Rok Tysiączny

Cykl: Saga o jarlu Broniszu (tom 3)
Wydawnictwo: Replika
Cush

Około roku 970 duński król Harald Sinozęby opanował bogate słowiańskie grody u ujścia Odry. Założył tam pod Wołyniem (Wolinem) potężną warownię Jomsborg i osadził w niej drużynę wikingów. W swych zwrotnych łodziach zapuszczali się oni w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując. Rozboje północnych najeźdźców ukrócił w końcu potężny władca Słowian Mieszko, który podporządkował...

W swych zwrotnych łodziach zapuszczali się oni w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując. Rozboje północnych najeźdźców ukrócił w końcu potężny władca Słowian Mieszko, który podporządkował sobie Jomsborg.

Kilka lat później, w roku 995, ówczesny władca Polski, Bolesław Chrobry, namiestnikiem nad warownią mianuje krewniaka Piastów, dobrze znanego również władcom Północy młodego rycerza imieniem Bronisz...

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=286

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=286

kama100 | 2019-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

I znowu czegoś za dużo. Tym razem rozważań religijnych i szczegółów bitwy morkiej. Początkowo czytałam z zainteresowaniem, ale później zaczęła mnie nużyć. Temat i czas ważny i ciekawy, ale Saga nie zapisze się w moich ulubionych.

Maras | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Trzeci tom "Sagi o Jarlu Broniszu" uważam niestety za najsłabszy (choć niezły). Choć tło historyczne nadal jest ciekawe, to jednak w porównaniu z dwoma poprzednimi tomami akcja jest zbyt rozwlekła. Samo zakończenie również pozostawiło u mnie niedosyt, gdyż zabrakło mi dopowiedzenia dalszych losów Helgi i Bronisza (gdzie pod koniec wiadomo tylko tyle, że ona rodzi mu syna). Na plus opis zjazdu gnieźnieńskiego i zarysowane intrygi.

Cała opinia do przeczytania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/09/saga-o-jarlu-broniaszu-wadysaw-jan.html

Dziś będzie trochę nietypowo i nieoczekiwanie. Trzy książki w jednej. "Saga o jarlu Broniaszu" bowiem doczekała się wznowienia nakładem wydawnictwa Replika, ja jednak cieszę się starszym wydaniem, jednotomowym. I to właśnie ono padło jako moja książkowa ofiara. Tym bardziej, że wpadłam po uszy w sprawy rekonstrukcji opisywanego okresu, więc z jeszcze większą radochą zasiadłam do czytania. Sęk w tym, że moja radość miała wątpliwą przyjemność zderzenia się mocno ze ścianą. I rozplaszczyła jak komar. Bolesne wrażenie...
[...]

emindflow | 2016-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2016

Trzecia część sagi podobała mi się najbardziej ze wszystkich.
Pewnie dlatego, że wątek historyczny zdecydowanie dominuje tu nad przygodowym, a z tym autor radzi sobie (delikatnie mówiąc) słabo.
Głównym wydarzeniem w tej części jest zjazd w Gnieźnie w 1000 r., który dla Bolesława stał się, oprócz realizacji podstawowych celów religijnych, okazją do zademonstrowania swojego bogactwa i potęgi militarnej. Grabski nie pozostawia złudzeń, że wszyscy obecni władcy z cesarzem na czele byli pod niesamowitym wrażeniem.
Punktem kulminacyjnym wieńczącym trylogię jest bitwa morska pod Svold, zwana bitwą trzech królów, której wynik zapewnił panowanie Piastów nad Bałtykiem na długie lata.
Reasumując - opisany tu przez zapomnianego nieco pisarza wyjątkowo ciekawy okres naszej historii pochłonął mnie bez reszty przez kilka ostatnich dni. Mało tego - na ładnych kilka godzin ugrzązłem w internecie w poszukiwaniu dodatkowych informacji o przeczytanych wydarzeniach.
I to wystarczy za całą...

Koronczarka | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Niestety ostatnia część przygód jarla Bronisza bardzo mnie rozczarowała. Postać, która niosła największy moim zdaniem ładunek dramatyzmu na tę część książki, została przedstawiona w sposób przesłodzony i rozmyła się w dosyć naiwnych dysputach teologicznych. Szkoda. Dawna kapłanka Światowida, dziewczyna ciężko doświadczona przez los i bliskich, osoba, która wykazywała się do tej pory odwagą, wyobraźnią i przedsiębiorczością, nagle stała się mdła. To mało prawdopodobne psychologicznie. Zakończenia reszty wątków łatwo można się było domyślić, dlatego czytało mi się ostatni tom tej powieści bez zainteresowania i z lekką irytacją.

Anna | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Ostatnia część "Sagi..." - jak wskazuje sam tytuł - poświęcona jest jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii Państwa Polskiego. Zjazd Gnieźnieński, z udziałem Cesarza Ottona III, który przybył, aby pomodlić się przy grobie Św. Wojciecha, zamordowanego męczeńsko przez Prusów, miał istotny wpływ na dalsze losy kraju oraz pozycję Bolesława Chrobrego. Przybyli na niego niemal wszyscy władcy europejscy, niejednokrotnie ściśle skoligaceni i spokrewnieni z Piastami.
W tym roku miało miejsce jeszcze inne - ważne dla Polski - wydarzenie. Nie zaproszony na Zjazd Gnieźnieński król Norwegii Olaf Tryggvason, zorganizował swe wojska i flotę okrętów, aby podstępnie przejąć władzę nad Wolinem, Jamsborgiem i nabrzeżami Bałtyku, należącymi do Danii i Polski, zamykając im w ten sposób dostęp do morza. Jego plany zostały całkowicie zniweczone podczas bitwy morskiej koło Svolden, gdzie Olaf stracił życie. Wciągający opis scen batalistycznych, krwawych walk, rzezi walczących, ich poświęcenia i...

Albercik | 2015-12-26
Przeczytana: grudzień 2015

To już koniec przygód walecznego Bronisza. Lektura bardzo dobra, choć faktycznie akcja mocno zwalnia (do czasu). Bardzo ciekawie przedstawione zostały wydarzenia Zjazdu Gnieźnieńskiego i bitwy Svoldeńskiej (w końcu się doczekałem), które to wydarzenia stanowią punkt kulminacyjny sagi. Zabrakło mi jednak zakończenia typu... Bronisz wraca do domu, wita się ze swoją Helgą, pierwszy raz trzyma swojego syna i nadaje mu imię po dziadku... ale to chyba byłoby zbyt banalne. Ogólnie saga zostawia po sobie bardzo dobre wrażenie, lektura godna uwagi.

Michał Kulik | 2015-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2015

Trzeci tom niestety nie jest już tak wciągający jak dwa pierwsze. Akcja rozgrywa się wolniej, przygotowania do Zjazdu Gnieźnieńskiego zajmują sporo miejsca a nie jest to jakoś bardzo wciągające. Na szczęście jest również spisek i sroga bitwa, chociaż bitwa nie jest porywająco napisana - czytałem dużo lepsze sceny batalistyczne.
Na plus - ciekawe rozmowy o Bogu między chrześcijanami i poganami.