Śladem wikingów

Cykl: Saga o jarlu Broniszu (tom 2)
Wydawnictwo: Replika
Cush

Około roku 970 duński król Harald Sinozęby opanował bogate słowiańskie grody u ujścia Odry. Założył tam pod Wołyniem (Wolinem) potężną warownię Jomsborg i osadził w niej drużynę wikingów. W swych zwrotnych łodziach zapuszczali się oni w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując. Rozboje północnych najeźdźców ukrócił w końcu potężny władca Słowian Mieszko, który podporządkował...

W swych zwrotnych łodziach zapuszczali się oni w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując. Rozboje północnych najeźdźców ukrócił w końcu potężny władca Słowian Mieszko, który podporządkował sobie Jomsborg.

Kilka lat później, w roku 995, ówczesny władca Polski, Bolesław Chrobry, namiestnikiem nad warownią mianuje krewniaka Piastów, dobrze znanego również władcom Północy młodego rycerza imieniem Bronisz...

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=571

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=571

kama100 | 2019-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Druga częśc cyklu o jarlu Broniszu tak jak więszości podobała mi się bardziej. Czytałam z zainteresowaniem i jedyne co nie przypadło mi do gustu to opis polowania. Zdaję sobie sprawę, że polowania zwłaszcza w tamtych czasach były czymś naturalnym, ale jako miłośniczce zwierząt było mi ich po prostu.

Maras | 2018-09-13
Przeczytana: 18 listopada 2018

Ukochana Bronisza Helga zostaje porwana do Anglii w wyniku knowania Olafa, króla Norwegii za to, że Świętosława odrzuciła jego uczucia. Bronisz decyduje się wyruszyć w daleką wyprawę i odbić ukochaną z rąk złoczyńców. Jednocześnie zachodzi u niego duchowa przemiana.

Moim zdaniem drugi tom sagi jest lepszy od pierwszego. Dużą jego zaletą jest kontekst historyczny oraz nagłe zwroty akcji. Polecam.

Marciuchna | 2018-03-15
Przeczytana: 13 marca 2018

Oceniam cały cykl.
Bardzo dobrze skonstruowana historia. Olbrzymia znajomość dziejów historycznych autora.
I tutej oddaję HOŁD pisarzowi, bo książkę pisał podczas trwania II wojny światowej. Dawno więc, w okolicznościach bezpośrednio zagrażających życiu, z utrudnionym dostępem do źródeł. Podziwiam i postanawiam wyciągnąć naukę dla siebie - w czarnej godzinie warto zająć się tym co nas pasjonuje, mimo wszystko.
Wracam jednak do książki. Klimat spokojny, akcja wartka, czytając nie będziecie łykać wielkich haustów a delektować się.
Główny bohater budzi sympatię i szacunek. Jest taki jakich wyobrażamy sobie dawnych mężczyzn, którzy żyli w bliskości śmierci. W tle dwór Bolesława, jego rodzeństwo i uwczesne stosunki polityczne. Autor nie wybiela histori a więc jest niekiedy krwawo, wystepują niewolnicy i ludzkie uczucia.
Książka nie straciła na aktualności i gorącą ją polecam pasjonatom naszych dziejów

Cała opinia do przeczytania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/09/saga-o-jarlu-broniaszu-wadysaw-jan.html

Dziś będzie trochę nietypowo i nieoczekiwanie. Trzy książki w jednej. "Saga o jarlu Broniaszu" bowiem doczekała się wznowienia nakładem wydawnictwa Replika, ja jednak cieszę się starszym wydaniem, jednotomowym. I to właśnie ono padło jako moja książkowa ofiara. Tym bardziej, że wpadłam po uszy w sprawy rekonstrukcji opisywanego okresu, więc z jeszcze większą radochą zasiadłam do czytania. Sęk w tym, że moja radość miała wątpliwą przyjemność zderzenia się mocno ze ścianą. I rozplaszczyła jak komar. Bolesne wrażenie...
[...]

emindflow | 2016-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2016

Druga część sagi Grabskiego podobała mi się nieco mniej od pierwszej, ale nadal jest co najmniej dobrze.
Dalsze losy jarla Bronisza obserwujemy na tle burzliwych wydarzeń w tej części Europy w latach 998-999.
Trochę za dużo tu gadulstwa i jakoś trudno mi uwierzyć w tak gruntowną przemianę duchową, jaką przeszedł Bronisz. W każdym razie jego dość infantylne rozterki teologiczne są najsłabszą stroną tej części, a niestety zajmują w niej sporo miejsca.
Za to rekompensują to dwa inne wątki, a mianowicie zbrojna wyprawa Bronisza na czele wikingów do Anglii i rewelacyjnie opisane zimowe polowanie urządzone przez Bolesława.
Kontekst historyczny tej powieści jest wręcz pasjonujący. Dziwne, że mimo kluczowej roli jaką odgrywali w tym czasie pierwsi Piastowie, w naszej tradycji i historii przeszło to wszystko w zasadzie bez echa ( poza przyjęciem chrztu przez Polskę).
Wciąga niesamowicie.

Koronczarka | 2016-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Tom drugi sagi podobał mi się jeszcze bardziej. Wielka miłość, brutalność wikińskiego życia, wielka polityka, spiski, tajemnice i magia, a nade wszystko niezwykła atmosfera początków polskiego państwa, głębokiego średniowiecza robi wrażenie. Książka jest z lekka przegadana, ale opowiadana historia wciąga.

Anna | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Potęga Państwa Polskiego i jego władcy Bolesława znana jest w całej niemal Europie. Jego ambicją jest wzmocnienie znaczenia Polski poprzez uzyskanie korony królewskiej i utworzenia nowych biskupstw. Poznajemy tym razem charakter stosunków między sąsiednimi krajami, zabiegi dyplomatyczne, knowania, wzajemne zależności i oczekiwania, zamiary względem sojuszników i wrogów.

Bronisz, główny bohater niniejszej sagi, udaje się szlakiem Wikingów po swą ukochaną Helgę do Stamford w Anglii, gdzie podstępnie została ona wywieziona w wyniku knowania króla norweskiego - Olafa za odrzucenie go przez Sigridę. Mamy więc możność poznania szlaków morskich podbojów, ich metod, zwyczajów panujących wśród Wikingów, a także średniowiecznego świata i rodzącego się chrześcijaństwa.

Plastyczny i prosty język tej powieści, jakim autor opisuje atmosferę dworu królewskiego, panujące na nim zwyczaje, magię i tajemniczość wciąż istniejącego pogaństwa, morskie wyprawy oraz królewskie polowania - wszystko to...

Michał Lis | 2016-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2016

Wiedza historyczna przedstawiona w postaci dobrej książki przygodowej, bardzo dobrze się czyta. Według mnie tom drugi jest lepszy od pierwszego.

Albercik | 2015-12-13
Przeczytana: grudzień 2015

Druga odsłona przygód Bronisza była równie wciągająca jak pierwsza. Stęskniony Bronisz ciągle w formie... ląduje w Albionie i wraca ze swoją wybranką, ale na drodze ich szczęściu staje... żałoba. I wszystko byłoby fantastycznie gdyby... przydałaby się jakaś nieźle opisana scena batalistyczna.

Michał Kulik | 2015-08-01
Przeczytana: 27 lipca 2015

Drugi tom jest bardzo dobry, dzieje się dużo, jest ciekawie.
Między innymi Bronisz płynie na wiking i poznajemy życie na Chycinie.