Szlachetne pobudki

Okładka książki Szlachetne pobudki Kasia Bulicz-Kasprzak
Okładka książki Szlachetne pobudki
Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Po sąsiedzku (tom 2) literatura piękna
Po sąsiedzku (tom 2)
Prószyński i S-ka
2015-09-15
2015-09-15
literatura polska

Audiobook🌹
W drugiej części "Szlachetne pobudki" powracają bohaterki książki „Dom na skraju”, powieść podbiła moje serce, jest przepiękna i taka prawdziwa – życiowa i lekko melancholijna. Maria spełniła swoje marzenie i wydała tomik wierszy. Teraz, gdy wody Młynówki opadają, kobiety z Różanej zaczynają rozumieć, jak prawdziwe jest przekleństwo „oby spełniły się twoje marzenia”. Agata uratowała Karolinę i jej dzieci przed powodzią, a teraz musi chronić swoje małżeństwo, gdyż ukochany mąż zbyt wiele uwagi poświęca byłej żonie. Janina przez wiele lat myślała przede wszystkim o rodzinie, a obecnie będzie musiała zadbać o siebie. W czasie porządkowania domu po powodzi Wanda odkrywa, że bliscy ją okłamywali. Leokadia dostrzega, że są sytuacje, z którymi nie zdoła sobie poradzić, mimo całej swej mądrości. Teresa poznaje gorzki smak życia. Niestety, zbyt późno zdaje sobie sprawę, że to właśnie przeciwności losu czynią nas silniejszymi. Serdeczne polecam książkę🌹

Audiobook🌹

Środkowy tom "Po sąsiedzku" przynosi nam rozwinięcie historii z pierwszej części. Mam wrażenie jednak, że ten jest gorzej napisany niż poprzedni, a wszystkie losy bohaterów rozwleczone w czasie. Jak się okazuje, wszyscy na ulicy Różanej chcą być z kimś innym, co powoduje dziwne koligacje i zamiany partnerów. Coś mi to nie odpowiada.
Brnę dalej, zobaczymy co wydarzy się w trzeciej części.

Brnę dalej, zobaczymy co wydarzy się w...

W drugim tomie cyklu Po sąsiedzku wracamy do Rubinia, który zmaga się z porządkami po nagłej i gwałtownej powodzi. Dla mnie ten powrót był bardzo wyczekiwany, ponieważ pierwszy tom zakończył się tak tragicznie, że tylko przebierałam nóżkami polując na kolejną część. Dalsze losy Marty i Olgierda były dla mnie wielkim znakiem zapytania. Na szczęście te straszne wydarzenia tylko ich zbliżyły. Ale jak to w życiu bywa - nic nie trwa wiecznie. Na drodze do ich szczęścia staje Sylwia, która jest w ciąży i uważa, że ojcem dziecka jest właśnie Olgierd. Marta powraca do domu Leokadii, która nie mogąc pogodzić się z rozstaniem swojego wnuka i Marty, wpada na genialny pomysł ich powtórnego połączenia. Sylwii bardzo dużo uwagi poświęca także Michał, jej były mąż, aktualnie będący w związku z Agatą. Agata, która podczas powodzi uratowała Karolinę i dwójkę jej synów, teraz wszystkie siły musi przekierować na ratowanie swojego małżeństwa. Inna mieszkanka ulicy Różanej, Maria, wreszcie spełniła swoje marzenia i wydała tomik wierszy. Adresatem tych wierszy jest Janusz, jej wielka miłość, który aktualnie rozstał się z żoną, Janiną. Związek Marii i Janusza nie jest jednak usłany Różami. Życiowo doświadczeni ludzie, mający już swoje przyzwyczajenia to nienajlepszy przepis na sukces. Janina, która wreszcie ma dla siebie czas, po wielu latach dbania o dzieci i męża, będzie musiała go poświęcić na kolejne wizyty u lekarza. A to tylko wycinek plejady bohaterów przewijających się przez kolejne strony “Szlachetnych pobudek” Kasi Bulicz - Kasprzak.

Historia mieszkańców ulicy Różanej to lekka obyczajówka, która opowiada o prawdziwych problemach zwykłych ludzi. Tu nie ma miejsca na szalony i nierealny romans, porywający i nieprawdziwy dramat. To słodko-gorzka historia ludzi, która pokazuje wszystkie blaski i cienie życia, naszych wyborów i skutki naszych decyzji. Mnogość bohaterów sprawia, że czasem trudno się połapać kto z kim i dlaczego, ale dzięki temu zabiegowi nie sposób na nudę. Polecam mocno zwłaszcza na długie i deszczowe jesienne wieczory. Ściskam!

Wciągająca , zagmatwana, plejada postaci o bardzo niekryształowych charakterach. W zasadzie przygnębia , bo w całej powieści brak osób które można by polubić. Każdy tam knuje, oszukuje, kłamie. A wszystko to wplecione w poradnik młodego ogrodnika. Chwilami wkurzające

Nie mniej zagmatwana i zawiła od swojej poprzedniczki, równie kusząca kwiatami, co wciągająca. Po przeczytaniu pierwszej części książki, byłam raczej sceptyczna co do kontynuacji, teraz z chęcią sięgnę po jej kolejną część.

"Szlachetne pobudki" Kasi Bulicz-Kasprzak, to drugi tom sagi "Po sąsiedzku", ja znów nie czytałam, ale wysłuchałam tej książki, bo miałam audiobooka.
Kto czytał część pierwszą z pewnością zabierze się do czytania i tej, gdyż o losach mieszkańców z ulicy Różanej w Rubinie czyta się z przyjemnością. Poprzednia książka "Dom na skraju" zakończyła się dosyć dramatycznie, myślałam że tu się już wszystko wyprostuje, poukłada, ale niestety nie zawsze tak jest, że los układa się po naszej myśli, bez zbędnych niespodzianek.

"Bywają dni, które wyobrażamy sobie zupełnie inaczej, niż one w rzeczywistości przebiegają. Wtedy każda różnica między wyobrażeniem a realnością irytuje. Jeśli nie potrafimy nad tym zapanować, dochodzi do katastrofy."

Po tym, jak mała rzeczka Młynówka wylała zalewając ulicę Różaną i ogrody oraz część domów, piękne, wypielęgnowane ogrody teraz wyglądają żałośnie, mieszkańcy zaczynają porządkowanie nie tylko swoich działek, lecz również próbują uporządkować swoje czasem nieźle poplątane życie. Mieszkańcy tej malowniczej ulicy zaczynają układać sobie życie na nowo, starają pogodzić się ze stratami. Wszyscy bohaterowie tej książki są przez autorkę traktowani na równi, nie ma tu ról głównych i drugoplanowych, wszyscy są tu ważni i to też mi się podoba.
W tej części Kasia Bulicz-Kasprzak tak jak w poprzedniej części, każdy rozdział rozpoczyna opisem róży, każdy rozdział to inna róża. To również jest na plus tej książki, gdyż lubię róże, wiem już dlaczego niektóre odmiany u mnie nie rosły i właśnie te opisy mnie zainspirowały do modyfikacji mojego ogródka.
Jeszcze na dodatek kocur Konstanty, który potrafi cenie opisać swoje spostrzeżenia na temat swojego pana, nazywanego przez niego lokatorem, oraz na temat obserwowanych wydarzeń. A wydarzyło się sporo w tej części.
Spełniło się marzenie Marii Jezierskiej, z pomocą Wandy i kierownika ośrodka kultury wydała tomik swoich wierszy. Nawet odbył się wieczór autorski, na który przybyli niemal wszyscy sąsiedzi z ulicy Różanej, nawet jej wielka, niespełniona miłość Janusz, który jest adresatem tej poezji.
Wanda porządkując dom po zalaniu odnajduje stare listy adresowane do siebie. To listy od ojca, którego nawet nie znała.
Sylwia jest w ciąży, ojcem według niej powinien być Olgierd, ale on stanowczo się tego wypiera.
Michał zdaniem Agaty zbyt dużo czasu poświęca swojej byłej żonie.
Marta wychodzi ze szpitala, ma złamaną nogę, więc musi zapomnieć o udziale w maratonie.
Karolina została sama z dziećmi, gdyż Konrad gdzieś przepadł.
Leokadia mimo swojej mądrości również zauważa, że nie ze wszystkim jednak da sobie radę.
Teresa i Janina teraz muszą same o siebie zadbać, bo taki trafił im się los.
Wygląda na to, że przeciwności losu jakby sprzysięgły się wszystkim mieszkańcom tej urokliwej ulicy Różanej. Lecz podobno to może uczynić ich silniejszymi. Mimo tych ciężkich chwil, sąsiedzi troszczą się o siebie i stają za sobą murem. Mieszkańcy starają się sobie jakoś pomagać, lecz to nie zawsze dobrze wychodzi, bo tak to już jest z tymi dobrymi chęciami, chociaż nie wiemy jak byśmy się starali, to i tak wyjdzie jak zwykle, źle. Okazuje się również, że miłość to też nie jest taka prosta i łatwa sprawa, gdyż po okresie zakochania i "motylków w brzuchu", utrzymanie szczęśliwego związku jest bardzo trudne i nie wszystkim się udaje.

Jak ułożą się dalsze losy mieszkańców ulicy Różanej?
Czy tragiczne wydarzenia będą miały wpływ na lepsze życie?
Czy można nauczyć się żyć na nowo i zapomnieć o przeżytych złych chwilach?
Czy warto walczyć o własne szczęście mimo wszystko?
Czy może się tak zdarzyć, że można odzyskać miłość?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w tej książce, do przeczytania której gorąco Was zachęcam.
Zabiorę się teraz za trzecią część, gdyż nie mogę się doczekać rozwiązania zagadek, które w dalszym ciągu owiane są tajemnicą.
Polecam.

Drugi tom lepszy od pierwszego, choć pierwszy również ok.

Drugi tom lepszy od pierwszego, choć pierwszy również ok.

Nie jestem zachwycona ta serią ,za dużo bohaterów i pomieszanych relacji miedzy nimi,czytający się gubi.

Tak jak wcześniej, tak i tu trochę gubiłam się przy wszystkich postaciach :P Ale chyba było trochę łatwiej, bo trzecią część już nam :P

Okładka

Śliczna

skąd

kupiłem za 10 zł

Fabuła

powrót,do tomu numer 1/ dużo się dzieje.Opisy róż,

Moja opinia

Piękna,śliczna i mądra książka.
Bardzo mi się podobały opisy róż.
Ludzie prawdziwi,normalni.Tacy ludzcy.

kupiłem za 10 zł

Fabuła

powrót,do tomu numer 1/ dużo się dzieje.Opisy róż,

Moja opinia

Piękna,śliczna i mądra książka.
Bardzo mi się podobały opisy róż.
Ludzie prawdziwi,normalni.Tacy ludzcy.
Kochana książka.