Opactwo świętego grzechu

Seria: Pi
Wydawnictwo: Albatros
Mermaid chair
syreni tron

Przeżywająca kryzys wieku średniego Jessie Sullivan dowiaduje się, że jej matka, mieszkająca w innej części kraju, ucięła sobie palec tasakiem. Wyrusza do Południowej Karoliny, by odnowić więzi i stawić czoło mrocznej tajemnicy otaczającej śmierć ojca. Czy za rodzinnym dramatem kryje się mieszkający w pobliskim klasztorze benedyktynów ojciec Dominic? Nieoczekiwanie Jessie odnajdzie tam coś, co postawi pod znakiem zapytania jej małżeństwo z Hughem, poczciwym psychiatrą. Pod czujnym spojrzeniem celtyckiej bogini Senary, uosabianej przez syrenę, przeżyje zauroczenie przystojnym bratem Thomasem i odkryje uśpione w sobie talenty malarskie. Druga powieść autorki Sekretnego życia pszczół ujmuje czytelnika niezwykła magią i afirmacją życia. Od ponad roku znajduje się w dziesiątce najlepiej sprzedających się książek w USA.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Meggie | 2015-09-27

Legendy o celtyckiej bogini Senarze, która była syreną a później stała się świętą są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na niewielkiej, malowniczej wyspie Egret położonej w Karolinie Południowej znajduje się wiekowy, przepięknie zdobiony tron zwany tronem syreny. Opiekują się nim mnisi z zakonu Benedyktynów przez mieszkańców nazywanego opactwem świętego grzechu. Na tę wyspę do swojej matki przyjeżdża Jessie Sullivan. Kobieta będąca na rozstaju dróg, zagubiona i nieszczęśliwa. Wyprawa do miejsca, w którym spędziła dzieciństwo staje się także podróżą w przeszłość, do wydarzeń, o których przez lata starała się zapomnieć. To początek zmian, które niczym lawina spadają na jej barki odmieniając spojrzenie zarówno na przeszłość, jak i na przyszłość. Czy kochający mąż wesprze ją w tych trudnych chwilach? Czy siła syreniego tronu to tylko wymysł mieszkańców wyspy? Czy poukładane, stabilne życie jest jej jeszcze pisane?

Trzecie spotkanie z twórczością Sue Monk Kidd okazało się dla mnie...

książek: 2041
jamczyk | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Rok z życia dojrzałej kobiety, która nie potrafi zdecydować, co wybrać - niepewną, intrygującą przyszłość czy stabilną, nudną teraźniejszość. Pierwsze spotkanie z autorką można uznać za udane.

wiejskifilozof | 2015-06-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i zaczynamy.Książka a właściwie e-book.Liczył sobie ponad 1000 stron.Ale co to dla mnie :-) wytrawnego czytelnika.Parę dni i już przeczytane.A czy byłem ( jestem zachwycony ? ) to się za chwilkę okaże.
Otóż mamy kobietę, w średnim wieku, która dowiaduje się że jej mama obcięła sobie palec.
Po co to zrobiła ? A to już się dowiecie z kart książki.
No i nasza bohaterka tam, gdzie mama mieszka przejeżdża.I według mnie zaczyna się świetna fabuła i akcja.
Nasza bohaterka poznaje pewnego ...zakonnika.
Przyznam,że zaczynało mnie to wciągać.I wciągnęło tak mocno.I tak się podobała ta książką, że dam dużo plusów.

Jolka | 2018-08-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki Sue Monk Kidd. "Opactwo świętego grzechu" nie jest całkowitym rozczarowaniem, ale absolutnie do mnie nie przemówiło. Wiem, że autorka napisała jeszcze dwie inne powieści bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Ponieważ ich nie czytałam, trudno mi o jakiekolwiek porównanie.

Z całą pewnością jest to dobrze napisane, jakby pamiętnik odnaleziony po latach, z narracją w pierwszej osobie. Autorka wnika w głąb duszy kobiecej, skupia się na pragnieniach, także tych erotycznych, tworząc bardzo intymną atmosferę.
Wartości lekturze dodają też znakomite autentyczne opisy krajobrazu wysp Karoliny Południowej, flory i fauny.

Poważniejsze tematy wypadają blado. Trudno pojąć motywy kierujące głównymi bohaterami powieści. Wszytko jest dla mnie mało spójne.
Mogę zrozumieć intencje adwokata, który po tragicznej śmierci ciężarnej żony ucieka byle dalej od cywilizacji, by w samotności, w celi zapomnianego przez świat opactwa, w mnisim habicie,...

Isadora | 2015-08-27
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Sue Monk Kidd znana jest czytelnikom głównie jako autorka "Sekretnego życia pszczół" czy "Czarnych skrzydeł" - powieści poruszających problem niewolnictwa, ludzkiej godności, praw kobiet. "Opactwo świętego grzechu" jest książką zgoła odmienną, bardziej osobistą, wręcz intymną - przede wszystkim ze względu na podejmowaną tematykę i sposób jej prezentowania. Tym razem amerykańska pisarka mierzy się z kwestią kryzysu tożsamości, podejmowania prób poszukiwania samego siebie i swojego miejsca w świecie, przewartościowania własnego życia, swoich oczekiwań i pragnień – a i to nie wszystko, co ma do zaoferowania niniejsza powieść.

Na Egret Island, wyspie należącej do Karoliny Południowej, leży stary benedyktyński klasztor pod wezwaniem świętej Senary - jak głosi legenda - celtyckiej świętej, która przed nawróceniem była syreną, nazywany przez miejscowych opactwem świętego grzechu. Przybytek ten, a zwłaszcza syreni tron nawiązujący do owej legendy, są miejscową atrakcją ściągającą co roku...

BagatElka | 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Podczas czytania przypomniał mi się klimat "Sekretnego życia pszczół" i tutaj go również odnalazłam i pokochałam tę książkę tak samo jak poprzednią.
To piękny dar od losu,że pozwala pisać tak cudowne historie.

Anna | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

„Opactwo świętego grzechu” Sue Monk Kidd jak dla mnie to wielkie rozczarowanie. Poznałam autorkę czytając „Sekretne życie pszczół” oraz „Czarne skrzydła”.Obie książki wywarły na mnie niesamowite wrażenie. Urzekły mnie mądrością przekazu.Zniewoliły do tego stopnia, że czytając je nie mogłam oderwać się od nich choć na chwilę.
Jeśli nie czytałam w danym momencie to i tak rozmyślałam o kilkunastoletniej Lili głęboko zranionej przez najbliższych czy też o ciężkim życiu niewolnicy Hetty zwanej Szelmą.
W „Opactwie świętego grzechu” zabrakło mi prawdziwości. Fabuła w ogóle do mnie nie przemówiła. Sue Monk Kidd stwarzając na potrzeby książki postać Jessie Sullivan miała jakąś koncepcję co do tej postaci. Wyraźnie podkreśla, że zmaga się ona z syndromem pustki i niezadowolenia. Jednak to jak potoczyły się losy bohaterki zupełnie mnie nie przekonało. W miarę czytania czułam zawód jak i wzrastające rozczarowanie. Legenda Senary i jej powiązanie z fabułą czyli życiem bohaterów nie...

PaniKa | 2010-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Życie ludzkie polega na podejmowaniu decyzji, gdzie musimy wybierać między własnymi pragnieniami a marzeniami, między własną satysfakcją a ranieniem innych, między szczęściem swoim i cudzym.
Książka "Opactwo świętego grzechu" opowiada o odnajdowaniu samego siebie, o ciężkich wyborach, o wielkim uczuciu i poświęceniu, ale także o krzywdzie i zdradzie.

Główna bohaterka musi podjąć decyzję: czy wybrać chwilowe zauroczenie i dać się mu porwać czy pozostać przy swoim mężu i dalej tkwić w swoim niedoskonałym małżeństwie? Co wybierze? Targana głębokimi emocjami, decyduje się na niebezpieczny krok. Popada w wir namiętności, zakochuje się w pewnym mnichu.
Historia rozpoczyna się gdy Jessie, główna bohaterka powieści dowiaduje się że jej matka, której od dłuższego czasu nie odwiedza, ucięła sobie palec tasakiem. Zdruzgotana jedzie na wyspę, do miejsca gdzie się wychowywała, by zaopiekować się swoją matką, jedzie tam by stawić czoło swoim wspomnieniom. By odnowić więzi i zagłębić się w...

Magdalena T | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Sue Monk Kidd potrafi czarować, uwodzić czytelnika i przenosić go do innej rzeczywistości. Udowodniła to pisząc „Sekretne życie pszczół”. Do dziś słyszę w uszach melodię wygrywaną przez malutkie skrzydełka żółciutkich miodnych przyjaciół. Widzę tamtą historię i gdzieś tam w środku robi mi się ciepło. Po wspomnianej przed chwilą lekturze byłam zauroczona, dlatego też zależało mi, aby przeczytać kolejną książkę autorki - „Opactwo świętego grzechu”. Mam słabość do okładki, ma w sobie coś chłodnego, tajemniczego, ulotnego i zakazanego. Ma w sobie intymność i pasuje idealnie do treści.O czym tym razem napisała Sue Monk Kidd? Niewątpliwie o odnalezieniu własnej drogi. Siebie. Swojego ja. Pogodzeniu się z przeszłością, z prawdziwą historią i z własnymi pragnieniami. Ta historia ma wiele ścieżek, jednak najważniejszą jest spokój ducha. Bywają dni, kiedy czujemy, że coś jest nie tak. Coś nas gnębi, coś uwiera, smuci i szarpie nami jak łódką na morzu podczas sztormu. Prawdę mówiąc po...

Monika | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

O tej książce mogę chyba napisać tylko tyle: WIELKIE ROZCZAROWANIE! A najdziwniejsze jest to, że zaledwie kilka ostatnich rozdziałów skłoniło mnie do takiej opinii. Początek i właściwie większa część książki podobały mi się, ale wszystko zniszczyło wyjawienie tajemnicy... Spodziewałam się czegoś innego. I pomyśleć, że byłam skłonna uznać tę książkę za lepszą od "Sekretnego życia pszczół"!