Patton. Geniusz wojny

Tłumaczenie: Stanisław Dubiski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Patton. Genius of War
iluvator

Carlo D`Este jest emerytowanym podpułkownikiem wojsk Stanów Zjednoczonych, a także wybitnym historykiem wojskowości, autorem wysoko ocenianych czterech książek na temat drugiej wojny światowej. "Patton. Geniusz wojny" opowiada o jednym z najwybitniejszych dowódców polowych armii amerykańskiej, o człowieku znienawidzonym przez jednych, wielbionym przez innych. To biografia w najlepszym tego słowa znaczeniu: literacka, a zarazem pelna treści, cięta, ale zrównoważona, szczegółowa, ale nie pedantyczna, prezentująca wszechstronny portret wyjątkowego Amerykanina, odsłaniający złożoną i pełną sprzeczności osobowość ukrywającą się za zawadiacką i zuchwałą pozą. Autor przedstawia obraz, w którym ani nie upiększa, ani nie potępia bohatera.

źródło opisu: Zysk i S-ka 2002

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/product/image/2906/83-7150-856-5.jpg

Grodarz | 2018-09-16
Przeczytana: 15 września 2018

Jest takie powiedzenie: "Z małych żołędzi wyrastają wielkie dęby"...
Myślę, że to stwierdzenie doskonale oddaje postać generała Pattona !!!
Człowieka o wielkiej charyzmie, odwadze oraz nieustraszonym charakterze.
Przez całe swoje życie George Smith Patton Jr na pewno zyskał sobie zarówno grono swoich zwolenników jak i osób, które nie podzielały jego kunsztu wybitnego wojownika.
W jednych wzbudzał podziw oraz fascynację w drugich z kolei odrazę i lekkomyślność.
Każdy ma prawo do własnej oceny.
Jedno jest pewne: można go kochać albo nienawidzić, ale nie można przejść bez żadnych emocji wobec jego osoby.
Świetna pozycja dla wszystkich fanów tematyki związanej z II wojną światową, która pozwala spojrzeć nieco szerzej na ten właśnie okres naszej historii.
Jestem ciekaw jakie emocje w Was wzbudza postać generała George Smith Pattona Jr ?

Zdecydowanie najlepsza biografia gen. armii Georga S. Pattona jr., opus magnum literatury poświęconej jego osobie.

Monumentalną pracę D'Este przeczytałem po raz pierwszy jeszcze w liceum, było to jedne z pierwszych poważnych opracowań naukowych, z jakimi się w życiu zapoznałem. Pracę polecił mi mój ówczesny nauczyciel historii, a niemałą trudność stanowiło odnalezienie jej, nie wspominając o wysokiej cenie. Cieszę się jednak, iż moją pierwszą styczność z osobą słynnego generała stanowiła ta książka, a nie np. dzieło Stanleya Hirshona, druga polskojęzyczna biografia tego wojskowego.

Wielką zaletą opracowania jest rzetelność i obiektywność, które literaturę naukową powinny w końcu cechować, a co jednak nie jest zasadą. Baza źródłowa jest szeroka i satysfakcjonująca, mnóstwo w niej źródeł niepublikowanych, ich lista zajmuje kilka stron. D'Este wyraźnie skupia się w swym dziele na próbie wyjaśnienia skomplikowanej osobowości generała Pattona. Odcina się przy tym od jego przyjętego...