozy.

Polecam!

Mimo oczywistej propagandy w stosunku do żołnierzy polskiego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego - w tym wypadku oddziału NSZ Antoniego Zubryda - książka Jana Gerharda doskonale przedstawia ówczesne realia walk LWP i KBW z ukraińskimi oddziałami UPA. W dodatku napisana jest mistrzowskim stylem, co sprawia, ze czyta ja się z zapartym tchem. Mimo, ze przeczytałem ja jeszcze w podstawówce, do dzisiaj mi zapadła w pamięci ucieczka spod upowskiego topora sierżanta Gąsienicy - doskonale potem przeniesiona na ekran i zagrana przez Wiesława Golasa w filmie - „Ogniomistrz Kalen” nakręconym na podstawie powieści.

Tak jak Kruczkowski w "Kordianie i chamie" uświadamia, dlaczego chłopi wbrew romantycznemu mitowi walecznego Polaka nie palili się do powstania, tak Gerhard pokazuje, że zmęczeni wojną Polacy pragnęli spokoju (kto by nie pragnął po 5 i pół roku?) i nie chcieli kolejnej, a o jej wybuchu zapewniały mieszkańców bandy.
Można mówić, że ta książka to propaganda - przykład miłującego żołnierzy Generała, co kulom się nie kłania i z narażeniem życia musi ich odwiedzić, ale tak zupełnie chyba nie zafałszowuje realiów życia w strachu. Autor mógł coś dodać od siebie, lecz to tylko powieść i nie wszystko musi być "co do joty". Mnie akcja wciągnęła bardzo, choć czytam, że niektórych męczyła. Owszem, czcionka mogłaby być większa, ale pokazywanie sytuacji na przemian z pozycji wojska i jego wrogów było ciekawe.
Do przeczytania zainspirował mnie zeszłoroczny pobyt w Cisnej. Aktywnie wypoczywając miałem świadomość, że kilkadziesiąt lat wcześniej działy się tam rzeczy, które nie wpływały dobrze na turystyczną atrakcyjność tego terenu.

Można mówić, że ta książka to propaganda - przykład...

"Łuny w Bieszczadach" to książka opisująca zapomniany już nieco konflikt zbrojny w Bieszczadach z lat 1945-1947 (jeszcze sprzed Akcji "Wisła"),z punktu widzenia ówczesnej władzy ludowej. Autor był jednym z żołnierzy pułku, walczącego z WiN oraz UPA. Wobec tego w książce spotkamy np. określanie WIN-owców "bandytami". Jest też trochę propagandy, ale jest ona łatwa do wyłapania. Jednak poza tym książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, jest wciągająca i pełna akcji. Ponadto autor świetnie wprowadza w klimat i realia tamtych lat (brak elektryczności, trudności z przemieszczaniem się wobec braku infrastruktury drogowej) oraz w piękny i niezbadany rejon Bieszczadów. Ukazane są również relacje między żołnierzami wyższego szczebla czy też różnych jednostek, które nie zawsze układały się idealnie. W wielu miejscach można się uśmiać do łez, są jednak również smutne fragmenty, w końcu mowa o konflikcie, w którym zginęło wiele osób. Reasumując, ta interesująca książka wywarła na mnie spore wrażenie, i zachęciła do odwiedzenia tego zakątka kraju.

Jako fanka Bieszczadów czytam wszystko, co dotyczy tamtego regionu. "Łuny w Bieszczadach" to książka, która dość dokładnie opisuje walki z bandami UPA w okresie zaraz po II wojnie światowej. Oko należy przymknąć na PRL-owski styl wypowiedzi żołnierzy Wojska Polskiego, jak również na wychwalonego tu gen. Świerczewskiego.
Bo poza tym to piękna, smutna opowieść o ludziach tam żyjących, którzy w ramach akcji "Wisła" zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych posiadłości.

Bo poza tym to piękna, smutna opowieść o ludziach tam...

Ciekawa opowieść oparta na faktach. Ekranizacja (Ogniomistrz Kaleń) mocno odbiega od treści książki.

Czytałem wiele razy. niektóre fragmenty nawet więcej. Jedna z moich ulubionych książek młodzieńczych lat.Potem okazało się, że to propagandowy gniot. Cześć i chwała bohaterom tym z AK i NSZ. Ale także chwała żołnierzom LWP walczącym ze zbrodniczą UPA.

Jak widziała powojenną historię propaganda PRL? Przeczytawszy Łuny... łatwo znaleźć odpowiedź. Czarno - biały świat, który tak naprawdę był szary. Mimo wszystko warto sięgnąć, jak po wspomnienie dawnych, minionych na szczęście, lat.

Na półkach: , , , , , ,

Historia walk Wojska Polskiego z bandami UPA i WiN, które miały miejsce w Bieszczadach w latach 1944-1947.
Jan Gerhard jako żołnierz brał udział w opisanej w książce akcji "Wisła", jednak zaznacza, że opisuje tylko wycinek walk, dotyczący działań jednego pułku wojska.
"Łuny w Bieszczadach" z pewnością są w stanie przybliżyć historię ataków UPA, palenia wiosek i mordowania polskiej ludności w Bieszczadach. Trzeba jednak być wytrwałym, bowiem książka bardzo długo się rozkręca.
Ten przydługi wstęp, w którym prawie nic się nie dzieje, a na dodatek mamy chaotyczne migawki z różnych miejsc (raz wojsko, raz bandy, początkowo nie wiadomo kto jest kim)mocno mnie zastopował. Myślałam, że tego nigdy nie doczytam. Koło połowy książki w końcu coś zaczyna się dziać i wtedy można już czytać z zainteresowaniem.

Jedna rzecz mnie tylko drażniła - postać Generała. Średnio mam pojęcie o życiorysie generała Świerczewskiego, bo o nim mowa, ale w książce przedstawiony jest jako niemal święty. Mamy do czynienia z człowiekiem cieszącym się ogromnym autorytetem i sympatią wśród żołnierzy, bardzo zainteresowanym ich losem, dbającym o ich potrzeby. Przy tym zgodnie z książką, generał był człowiekiem o wielkiej odwadze, na dodatek obdarzonym sprytem i zmysłem strategicznym. No święty.

• Powieść historyczna

Dodaj cytat z książki Łuny w Bieszczadach