Order

Cykl: Herbert Kruk (tom 2)
Wydawnictwo: Genius Creations
Fenrir

Magia powróciła do Warszawy, a wraz z nią nadciągnęły kłopoty – zaginął ważny dla bezpieczeństwa stolicy artefakt. Prowadzone konwencjonalnymi metodami śledztwo nie przynosi rezultatów, a więc czas na rozwiązania magiczne. Do pomocy zostaje zwerbowany Herbert Kruk. Kto planuje wyrządzić krzywdę pozbawionej ochrony Warszawie i jej mieszkańcom? Jaką moc kryje w sobie Order, który miasto...

Kto planuje wyrządzić krzywdę pozbawionej ochrony Warszawie i jej mieszkańcom?
Jaką moc kryje w sobie Order, który miasto otrzymało kilkadziesiąt lat temu z rąk potężnego maga i dlaczego został skradziony?
„Coś się wydarzy” – mówią ogłoszenia w autobusach. Czy ponure przeczucia Herberta się sprawdzą? Jakie sekrety skrywają tajemnicze tunele, położone głęboko pod Warszawą?
Tropy prowadzą w różne miejsca, a czasu jest jak zwykle za mało.

źródło opisu: http://geniuscreations.pl/ksiazki/order-marcin-jamiolkowski/

źródło okładki: http://geniuscreations.pl/ksiazki/order-marcin-jamiolkowski/

veinylover | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Sam jestem zaskoczony, jak bardzo mi się spodobał tom drugi, zważywszy na to ile ponarzekałem przy tomie pierwszym.
Autor pewnie nie czytał mojej opinii, ale tom drugi wygląda lepiej, niż gdyby ją przeczytał i tylko ją uwzględnił.
1. Narzekałem na niedomknięte wątki i niezniszczalnych przestępców, którzy mogliby się poniewierać po kolejnych tomach. A tu tymczasem pozytywne zaskoczenie: wątek zostaje zamknięty, a kto ma łeb stracić, to go traci.
2. Naiwność bohatera w pierwszym tomie została tutaj złagodzona poprzez specyficzne poczucie humoru autora i do tego ten jego rodzaj, który mi odpowiada.
3. Opowiadana historia jest pozytywna, a ilość nieszczęść tych, których lubimy
- jest znikoma.
4. Magia steryczna występuje w dawce dyskretnej, bez przesady, co skupia uwagę czytelnika bardziej na fabule, niż na samych zjawiskach magicznych. Dzięki temu ten oryginalny pomysł autora stał się zaletą książki, a nie wadą, jak w tomie pierwszym.
5. Podoba mi się deklarowany system wartości...

wiejskifilozof | 2018-01-15

Bardzo dobra urban fantasty,lubię takie historię z naszej stolicy.Poszukiwanie orderu,wyprawa w kanały.
To najważniejsze części tej powieśći.
Czyta się supr.

Magnis | 2016-08-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Order to druga część przygód maga Herberta Kruka. Pierwszy tom mnie porwał i świetnie się bawiłem podczas czytania. Z wielką ochotą sięgnąłem po kolejną część przygód Kruka i też się nie zawiodłem. Nasz bohater zostaje poproszony o zajęcie się kradzieżą Orderu i znów trafia na niesamowitą przygodę pełną kłopotów. Będzie musiał sobie dać radę z przebiegłym przeciwnikiem i jak zwykle uratować Warszawę przed niebezpieczeństwem.
Na samym początku autor zakańcza niektóre wątki z Okupu krwi, dlatego warto czytać po kolei. Dowiadujemy się wszystkiego i dostajemy odpowiedzi na pytania powstałe w pierwszym tomie. Nie trwa to długo, ale warto najpierw przeczytać Okup krwi. Trochę później zaczyna się już nowa opowieść o kradzieży amuletu chroniącego miasto Warszawę przed każdym niebezpieczeństwem. Akcję umiejscowiono nie tylko na powierzchni, ale również pod nim w mrocznych tunelach pełnych mroku i ciemności. Śledztwo prowadzi Herbert Kruk, który wykorzystując pomoc starych znajomych...

magfre | 2016-05-08

Jeśli pomyślę o swoich wrażeniach z lektury obu tomów, to muszę przyznać, że "Okup krwi" podobał mi się bardziej. Nie wiem, może "Orderowi" zabrakło większego napięcia. Niemniej jednak, z chęcią sięgnę po kolejną część przygód Herberta. Chociażby po to, żeby dowiedzieć się, jak rozwinie się interesujący wątek związany z rodziną bohatera. Jak by nie patrzeć, jest to sympatyczny cykl, który czyta się przyjemnie i w którym znajdzie się miejsce na humor oraz ciekawe pomysły.

Jabuilo | 2016-02-21

Świetny kryminał na magicznej podszewce :) Połknąłem w jeden wieczór, tak jak i tom pierwszy. Sokół Maltański w Warszawskim garniturze - bardzo udane połączenie i oczywiście zaskakująca końcówka. Mam wrażenie, że bohater trochę wydoroślał za szybko i zbyt go przegięło w drugą stronę, no ale jeszcze następne tomy przed nami, być może ten sznyt okrucieństwa będzie miał uzasadnienie większe. Szczerze polecam.

ZojaHawryło | 2018-06-21

Powiało_Chłodem | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Tę recenzję i inne ciekawe rzeczy znajdziecie także na moim blogu: http://powialochlodem.blogspot.com/

Mogło by się wydawać, że najtrudniejsze są debiuty. Wiecie, problemy ze znalezieniem wydawcy, pierwsze poważne korekty, przezwyciężenie nieraz bolesnych cięć tekstu i te naprawdę liczące się opinie. W zasadzie powinno być już lżej, gdy ta "dziewicza" powieść już na dobre zagości na półkach rozmaitych księgarń. Przecież teraz wystarczy tylko siąść i napisać drugą... I tu pojawiają się problemy, ponieważ o ile podczas debiutu nikt nie oczekuje od autora niezwykłości, o tyle przy drugiej książce większość fanów spodziewa się powtórzenia sukcesu, czy chociażby utrzymania poziomu poprzedniczki. Moim skromnym zdaniem, sprostanie wymaganiom czytelników, bywa nie lada wyzwaniem. Tym razem stanęło ono przed Marcinem Jamiołkowskim, którego druga powieść - "Order" - będąca kontynuacją przygód Herberta Kruka, ma ukazać się na rynku już 19 grudnia. Uwaga dla tych, którzy nie czytali...

KotWBookach | 2016-02-23

Herbert Kruk to postać już znana wśród fanów polskiej fantastyki. Osobiście, z książką „Okup krwi” relację miałam dość skomplikowaną: o ile początek niezbyt mnie porwał, rozwijająca się akcja zaciekawiła, ale z pewnymi zastrzeżeniami, o tyle przy zakończeniu dopiero udało mi się odczuć w pełni magię zawartą w nim – mocny koniec, będący nie rozwiązaniem tajemnicy, a jej właściwym początkiem po prostu musiał zaintrygować. Była to zresztą typowa przynęta na czytelnika, na którą się całą świadomością i przyjemnością złapałam. Nieodparta okazała się też chęć zobaczenia trochę więcej magii, z której korzysta główny bohater - dotarł więc do mnie „Order” Marcina Jamiołkowskiego.

Tytułowy artefakt – krzyż Virtuti Militari przyznany miastu Warszawa - zaginął. Pomimo ścisłych i idiotoodpornych, wydawałoby się, zabezpieczeń, pomimo faktu, że był pilnowany 24 godziny na dobę i tylko jedna osoba...

the_hell | 2016-08-24

Książka zaklasyfikowana jako urban fantasy zapewne nie każdemu przypadnie do gustu, jednak kto się nie skusi może żałować. Herbert Kruk to ciekawie wykreowany bohater, do którego problemy lgną najwyraźniej niczym opiłki metalu do magnesu. Powieść określiłbym mianem ufantastycznionego kryminału, którego intryga rozgrywa się na stosunkowo wysokich szczeblach.
Osią fabuły jest zniknięcie tytułowego Orderu Virtuti Militari Miasta Warszawy, co może spowodować bardzo niekorzystne konsekwencje. Herbert zostaje poproszony o pomoc w tej sprawie ze względu na to, iż Order jest w rzeczywistości potężnym artefaktem i już samo jego zniknięcie stanowi niesłychaną zagadkę i naraża miasto na niebezpieczeństwo.
Akcja książki ma bardzo szybkie tempo. Zarówno Herbert nie za bardzo ma czas zmrużyć oczy, podobnie czytelnik niekoniecznie będzie miał możliwość oderwania się od lektury. Trochę przyczynia się do tego brak podziału powieści na rozdziały, co w pewnym sensie jest minusem. Jednak z drugiej...

Kosz_z_Książkami | 2016-04-03

Herbert Kruk powraca! Tym razem musi uratować stolicę i jej mieszkańców przed nieznanym nikomu zagrożeniem. Wie tylko jedno - ktoś ukradł chroniący Warszawę artefakt, a prowadzone w tej sprawie śledztwo nie przyniosło żadnych odpowiedzi. Czy magowi uda się odkryć stojącą za tym tajemnicę? Zapraszam do lektury recenzji „Orderu” Marcina Jamiołkowskiego.

Akcja „Orderu” rozpoczyna się niewiele później po wydarzeniach, w których zostawił nas „Okup krwi”. W tym miejscu pragnę ostrzec osoby, które nie czytały poprzedniej części przed możliwymi spoilerami, bez których trudno cokolwiek napisać o książce. Jeżeli nie chcecie sobie popsuć niespodzianki radzę najpierw nadrobić zaległości. Herbert z trudem dochodzi do siebie po stracie ukochanej Melanii, a jego umysł zaprząta pragnienie zemsty, gdy zwraca się do niego pułkownik Bieniawski z prośbą o pomoc w odnalezieniu zaginionego Orderu – artefaktu, który bronił Warszawę przed niebezpieczeństwami.

Od momentu przyjęcia przez maga zlecenia na...