Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech

Okładka książki Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech
Aly Götz Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia [Czarne]
Tytuł oryginału:
Die Belasteten. "Euthanasie" 1939 - 1945. Eine Gesellschaftsgeschichte
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-30
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491502
Tłumacz:
Viktor Grotowicz
Tagi:
literatura niemiecka Viktor Grotowicz
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2475
697

Na półkach: , ,

Porażająca. Dająca mocno do myślenia. O tym się nie mówi. Temat tabu. I choć od zakończenia wojny wiele ujawniono, w wielu miejscach postawiono tablice i obeliski upamiętniające tę zbrodnię, nadal jest to temat wstydliwy. Holokaust czy mordowanie jeńców i cywili na masową skalę, choć straszny, od biedy można jakoś wpisać w chorą logikę wojny totalnej. Inne nacje określono jako wrogów a wroga należy zniszczyć. Ale w jaką logikę można wpisać masowe, systematyczne mordowanie własnych obywateli?
Autor przedstawia powstanie i rozwój programu „eutanazyjnego” w Niemczech, który miał poparcie najwyższych czynników państwowych. Cudzysłów użyty celowo. Bo program i skala działań przed drugą wojną światową oraz w jej trakcie przechodzi wszystko, co można sobie wyobrazić. Bo to nie były pojedyncze, skrajne przypadki aborcji czy zaprzestania uporczywej terapii lecz zaplanowany, masowy mord. Zaczyna się od przypadków pozornie skrajnych, dotyka ludzi silnie upośledzonych umysłowo, ale bardzo szybko przybiera na sile obejmując coraz większe rzesze ludzi, których życie jest bezwartościowe, jak roją sobie nazistowscy włodarze. A co gorsza, jak sobie roją… lekarze, pielęgniarki a nawet przeciętni cywile.
Książka miejscami sprawia wrażenie nieco chaotycznej, nie łatwo zrozumieć klucz, wg którego autor zestawił informacje. Niemniej jednak warto poznać. Trudno czytać na chłodno.

Porażająca. Dająca mocno do myślenia. O tym się nie mówi. Temat tabu. I choć od zakończenia wojny wiele ujawniono, w wielu miejscach postawiono tablice i obeliski upamiętniające tę zbrodnię, nadal jest to temat wstydliwy. Holokaust czy mordowanie jeńców i cywili na masową skalę, choć straszny, od biedy można jakoś wpisać w chorą logikę wojny totalnej. Inne nacje określono...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    263
  • Przeczytane
    102
  • Posiadam
    52
  • Historia
    10
  • II wojna światowa
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Reportaż
    3
  • Ulubione
    2
  • Fakty
    2
  • II Wojna Światowa
    2

Cytaty

Więcej
Aly Götz Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech Zobacz więcej
Aly Götz Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech Zobacz więcej
Aly Götz Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne