What If? : Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions

Okładka książki What If? : Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions Randall Munroe
Randall Munroe Wydawnictwo: Houghton Mifflin Harcourt popularnonaukowa
popularnonaukowa
Houghton Mifflin Harcourt
2014-09-02
2014-09-02

2047

Zdecydowanie lepsza od męczącego i bezbekowego "how to". Odpowiedzi na pytania, z których da się dowiedzieć wiele - np. wyniesienie na orbitę 65kg to koszt energetyczny czterech gigadżuli. Dobry dobór pytań i odpowiedzi. Przyjemna lektura zaspokajająca ciekawość.

Bardzo na plus umiejętność autora do wykładania trudnych zagadnień naukowych w sposób przystępny. Miejscami niestety nie pasował mi typ humoru, no i również zawodziłam się, gdy widziałam strony z pytaniami bez odpowiedzi. Trochę nie wiadomo po co w takim razie zostały umieszczone w książce. Niemniej, sama formuła pytań i snucia na ich temat różnych wizji, bardzo fajna.

Mam mieszane uczucia związane z tą książką. Ciężko mi nawet napisać jakąś konkretną opinię więc może opiszę moje przemyślenia na zasadzie plusów i minusów.

+ Niektóre pytania były na prawdę "szalone" i ciekawe. Przeczytanie odpowiedzi na nie było prawdziwą przyjemnością.
+ Autor porządnie odrobił lekcje i niejednokrotnie pokazał, że wykonał masę obliczeń lub długo wyszukiwał potrzebne informacje.
+ Pasja autora aż się wylewała z każdej strony, a mi osobiście dobrze czyta się takie książki.

- Humor ukazany w książce nie jest moim typem humoru i niestety bardzo mi zepsuł odbiór książki.
- Na niektóre pytania odpowiedzi były w formie komiksów, co nie zawsze wyczerpywało temat. Niektóre też pytania, na które autor odpowiedział w ten sposób były ciekawsze od tych, na które odpowiedział pisemnie i wolałabym też o nich przeczytać coś więcej.
- Odpowiedzi na niektóre pytania były rozwleczone. Często też autor zmieniał temat tak jakby nie miał już nic do powiedzenia w pierwotnym ale rozdział swoją długość mieć musi.

Także podsumowując: nie mogę autorowi odmówić wiedzy i pasji ale forma w jakiej te fakty zostały podane kompletnie mi nie odpowiada, a szkoda bo zagadnienia były w większości na prawdę ciekawe.

Całkiem przyjemna i ciekawa lektura, lepiej jest ją czytać krok po kroku, gdyż nadmiar bywa szybko męczący.

Z jednej strony ciekawa pod kątem naukowych odpowiedzi na absurdalne pytania i zaskakujących konkluzji wynikających z tych rozważań. Z drugiej strony nadmiar humoru na poziomie żartów 7-latka szybko staje się męczący. Dobra książka do pociągu, na plażę czy na czas kiedy czytelnik/-czka nie ma zbyt wiele siły i koncentracji na śledzenie fabuły, ale dla mnie pierwsza z listy polecanych przez Billa Gatesa, która rozczarowała.

kreatywne i ciekawe, ale spodziewałam się czegoś lepszego

kreatywne i ciekawe, ale spodziewałam się czegoś lepszego

Najpierw wydaje ciekawa, ale szybko staje się cholernie męcząca.

Najpierw wydaje ciekawa, ale szybko staje się cholernie męcząca.

Jestem zachwycony tą książką! Autor nie tylko odpowiada na absurdalne czasem pytania w naukowy i bardzo precyzyjny sposób, ale podchodzi też do pytań wszechstronnie, przewidując scenariusze, o których większość ludzi by nie pomyślała. Całość okraszona dobrym poczuciem humoru. Jedyna uwaga - beton sam w sobie nie pracuje na rozciąganie, siły rozciągające przenoszą pręty zbrojeniowe w żelbecie.

Na Legimi tą pozycję znalazłam szukając komiksu. Domyślam się, że przez obrazki, które można znaleźć podczas lektury, trafiła do tej kategorii. Ale jednak ta pozycja z komiksem niewiele ma wspólnego.
Autor skupił się na odpowiedziach na absurdalne pytania (bo nie ma głupich pytań jakby co ). Odpowiadał naukowo, nie zapominając o poczuciu humoru, który można było znaleźć w tekście oraz w komiksowych obrazkach.
Niektóre pytania miały tylko podsumowującą ilustracją. Zabawną. I choć te pytania były dziwne, to w przypadku niektórych chciałam poznać odpowiedź... wiecie - nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale gdy ktoś już zapytał mój mózg miał "a właśnie, jaka jest odpowiedź"
Książkę naprawdę dobrze się czyta. Wiedza podawana jest w przystępny sposób. Poczucie humoru autora i ilustracje sprawiają, że łatwiej zapamiętać niektóre zagadnienia.
Podsumowując: polubiłam autora, z chęcią zajrzę na jego stronę, która może przypaść mi do gustu. No i... zabiorę się za następne jego książki, bo są ekstra... Taka fajna lektura na wakacje. Wiedza na luzie, która przyjemnie wchodzi do głowy.

Ogrom wiedzy ogólnej.

Ogrom wiedzy ogólnej.

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki What If? : Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions