Zgłosuj na książki roku 2017

Szlachetne pobudki

Cykl: Po sąsiedzku (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Powracają bohaterki książki „Dom na skraju”, o której czytelniczki pisały, że „podbiła ich serca, jest przepiękna i taka prawdziwa – życiowa i lekko melancholijna”. Maria spełniła swoje marzenie i wydała tomik wierszy. Teraz, gdy wody Młynówki opadają, kobiety z Różanej zaczynają rozumieć, jak prawdziwe jest przekleństwo „oby spełniły się twoje marzenia”. Agata uratowała Karolinę i jej dzieci...

Maria spełniła swoje marzenie i wydała tomik wierszy. Teraz, gdy wody Młynówki opadają, kobiety z Różanej zaczynają rozumieć, jak prawdziwe jest przekleństwo „oby spełniły się twoje marzenia”. Agata uratowała Karolinę i jej dzieci przed powodzią, a teraz musi chronić swoje małżeństwo, gdyż ukochany mąż zbyt wiele uwagi poświęca byłej żonie. Janina przez wiele lat myślała przede wszystkim o rodzinie, a obecnie będzie musiała zadbać o siebie. W czasie porządkowania domu po powodzi Wanda odkrywa, że bliscy ją okłamywali. Leokadia dostrzega, że są sytuacje, z którymi nie zdoła sobie poradzić, mimo całej swej mądrości. Teresa poznaje gorzki smak życia. Niestety, zbyt późno zdaje sobie sprawę, że to właśnie przeciwności losu czynią nas silniejszymi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

basik | 2016-12-12

Dalsze losy mieszkańców ulicy Różanej i ich kolejne problemy. Są to przede wszystkim kobiety powiązane więzami rodzinnymi albo przyjaźnią.
Są też mężczyźni, którzy chcą naprawić swoje błędy i wrócić do żony, albo tacy którzy właśnie od żon się oddalają.
Są intrygi, miłość i zdrada. Są łzy radości i łzy rozpaczy.
Niby wszystko jest a mnie ta książka w ogóle nie poruszyła. Czasami nawet się przy niej nudziłam. Bo wszystko jest takie pomieszane, dużo wspomnień z przeszłości miesza się z teraźniejszością, dużo rozmyślań i rozterek. Dobrze że na początku książki jest spis mieszkańców ulicy Różanej i innych osób powiązanych z bohaterami, bo trudno się połapać kto jest czyją żoną obecną czy poprzednią i innymi koligacjami rodzinnymi.
I do tego te ciągłe wstawki o uprawie i pielęgnacji ogrodu.....po co to komu potrzebne w powieści obyczajowej.
Nie polubiłam żadnego bohatera ani bohaterki.Albo zdradza, albo wtrąca się w nie swoje sprawy. Tak na prawdę to nie ma tu żadnej ciekawej akcji ,...

DomowaKsięgarnia | 2015-09-21

Po katastrofie powodzi i zniszczeniach z tym związanych ulica Różana odradza się jak Feniks z popiołów.

Ożywają też wszystkie emocje i troski chwilowo uśpione przez tragiczne i niespodziewane wydarzenia. Mieszkańcy ulicy Różanej także starają się wrócić do normalnego życia. Tylko czy jest to, to życie, które prowadzili wcześniej?

Każdy mieszkaniec tego malowniczego zakątka układa sobie życie na nowo. Stara się pogodzić z tym, co stracił i oswoić się z tym, co przyszło do niego w związku z jego odmienionym życiem.

Spacer po Różanej daje nam czas na chwilę zadumy, smutku oraz na minuty radości i prawdziwego uśmiechu. Spacer po tym malowniczym skrawku ziemi sprawia, że widzimy życie we wszystkich jego barwach, od tych najciemniejszych po szare aż do najjaśniejszych.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Anna | 2015-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2015

„Szlachetne pobudki” Kasi Bulicz-Kasprzak to kontynuacja życiowych perypetii bohaterów „Domu na skraju”. Kobiety są tu postaciami pierwszoplanowymi. Marta, Sylwia, Agata Maria, Janina, Karolina, Wanda, Teresa, Leokadia, Julka to kobiety w różnym wieku.
Wszystkie z urokliwej ulicy Różanej słynącej z pięknych ogrodów. Kochane i zdradzane. Mimo tego silne. Gotowe za wszelką cenę walczyć o swoje dobre imię, miłość, małżeństwo, rodzinę. To oczywiste, że towarzyszą im mężczyźni mniej lub bardziej kochający. Rywalizujący ze sobą, zdeterminowani.
„Dom na skraju „ zakończył się dość intrygująco i dramatycznie. Czytając „Szlachetne pobudki” wydawałoby się, że bohaterowie wyprostują swoje ścieżki, wyjaśnią to co tajemnicze i niezrozumiałe tak dla nich jak i dla czytelnika. A jednak nie. Sądzę, że możemy wkrótce liczyć na ponowne spotkanie z mieszkańcami ulicy Różanej.
„Szlachetne pobudki” Kasi Bulicz-Kasprzak to dobrze czytająca się powieść obyczajowa. Bardzo dobra lektura na ponure,...

gosia123 | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Książka podobnie jak w pierszym tomie pełna intryg, misternie skrywanych tajemnic z przeszłości,powrotów i rozczarowań.
Bohaterowie ulicy RÓżanej nie pozwalaja się nudzić

Mońcia_POCZYTAJKA | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Powrót do małego Rubinia na Dolnym Śląsku, gdzie niepozorna i leniwa na co dzień rzeczka Młynówka wyrządziła wiele szkód, dość niespodziewanie występując z brzegów i zalewając część domostw na ulicy Różanej, dostarczył mi kolejnej porcji ciekawych wrażeń. Bo oto po powodzi mieszkańcy muszą usunąć szkody. Najbardziej ucierpiały, niestety, przydomowe ogrody, choć i niektóre budynki nie oparły się wodzie i teraz należy je wyremontować. A konkurs na najpiękniejszy ogród zbliża się wielkimi krokami...

W takiej sytuacji zastajemy bohaterów ulicy Różanej - sąsiadów, którzy przez lata dobrze się znają, sympatyzują lub konkurują ze sobą, przyjaźnią się, albo po prostu tolerują z racji wieloletniego sąsiedztwa. Wkraczając ponownie w ich życie pełne rozterek, kłopotów, plotek i pomówień czujemy się jak w dużej rodzinie, gdzie każdy miewa lepsze i gorsze dni. Każdy z bohaterów to prawdziwe indywiduum, inny charakter i różne podejście do życia. Ale znów lekarstwem na wiele smutków codzienności...

Piotr | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

werka777 | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

„Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów”

Nie tylko czas zmienia nasz punkt wiedzenia na dany temat. Czasami potrzebny jest jakiś większy wstrząs, coś, co sprawi, że stały dotąd grunt pod naszymi nogami zacznie się osuwać. To właśnie wtedy przestajemy ślepo spoglądać wyłącznie we własne „ja” i zaczynamy zauważać ludzi wokół nas – ich intencje, zamiary i plany. Nieraz bywa tak, że to przykre tragedie otwierają nam oczy i pozwalają zobaczyć to, czego dotąd nie chcieliśmy widzieć. Wydarzenia zwane „feralnymi” czasem mają więc swoje drugie, ukryte dno – to, które wychodzi na jaw dopiero po jakimś czasie – zbawienne. Bywa tak, że zmieniają całe nasze życie, plącząc je i gmatwając. Nie każdy potrafi się w nim odnaleźć, ale by móc doczekać się szczęśliwej przyszłości, nie należy się poddawać, lecz o nią zawalczyć. Przed wieloma wyzwaniami, niełatwymi wyborami i trudnościami losu tym razem staną mieszkańcy Różanej - bohaterowie nowej książki Kasi Bulicz-Kasprzak -„Szlachetne...

majeczka241 | 2015-09-29

Jeszcze niedawno miejsca na ulicy Różanej były bardzo piękne, a potem wszystko się zmieniło... Mieszkańcy przeżyli chwilę grozy, gdy wylała rzeka Młynówka. Kilka godzin wystarczyło by niewielki strumień zmienił się w śmiercionośny żywioł. Pomimo całonocnej pracy przy układaniu zapory z piasku rzeka przerwała prowizoryczny wał. Ludzie z przerażeniem spoglądali w niebo. Ostatnie kilkanaście godzin były dla mieszkańców ulicy Różanej jazdą na emocjonalnym rollercoasterze. Ludzie nie wiedzieli jak mają sobie poradzić nie tylko ze szkodami zniszczeń, które stworzyła woda, ale również z ogromnymi bólami w sercach. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu ucierpiał. Leokadia nigdy nie była osobą szczególnie miłą, a po ostatnich wydarzeniach zrobiła się jadowicie wredna. Tomek wciąż myślał o Marcie, od ostatniego wydarzenia nie odpowiada na telefony, nie chce rozmawiać, a on nie wiedział co zrobił nie tak i czuł się bezradny. Marta wskoczyła za swoim byłym mężem do wody, a jej mama nie...

książek: 1951
Anna | 2016-07-07

Recenzja tomu pierwszego: http://asymaka.blogspot.com/2015/03/dom-na-skraju-kasia-bulicz-kasprzak.html.

Czytałam wszystkie powieści stworzone przez Kasię Bulicz-Kasprzak i choć największą sympatią darzę dwie pierwsze jej książki, równie chętnie sięgnęłam po kolejne. "Szlachetne pobudki" to najnowsza propozycja literacka autorki. Wracamy do niezwykle pięknych miejsc, w otoczenie aromatycznych różanych ogrodów i mało niestety sympatycznych sekretów skrywanych latami. Zresztą, młodsze pokolenie wcale nie jest gorsze, i teraz intrygi, kłamstwa i tajemnice są na porządku dziennym.

"Bywają dni, które wyobrażamy sobie zupełnie inaczej, niż one w rzeczywistości przebiegają. Wtedy każda różnica między wyobrażeniem a realnością irytuje. Jeśli nie potrafimy nad tym zapanować, dochodzi do katastrofy." [1]

Pisarka w taki sposób zakończyła część pierwszą, że przez moment miałam ochotę ją zamordować. Pogmatwała i tak zawiłe losy swoich nietuzinkowych postaci, zostawiając czytelnika w wielkim...

Lustro Rzeczywistości | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

"Szlachetne pobudki" zapewniają niezapomniane chwile z najlepszej klasy literaturą obyczajową. Kasia Bulicz-Kasprzak pokazała, że potrafi napisac zgrabną serię, utrzymując podobny klimat wszystkich części. Każdy rozdział rozpoczyna się od opisu jednego z gatunków róż, a perypetie bohaterów tworzą wynikową siatkę wydarzeń zapoczątkowanych w "Domu na skraju". O ile w pierwszym tomie mieliśmy do czynienia z tajemnicami i intrygami, o tyle tutaj dominują skutki odkrytych sekretów i dawnych decyzji bohaterów. Mieszkańcy Różanej borykają się z najróżniejszymi problemami, od zdrad, po śmiertelne choroby, a każdy z nich ma chwilę na to, by poddać refleksji własne życie.

Całość utrzymana jest w sielsko-gorzkim klimacie podmiejskiej społeczności i zapewnia róznorodne emocje, a niespodzianki czekające na bohaterów zaskoczą niejedną z Was. Niepewność jutra, małżeńskie zdrady, walka o własne szczęście czy przykre konsekwencje nieprzemyślanych działań dotkną boleśnie bohaterów powieści, a...