First Light

Okładka książki First Light Linda Nagata
Okładka książki First Light
Linda Nagata Wydawnictwo: Saga Press Cykl: Czerwień (tom 1) fantasy, science fiction
Czerwień (tom 1)
Saga Press
2015-06-30
2015-06-30
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Nowa Fantastyka 464 (05/2021) Steven Barnes, Tomasz Kaczmarek, Minsoo Kang, Linda Nagata, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Nibedita Sen
Nowa Fantastyk... Steven Barnes, Toma...
Okładka książki Nowa Fantastyka 464 (05/2021) Steven Barnes, Tomasz Kaczmarek, Minsoo Kang, Linda Nagata, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nibedita Sen
Nowa Fantastyk... Steven Barnes, Toma...
Okładka książki Nowa Fantastyka 442 (07/2019) Neil Gaiman, Linda Nagata, Jewgienij T. Olejniczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Paula Wanarska
Nowa Fantastyk... Neil Gaiman, Linda ...

Jestem co prawda na początku czerwieni, ale już fabularnie wkręciłam się na maxa, zaś wykreowany świat potrafi nieraz zaskoczyć, a co najważniejsze polubiłam głównego bohatera. W pełni rozumiem jego rozterki życiowe i podziwiam jego charakter.

Czuję, że to jest to - coś do czego aż chce się wracać i czytać w każdej wolnej chwili. Aa świadomość, że to jest trylogia pobudza wyobraźnię na temat tego, co tu jeszcze może się takiego wydarzyć.

Temat generalnie ciekawy, ale niestety całość cyklu napisana dziwnym drewnianym językiem który nie budzi żadnych emocji.....

wciągająca fabuła, nietuzinkowy bohater akcja ktróa nie zwalnia... na pewno sięgnę po kolejne tomy

Co mogę powiedzieć o tej książce, to to, że spełniła moje wszelkie oczekiwania. Mamy super futurystyczny świat, wojskowe klimaty, dobrego, świetnie się czytającego się bohatera i akcję :) i niebanalną fabułę. Świetne wyczucie tempa i napięcia w powieści.
Polecam! :) Jedyne co mnie na początku zatrzymało to narracja pierwszoosbowa, ale jak się wciągnęłam to nie mogłam książki odłożyć! :)

- korporacje które ustawiają sobie świat pod maksymalizację zysków, jak im zyski spadają to szukają miejsca, gdzie by jakiś konflikt nowy wywołać, a w razie potrzeby "kupują odpowiednią ilość głosujących zombie w Kongresie"
- cyborgizacje
- raczkujące sztuczne inteligencje
- media generujące wydarzenia
...
serio ktoś określa to jako "militarna fantastyka"? ;-)

Wiem, że mylące może być zrobienie głównych bohaterów z żołnierzy regularnej, państwowej armii. Ale tacy przecież w rasowym cyberpunku też mogą być. Nie każdy cyberpunk musi być oparty o hakerów, wolnych strzelców, półświatek itp.
A fabuła książki spokojnie sprawdziłaby się IMHO jako kilka połączonych scenariuszy w sesjach CP2020. Zacząłem już drugi tom i tam tym bardziej przypomina to scenariusz do sesji RPGowych w Cyberpunku.

Książka, jak wynika z opisu, jest pierwszą częścią trylogii. I faktycznie - nie rozwiązują się wszystkie zagadki w niej - trzeba czytać dalej, jeśli ktoś chce wiedzieć "jak się to skończy" - nie bardzo pasuje czytać jako "zamkniętą całość".
Część książki to faktycznie "strzelanki", ale trudno się dziwić, jeśli żołnierze są głównymi bohaterami.
Ale poza akcjami wojskowymi, mamy:
- ciekawy wątek dotyczący cyborgizacji, które w tym świecie trochę raczkują jeszcze - nie są dostępne dla każdego i słono kosztują. Jest trochę również na temat wpływu na psychikę, zachowanie człowieka (hint: cyborgizacje, to nie tylko wymienne kończyny).
- konkretny wątek sztucznej inteligencji - również jeszcze słabo opanowanej - chyba na razie najciekawszy i najbardziej tajemniczy kawałek - raczej podejrzewam, że będzie ciągnięty przez wszystkie tomy, bo w pierwszym nic się nie wyjaśnia
- korporacje wojskowe i ich wpływy na losy świata - to właściwie wątek główny jak na razie i cały czas "się dziejący"

Żeby była jasność - to nie jest książka filozoficzna. Sporo w książce akcji, ale da się z "drugiego dna" wyczytać różne powyższe tematy, więc jest to jednak ciut wyżej niż typowa militarna fantastyka. I to "drugie dno" nie jest jakieś szczątkowe - przykładowo wątek cyborgizacji i wpływu na człowieka, to jakaś 1/5 książki lekko szacując ... (dla wielbicieli akcji, może być nawet potraktowany jako "zbyt długi, zbyt nudny").
Dalej jednak
- fabuła jest prosta jak gwóźdź i idzie prościutko po zdarzeniach, zwrotu akcji nie uświadczymy
- postacie są nijak nie skomplikowane - ale takie chyba mają być, skoro nawet bohater książki potrafi takie coś o członkach swojego oddziału powiedzieć. Dodatkowo na nieskomplikowanie ma pewnie wpływ pewna cyborgizacja właśnie.
- świat jest czarno-biały - i to chyba największa wada książki, przynajmniej dla mnie - miałem nadzieję, że coś się "wyszarzy" przy rozwinięciu akcji, zwłaszcza na początku drugiego tomu, ale jak na razie - lipa

Jak ktoś lubi takie akcyjniaki ale z ciut wyższymi aspiracjami (czyli po prostu nie głupie na poziomie "tysiąc statków z lewego skrzydła, tysiąc statków z prawego i pincet środkiem ..."),może spokojnie, np. na urlop wziąć do przeczytania. Przy czym, jak pisałem, raczej trzeba mieć pod ręką wszystkie tomy.

- cyborgizacje
- raczkujące sztuczne inteligencje
- media generujące wydarzenia
...
serio ktoś określa to jako "militarna fantastyka"? ;-)

Wiem, że...

Okładka
mocnA

SKĄD
BIBLIOTEKA

FABUŁA
SF,NOWE TECHNOLOGIE

MOJA OPINIA
WCALE,MI TO SIĘ NIE PODOBA.nUDNE,ZBYT TWARDE.
bOHATEROWIE BEZ HUMORU.

BIBLIOTEKA

FABUŁA
SF,NOWE TECHNOLOGIE

MOJA OPINIA
WCALE,MI TO SIĘ NIE PODOBA.nUDNE,ZBYT TWARDE.
bOHATEROWIE BEZ HUMORU.
sTRASZNIE SZTYWNI.

Większość autorów nie okalecza swoich bohaterów bo jest to nieatrakcyjne, ale porucznik James Shelly jedynie zyskał na tym "zabiegu".

Książka ta była dla mnie dość dużym rozczarowaniem. Przede wszystkim jest tu dość orginalna narracja, która zaskakuje na początku, ale zbiegiem czasu powoduje to, że czytelnik zaczyna się nudzić. Powodem tego jest także główny bohater, którego oczami śledziliśmy akcje. Jest on typowym żołnierzem, którego można spotkać praktycznie wszędzie. Podobnie wygląda to z bohaterami drugoplanowymi. Jeśli chodzi o fabułę to jest tu dość ciekawie. Wątki z tytułową czerwienią są bardzo ciekawe, lecz nie chcę nic więcej zdradzać na ten temat. Świat wykreowany przez Linde Nagate dzieje się w niedalekiej przyszłości, dlatego mamy tu doczynie z bardzo realistycznym science fiction. Niestety jak na książkę z tego gatunku sceny walki nie są zbyt ciekawe, ani efektowne, przez co nawet w tym punkcie traciłem zainteresowanie. Jest to książka ze zmarnowanym potencjałem i nie wiem czy zdecyduje się przeczytać kolejne dwa tomy.

Już dawno początek żadnej książki nie nakręcił mnie na czytanie tak mocno, jak w przypadku tej. Zawiera jedne z moich ulubionych elementów: militaria (podrasowane nowoczesną technologią),trochę trafnych przemyśleń, ciekawie zarysowanych bohaterów.
Czy żołnierz, którego emocje korygowane są za pomocą neuroskalpu i mikrochipów w mózgu nadal ma wolną wolę? Czy jest tylko marionetką w rękach Nadzoru obserwującego wszystko jego oczami, rejestrującego wszystko to, co widzi on? Trudne pytanie. Ale porucznik James Shelley, dowódca Połączonej Grupy Bojowej, nie ma wątpliwości co do słuszności i autonomiczności działań swoich i swoich żołnierzy. Nowoczesna technika to tylko sposób na skuteczniejsze prowadzenie walk i eliminowanie wrogów. Wszystko zmienia się, gdy w wyniku wypadku zostaje poddany cyborgizacji, a na światło dzienne wychodzą nowe fakty. Czym tak naprawdę jest jego słynny instynkt ostrzegający go wcześniej niż wysoko rozwinięta technika? Głosem Boga, działaniem hakera czy jeszcze czymś innym?
To, co urzekło mnie w tej książce, to kilka trafnie postawionych pytań i zarysowanych sytuacji. Unowocześniony żołnierz bez neuroskalpu jest w zasadzie bezużyteczny – jego organizm stracił już możliwość samodzielnego radzenia sobie z emocjami. A pozbawiony dostępu do wszystkich nowinek technicznych czuje się bezbronny. Podobnych przemyśleń znajdziemy jeszcze trochę i za to uwielbiam tę pozycję. Niestety po kapitalnym początku akcja nieco zwalnia i jak dla mnie, traci to „coś”, za co pokochałam „Czerwień”. Czego dokładnie zabrakło, trudno ująć w słowa, ale książka traci swój impet. Niemniej poprowadzona jest solidnie i logicznie, a na koniec ponownie przyśpiesza i obiecuje kawał dobrej lektury w tomie drugim. Warto dać jej szansę, zwłaszcza jeśli lubi się militarne klimaty.

Porządna militarna s-f, na pograniczu cyberpunka (a w zasadzie nanopunka). Budzi skojarzenia z "Wieczną wojną" Haldemana oraz "Starship Troopers" Heinleina.

Bohaterem zbiorowym jest niewielka grupka żołnierzy z tak zwanej PGB (połączonej grupy bojowej),noszących egzoszkielety, wyposażonych w cybernetyczne nanoskalpy i wspomaganych między innymi przez roboszczury i różnego rodzaju drony. Wysyłani są tam, gdzie akurat trwa kolejna wojenka, wywołana przez jakąś korporację z branży zbrojeniowej. W trakcie jednej z akcji w wyniku nalotu dowódca traci nogi, ale wkrótce dostaje nowe, cybernetyczne. I zaczyna się zabawa.

Potem już w USA trafia w sam środek wojenki między domowymi terrorystami, secesjonistami z Teksasu, mediami, korporacjami i wojskiem. A w tle panoszy się dziwna Sztuczna Inteligencja.

Czytało się świetnie. Wreszcie porządna s-f bez pseudofilozoficznych rozważań, a powieść nominowana była do nagród Johna Campbella i Nebula. Moim zdaniem warto i czekam, aż wyjdzie kolejny tom.

• Sci-Fi
  • Science Fiction