Moje Camino

Zeno Howiacki Wydawnictwo: Nowy Świat biografia, autobiografia, pamiętnik
Nowy Świat
2012-01-01
2012-01-01

To była pierwsza książka po którą sięgnęłam w tym roku. Pewnie nigdy bym jej nie przeczytała, gdyby nie fakt, że sama wielokrotnie myślałam o pielgrzymce do Santiago de Compostella.
Jest to dziennik, ale dziennik trudny, bo dziennik uczuć związanych nie tyle z drogą do Santiago, ale ze zmaganiem człowieka pełnego schematów, bolesnego dzieciństwa, trudnych relacji. W połączeniu z trudem pielgrzymowania dają dość ciężki obraz.
Nie jestem przekonana do tak śmiałego opisywania osobistych przeżyć. W kilku momentach książki można naprawdę się zniechęcić i zrazić.
Jednak spoglądając na trud i sam przebieg pielgrzymki Zeno Howiackiego jest nadzieja, że ta droga pomaga uwolnić się od lęków i przynosi wiarę w lepsze życie.
" Santiago to jednak nie wszystko. Jeszcze ocean, jeszcze przylądek Finisterre. (...) Koniec świata. Dla mnie początek nowego życia. Z taką intencją tu przyszedłem - narodzić się na nowo"

Nie jest to może szczególnie głęboka, filozoficzna książka, ale też nie zwykły przewodnik po szlaku.

Camino de Santiago, czyli Droga Św. Jakuba jest w Polsce raczej mało popularnym szlakiem pielgrzymkowym choć bodaj najstarszym w Europpie. W zależności od punktu startowego, może liczyć nawet ponad 800 kilometrów, z tego część przez góry. Pielgrzymkę można odbyć pieszo, rowerem lub konno. Czytelnikom znana jest po części za sprawą "Pielgrzyma" Paulo Coelho, chociaż podobno on sam nigdy nie przemierzył tego szlaku.

Zeno Howiacki to niepijący od kilkunastu lat alkoholik, który wyrusza na tę pielgrzymkę, również zainspirowany opisami Coelho, niosąc własne i pozbierane od innych intencje. Książka, jak sam wyznaje, jest właściwie kontynuacją jego dziennika uczuć, jaki prowadzi zgodnie z zasadami AA.

"Moje Camino" jest bardzo osobistym, choć dość lakonicznym zapisem jego pieszej wyprawy do Santiago de Compostela. A jednak przekazuje coś z tego ducha drogi, ducha wspólnoty który znany jest każdemu, kto choć raz wyruszył choćby na najskromniejszą pielgrzymkę.

• Camino
  • 2015