Myśl jak Sherlock Holmes

Wydawnictwo: Agora SA
Mastermind: How To Thing Like Sherlock Holmes
poradniki
joly_fh

Najczęściej uważamy kreatywność za właściwość umysłu, którą się ma lub której się nie ma. To nieprawda! Kreatywności można się nauczyć! I Ty możesz myśleć jak Sherlock Holmes! Jedynym człowiekiem na świecie, na którym wyczyny Sherlocka Holmesa nie robiły większego wrażenia był on sam. To, co dla nas jest dowodem jego geniuszu, dla niego było efektem pracy nad własnym umysłem. Czy w związku z...

I Ty możesz myśleć jak Sherlock Holmes!

Jedynym człowiekiem na świecie, na którym wyczyny Sherlocka Holmesa nie robiły większego wrażenia był on sam. To, co dla nas jest dowodem jego geniuszu, dla niego było efektem pracy nad własnym umysłem. Czy w związku z tym my wszyscy skazani jesteśmy na rolę doktorów Watsonów - zdumionych świadków wyczynów geniusza z Baker Street? Odpowiedź znajdziesz w książce Myśl jak Sherlock Holmes, która jest przewodnikiem po naszych mózgach, ale również narzędziem, dzięki któremu odkrywamy jego niewykorzystane dotąd możliwości.
Łącząc najnowszą wiedzę na temat psychologii człowieka i działania układu nerwowego Maria Konnikova pokazuje, w jaki sposób każdy z nas przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji może wyostrzyć swoją percepcję, pogłębić świadomość i wyćwiczyć szare komórki. Tak, by nasz umysł stał się potężnym i błyskotliwym narzędziem dedukcji. Nie po to, byśmy jak Holmes rozwiązywali kryminalne zagadki, ale by nasz mózg lepiej służył nam na co dzień.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2015

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/

Ruda_Owca | 2015-08-07

Książka raczej dla psychologów amatorów. Jeśli uważasz że po lekturze będziesz w stanie rozwiązywać zagadki kryminalne z prędkością światła to muszę Cię rozczarować tak się nie dzieje!
Książkę czyta się szybko! W tekst wplecione są przygody Sherlocka co znacząco umila lekturę i stanowi wspaniałe preludium do zagłębienia się w historię Sherlocka. Oczywiście, wszystkie zamieszczone porady mają oparcie i bardzo łatwo możemy je odnieść do naszego życia to jednak czasami wydają się one banalne i pusto brzmiące.
Do niewątpliwych zalet można zaliczyć:
- Ciekawy i niespotykany sposób na książkę!
- zamieszczenie tekstów - przygód Sherlocka
- porównania przygód Sherlocka z naszym bieżącym postępowaniem
- przystępny język ( wszystkie zawarte w książce pojęcia psychologiczne są przez autorkę tłumaczone w sposób prosty ale i komplementarny)
Oczywiście książka może stanowić punkt odniesienia do dalszej pracy nad sobą wyrzekania się stereotypów myślowych i innych uproszczeń jednakże to wszystko...

Wazkid | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Książka bardzo pobudzająca umysł. Czytając ją uzmysławiamy sobie procesy, które dzieją się w naszym mózgu. Uświadamiamy sobie, że każde nasze zachowanie, pogląd czy opinia mają swoje podłoże i dzięki odpowiednim ćwiczeniom możemy je zmienić. W książce opisane są historie Holmesa co ją uatrakcyjnia. Jednakże polecam najpierw przeczytać parę książek z udziałem Sherlocka, a dopiero potem zabrać się do poradnika. Na pewno spowoduje to jeszcze milsze czytanie tej książki.

Jak pewnie wiecie uwielbiam Sherlocka Holmesa i naprawdę chwytam za wszystko, co z nim związane. Kiedy zobaczyłam tą pozycję byłam szczęśliwa i to bardzo. Miałam nadzieję, że naprawdę nauczę się myśleć tak, jak myślał mój najukochańszy książkowy bohater. Sama nie wiem, co spodziewałam się znaleźć w środku, jednak na pewno nie to, co dostałam.

Maria Konnikova z książkami o Sherlocku Holmesie miała styczność już w dzieciństwie, kiedy to czytywał jej je ojciec. Już wtedy chciała być jak detektyw wszech czasów. Po latach napisała książkę o tym, co trzeba zrobić, by wykształcić w sobie sposób myślenia Holmesa. Autorka uczy nas, jak powinniśmy patrzeć, by widzieć. Początkowo wydało mi się to bardzo ciekawe - szczególnie dlatego, że zamieszczono tutaj fragmenty z przygód Sherlocka, a ja bardzo je lubię (by nie powiedzieć, że obsesyjnie uwielbiam). Mimo to nie jest to książka, po której będziesz umiał rozwiązywać przygody takie, jak słynny detektyw. Jak mówi Konnikova: dużo czasu należy...

Marta Zagrajek | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Obserwuj, stawiaj hipotezy i pamiętaj, aby aktualizować swoje spostrzeżenia!

Nie ma nic gorszego dla mózgu niż stabilizacja. Nie ma nic bardziej mylnego niż fakt, że nasz mózg jest już stary i nic mu nie pomoże. Neurobiologia idzie do przodu w tempie zjawiskowym i ciągle dowiadujemy się wielu nowych aspektów o naszym mózgu. Warto jednak wiedzieć i zapamiętać najważniejszą kwestię: mózg możemy ćwiczyć przez całe nasze życie. Wystarczy tylko chcieć i poświęcić mu więcej uwagi.

"Umysł ludzki przypomina na początku pusty strych, który należy umeblować według własnego uznania."

Zawsze zdumiały mnie możliwości dedukcji Sherlocka Holmesa i jego wieloaspektowa obserwacja rzeczywistości. I zawsze myślałam, że sama nigdy czegoś takiego potrafić nie będę. Po lekturze tej książki zastanawiam się, czemu zapragnęłam się tak ograniczyć! Koncepcja mózgu jako stryszku, który możemy umeblować tak, jak tego chcemy jest bardzo, ale to bardzo ciekawa. Gorzej z realizacją. Choć tak naprawdę nie jest...

Demi | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Nasz świat się zmienia. Mamy więcej źródeł wiedzy niż Holmes mógł sobie kiedykolwiek wyobrazić. Powiększył się obszar tego, co możliwe. Powinniśmy być świadomi tych zmian i czerpać z nich korzyści - inaczej mogą w nas uderzyć. Wszystko sprowadza się do bardzo podstawowego pojęcia uwagi, obecności, refleksyjności, nastawienia umysłu i motywacji, które powinny nam towarzyszyć przez całe życie.

Nigdy nie staniemy się doskonali. Ale nasze niedoskonałości możemy traktować w sposób refleksyjny, co nam pomoże w coraz lepszym myśleniu.

Najpotężniejszy umysł to umysł spokojny. Umysł obecny, refleksyjny, z uwagą traktujący swoje myśli i stany. Na wielozadaniowość porywa się niezbyt często, a jeśli już na to się decyduje, to w określonym celu.

"Dziwne, w jaki sposób mózg kontroluje myślenie!" wykrzykuje Holmes w "Umierającym detektywie". Zawsze będzie kontrolował. Chodzi o to, byśmy lepiej ten proces rozumieli i mieli w nim własny udział.

M. Konnikova

..i temu ma służyć ta przystępnie...

kolmanka | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Muszę zacząć od tego, że z Sherlockiem nie znam się zbyt dobrze. Właściwie to nie znam się w ogóle. Nigdy nie czytałam żadnej z opowieści kryminalnym Conana Doyle'a ani też nie oglądałam filmów ani seriali (zaczęłam dopiero w trakcie lektury). Zawsze bliższy memu sercu był Hercules Poirot, stworzony przez Agatę Christie. Jednak nie trzeba znać przygód Sherlocka, aby wiedzieć, że cechował się nadzwyczajną inteligencją, jasnością umysłu, spostrzegawczością i nieziemską intuicją. Autorka książki "Myśl jak Sherlock Holmes" jest dziennikarką pisującą do tak znanego pisma jak "New Yorker". Dywagacje na temat niebywałego sposobu myślenia znanego detektywa stały się idealnym materiałem na jej debiutancką książkę, która w szybkim czasie stała się bestsellerem.

Co takiego stało za niebywałym sukcesem Sherlocka? Oczywiście, jego mózg. Umysł człowieka porównywany jest w tej książce do poddasza. Poddasze może być miejscem chaotycznym, w którym potykamy się o sterty niepotrzebnych rupieci...

Magda | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Trzeba mieć naprawdę ogromny talent, żeby napisać przeszło 300-stronnicową książkę w zasadzie o niczym. Żadnych konkretów. Miałam wrażenie, że ciągle zaczynała jakiś temat i nigdy nie dochodziła do sedna, urywała zanim zaczynała dochodzić do jakichkolwiek wniosków, zanim zdążyła napisać coś sensownego.
Duża część książki to streszczenie/interpretacja autorki przygód Sharlocka z ogromną ilością lania wody. Bełkot.
Kotu również się nie podobała,próbował zeżreć ostatnie strony.

Sobisz | 2016-08-13
Przeczytana: sierpień 2016

Umysł jest tworem mózgu, czy mózg jest tworem umysłu? Co było pierwsze - jajko czy kura? Nie ulegaj swojemu pierwszemu wrażeniu, nie wydawaj opinii zbyt szybko. Obserwuj i uświadom sobie błędy myślenia, błędne przekonania i nawyki. Odkryj, co wpływa na Twoje opinie, decyzje i w końcu działania. Jeśli uświadomisz sobie siły, mechanizmy, które wpływają na Ciebie, to stracą one moc. Ty natomiast odzyskasz kontrolę nad umysłem, holmsowski dystans. I jeszcze jedna lekcja: "Jeśli myślimy o sobie, że jesteśmy zdolni do nauki, na pewno będziemy się uczyć. A jeśli myślimy, że jesteśmy skazani na porażki, właśnie się na nią skazujemy". Czyli działa, to w co wierzysz. Czyli stajesz się tym, kim myślisz, że jesteś. Dobra lektura na plażę i do tramwaju. Ale! Książka jest pełna spoilerów, bo rozwiązuje zagadki, z jakimi mierzy się Sherlock Holmes. Zatem bądź ostrożny! ;)

Bella_24 | 2015-11-20
Na półkach: Przeczytane, Kryminologia

Książka ta niewiele wnosi do życia osób powiązanych z zawodami kryminologicznymi. Wszystkie poruszane przez nią kwestie są już dawno przez nich przerobione. Myślałam, że znacząco uzupełnię swoją wiedzę, niestety, doznałam bolesnego rozczarowania. Autorka przede wszystkim bez przerwy się powtarza, wychwala pod niebiosa Sherlocka a z Watsona robi ostatniego jełopa, na którego należy patrzeć z przymrużeniem oka. Pozycja naciągana, widać że pisana dla zarobienia pieniędzy. Od dawna już nie ufam etykietce "bestsellera" New York Timesa.

PatrykW | 2015-05-04
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Polecam. Pouczająca :) Zawiera wiele interesujących zagadnień, lecz przeczytanie jej raz to trochę za mało. Trzeba bo niej wracać co jakiś czas, żeby szybko przyswoić i wprowadzić w życie prawidła mechanizmów umysłu Holmesa.