Pisma wybrane t. IV Lalka cz. II

źródło okładki: zdjęcie własne

Elina | 2011-02-01
Przeczytana: 04 marca 2012

Drogi molu książkowy,

Zapewnie niejednokrotnie słyszałeś o Bolesławie Prusie i jego powieści o tak niemodnym tytule, jak "Lalka". Prawdopodobnie przerabiałeś ją na jednej z wielu lekcji języka polskiego w szkole średniej. Może nawet byłeś odpytywany z treści? A już z całą pewnością pisałeś klasówkę, plan wydarzeń, czy charakterystykę postaci.
Dzisiaj jednak, choć na chwilę zapomnij o łączących "Lalkę" i karierę szkolną zależnościach. Zapomnij , że należy do wątpliwie zaszczytnego grona lektur szkolnych.
Stworzona została ona w zupełnie innym celu. Powstała dzięki osobie kochającej słowo pisane, by poruszyć rozumy i... serca.

A teraz usiądź wygodnie i posłuchaj mojej opowieści o miłości, namiętnościach, pieniądzach i... człowieku. Nie będzie to historia prosta i szczęśliwa. Ale prawdziwa, jak życie.

Skoncentruj się, bo przenosimy się o prawie dwieście lat w przeszłość. Są lata 50. XIX wieku. Zapewne stają Ci przed oczami eleganccy dżentelmeni i piękne damy, karoce, bale i...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za każdym razem, kiedy siadam przed monitorem, by napisać recenzję książki uważanej za arcydzieło, mam pewien problem. Wynika on przede wszystkim z faktu, że niewiele pozycji okrzykniętych mianem ponadczasowych powieści, z których powinniśmy uczyć się życia, faktycznie mi się podoba. Nie będę ukrywać, z „Lalką” jest podobnie. Wiem, jak dużo osób zachwyca się tym dziełem Prusa, argumentując, że to najpiękniejszy przewodnik po Warszawie, opowieść o miłości, itp, itd… Dla mnie znajomość z „Lalką” była dwumiesięcznym, toksycznym związkiem i cieszę się, że nareszcie się z niego uwolniłam.
Zasadniczo powieść ma dwoistą narrację. Większość rozdziałów to tradycyjna opowieść z trzecioosobowym narratorem, jednak mamy też do czynienia z (nie)miłym dodatkiem w postaci „Pamiętnika starego subiekta”, gdzie poznajemy przeszłość Ignacego Rzeckiego, będącego subiektem w sklepie głównego bohatera, jak i bieżące wydarzenia opowiedziane z jego perspektywy. Co kto lubi, ale ja w czasie lektury stron...

kajsa | 2014-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

To powieść,która nigdy nie straci na aktualności,nigdy nie znudzi.
Czytana kolejny raz skłania ponownie do refleksji i zadumy nad konstrukcją tego świata i panującymi w nim relacjami międzyludzkimi.
Książka jest znakomitym studium wielkiej,romantycznej miłości,która została zniszczona i zadeptana eleganckimi pantofelkami zepsutej arystokratki.

Łokieć_Pana_D | 2016-07-10

Skierniewicki dworzec kolejowy. Stylowa ławeczka, peron pierwszy. Obok Wokulski, elegant. Pomnik niby, lecz opowiada jak żywy. Że do epoki nie pasował. Że ułożony, w biznesach konsekwentny, a bez rozsądku gdy o kobietę idzie. I jeszcze o Łęckiej, że miał słabość. Mówię mu, że to w każdej epoce się zdarza. I że go rozumiem, choć trochę oferma. Bo z kobietami to trzeba inaczej. Tak sobie słodzimy. Ja siedzę, on stoi. Osobowy z Koluszek przyjechał.
Nie zachwyciła mnie "Lalka" wtedy, gdy z lekturowego marszu czytałem. Zakorzeniła się później. Już nie tylko wzgardzone uczucie Stanisława ale całe tamto życie smakowałem. Starego subiekta pamiętnik, żydowskich spekulantów rozmowy. Epokę kunsztownie przez Prusa ożywioną. Magiczna jest skierniewicka ławeczka. Dla podróżnych w czasie.

Librarianka | 2010-07-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1970 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepiękna książka. Wracam do niej od czasu do czasu i zawsze znajduję jeszcze jakiś "smaczek" lub coś ciekawego w przypisie. I ten żal, że Prus nie wyjaśnił wszystkiego i nie napisał dalszego ciągu...Nieraz mam ochotę zajrzeć pod obwolutę, a nuż coś tam znajdę...

Degamisz | 2014-04-18
Przeczytana: 02 września 2014

Kolejny raz z "Lalką" :)
Są książki do których się wraca. Pomimo, że to była to nakazana lektura szkolna. Książkę tę poleciła mi w liceum polonistka, do której zabrałem się jak pies do jeża na zasadzie "skoro nauczycielka poleca, to pewnie każe czytać bo w programie". Nic bardziej mylnego.
Mimo, że nie lubię prozy Prusa, nie trafia do mnie (a nie muszę lubić, nie ma nigdzie takiego obowiązku,że mam go uwielbiać) tak "Lalka" obok "Mistrza i Małgorzaty" i "Chłopów" to moim zdaniem najlepsza lektura liceum. I co tu dużo pisać - ta powieść to klasyka. Fenomenalnie wykreowany obraz tamtejszej Warszawy, wielowątkowość, bogactwo opisów a przede wszystkim rewelacyjnie opisane postaci i relacje międzyludzkie. A co do postaci - Łęcką najchętniej strzeliłbym w ten pusty łeb, irytowała mnie jak mało kto. Rzecki - rozczulający, trochę nieporadny życiowo idealista, ale niezwykle ciepła i pozytywna postać. A najlepiej Prusowi wyszedł ten dualizm osobowości Wokulskiego - z jednej strony niby...

allison | 2018-10-09
Przeczytana: 07 października 2018

Cóż można napisać o "Lalce", by nie popaść w banał?

Dla mnie to arcydzieło, do którego od dłuższego czasu chciałam wrócić. I wreszcie się udało. Czytałam sobie tę powieść niespiesznie przez kilka ostatnich tygodni, między jedną książką a drugą, codziennie po trochu - z wielką, wielką przyjemnością.

Nie należę do osób, które płaczą nad miłosnym wątkiem i uczuciem Wokulskiego do panny Łęckiej. Jakoś nigdy ten temat w "Lalce" mnie nie poruszał.
Moje ulubione fragmenty to zapiski Rzeckiego i on jest tu moim ukochanym bohaterem. Zaraz za nim plasują się: prezesowa Zasławska, potem Ochocki i - oczywiście - prześmiewczy studenci sąsiadujący z Krzeszowską.

Jak widać, nie są to główne postacie, co dowodzi tego, że Prus w mistrzowski sposób opisał nie tylko najważniejszych bohaterów.
Właściwie każda, nawet najbardziej epizodyczna sylwetka ukazana jest w "Lalce" z dbałością o szczegóły, w sposób godny arcydzieła.

"Lalka" to jeszcze dla mnie piękna, wzruszająca opowieść o...

nadzieja1925 | 2017-10-28
Przeczytana: 27 października 2017

Podróż do wieku XIX. Wytworne damy, herbatki, całowanie w rączki. Baronowie, szlachcice i zwykli kupce. Oraz problem, który ciągle jest na czasie – MIŁOŚĆ i KASA!

Poznajcie proszę pana Wokulskiego – kupca galanteryjnego. Osiągnął sukces zawodowy, zdobył szczęściem wiele pieniędzy, ma wszystko, oprócz miłości. Choć tytuł nie taki, to kasa się zgadza, a panna Izabela Łęcka już spogląda z niesmakiem lecz zaciekawieniem z ukrycia. Jednakże jak to w życiu, nic nie idzie po myśli Wokulskiego. Raz na wozie, raz pod wozem. Bohater okaże się troszkę nie stały w uczuciach, a gdy wreszcie dopnie swego, okazuje się, że to jednak nie to...
Historia ciągle zatacza koła, a czy jemu uda się w końcu z niego wyjść?

Wspaniała powieść z pięknym klimatem. Na początku może odpychać rozmiarami czy tytułem lektury szkolnej, ale jako perła polskiej literatury powinna być znana i kochana. Polecam!

Lidka | 2017-06-19

W szkole jako lektura sama książka nudziła i dlatego większość z nas opierała się na filmie. Przeczytana po latach wzbudza już inne emocje i jest jedną z piękniejszych powieści jakie czytałam . Polecam :)

ChicaDeAyer | 2013-08-22
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najpopularniejszych wśród licealistów i najbardziej lubianych lektur w Polsce. Powieść, na kartach której Romantyzm styka się z Pozytywizmem, miłość z filozofią, historia z nowoczesnością. Tu nawet narracja nie jest jednoznaczna, gdyż Prus zastosował aż trzy rodzaje prowadzenia wypowiedzi; podobnie jak otwarte zakończenie. Wielowątkowa i piękna w swej złożoności, uwidoczniającej się na wszelkich możliwych płaszczyznach.