Relaks amerykański

Wydawnictwo: Fundacja Korporacja Ha!art
Relaks amerykański
literatura piękna
Maciek Ba

Relaks jak chuj. Więcej niż relaks. Wielki, kurwa, relaks. Sztuka relaksu. Relaks większy niż życie. Relaks ci się należy. Relaks nie jest taki drogi. Relaks pod kontrolą lekarską. Relaks DIY. Tak dawno nie miałeś relaksujących wakacji. Zapracowałeś sobie na relaks. Relaksuj się jak gwiazda. Trochę masz sraczkę, to masz tu, proszę, relaks. Zastąp niechciane nudne życie głębokim relaksem. Relaks taki, którego zaznałaś w tej wczesnej fazie życia, kiedy wszystko było zdziwieniem, ciekawością, a czas nie płynął. Relaks, którego już nawet nie pamiętasz.
Śmieszny ten relaks, jest taki amerykański.

źródło opisu: http://ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/4448-relaks-amerykanski

źródło okładki: http://ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/4448-relaks-amerykanski

Paweł Cybulski | 2019-06-02
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Okazuje się, że w Warszawie zaskakująco łatwo kupić legalnie narkotyki. Wcale niepotrzebne są do tego ustawy o medycznej marihuanie, wystarczy mieć dobre pomysły i bujną wyobraźnię, żeby odpowiednio zbajerować lekarzy-psychiatrów.

Pomysłów nie brakuje bohaterowi książki Strachoty. Pracuje w piśmie „Legendy miejskie” i ma dość naturalny talent do opowiadania niestworzonych historii. To się przydaje, gdy trzeba potem lekarzowi sprzedać kolejną nową historię, wartą wypisania recepty.

Brzmi nieźle prawda? Trochę naściemniać, dostać magiczne pigułki, po których świat staje się lepszy. Sęk w tym, że tylko na chwilę. Potem zalicza się coraz ostrzejsze zjazdy, przy których heroinowy cold turkey wydaje się pikusiem.

Szacuje się, że antydepresanty bierze już blisko 5% Polaków. W USA to już prawie 13%. Leki przeciwdepresyjne oprócz swojego terapeutycznego działania ukazują również coraz częściej drugie – uzależniające. Stają się problemem, wciąż za mało znanym i uświadomionym. Dlatego...

Margo | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Lekoman, który pokazuje swój świat. Czasami wulgarny język.

ZAKŁADKA | 2016-02-22

Delur | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Najlepsza polska powieść o uzależnieniu, najrealistyczniejsza.
edit: Odkąd kupiłem miesiąc temu to przeczytałem już 4 razy, aż mi strony wypadają. Jestem tak obezwładniony tą książka, że nie wiem co napisać.

Jarek1983 | 2015-10-02
Przeczytana: 28 września 2015

Jak stracić bezpowrotnie niewielką ilość czasu.
Zachodzę w głowę co mnie skusiło do sięgnięcia po tę pozycję. Po przeczytaniu tej krótkiej książeczki, ciągle nie znajduję na to odpowiedzi. „Relaks amerykański” należy do najgorszej kategorii literatury wielkomiejskiej. Tzn. takiej, która za cel potrafi obrać jednostkę, najlepiej z autobiograficznymi wtrętami, a która to jednostka stanowi epicentrum całego świata. Dosłownie: całego. Autor stara się pisać w sposób fajny. A to użyje jakiegoś skrótu, a to rzuci mięsem, a to spolszczy nazwę jednego z telefonów, a to zachowa oryginalną pisownię sieci fast food. Po prostu nie da się tego czytać. Opowieść w ogóle nie ma kręgosłupa. Wszelkie rozważania autora są płytkie i infantylne. O głupotę nie będę nikogo posądzał. Nie ma też niczego ciekawego w formie literackiej. Więcej, w środku znajdziemy dużo, za dużo białych stron. Trzy zdania na dwie strony – niezła płodność, jak gimnazjalistę. Jest jeden plus. Po przeczytaniu tak złej książki,...

Agata | 2015-09-25
Przeczytana: 22 marca 2016

7.5 // Rzeczywiście, relaks jak chuj.

FilthyFury | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Płynnie napisane, płynnie przeczytane. Okładka genialna - zachęciła mnie do podniesienia książki ze stosu innych. Fabuła przewidywalna, bohater - który przez większą część narracji jest w stanie relaksu - również przewidywalny.

O sile tej prozy decyduje język, słowa z których Strachota buduje swoją opowieść są odpowiednio lekkie, kontrastując przy tym z 'ciężkim' tematem. Ogromnym plusem jest brak patosu, mentorstwa i zadęcia, które skutecznie odstraszają mnie od podobnych (tematycznie) pozycji książkowych.

Krzysztof Mroczko | 2015-07-01

Książki o uzależnieniach są w naszym kraju dość monotematyczne, w ogromnej większości dotyczą nadużywania alkoholu. Inne środki pojawiają się co prawda sporadycznie w wielu książkach, ale o prawdziwym piekle uzależnienia opowiadają właściwie nieliczne, które można w zasadzie wymienić na palcach jednej ręki. Pamiętnik narkomanki i Kokaina Barbary Rosiek, Gady Mirosława Sokołowskiego, Heroina Tomasza Piątka tworzą właściwie całość listy, przynajmniej wśród powieści znanych i w pewien sposób znakomitych. Do tego zacnego grona dołącza właśnie książka Relaks amerykański autorstwa Juliusza Strachoty, wydana przez Ha!art.

Powieść rozwija się bez większych zaskoczeń. Miłe złego początki, czyli stany euforycznego odjazdu, który zatrzymuje czas, tłumi ból i staje się furtką, przez którą chce się wymykać każdego dnia, każdej chwili. Uczucie tak piękne, że nie sposób odmówić sobie kolejnego razu. Potem przychodzą pierwsze problemy, ale wszystko jest przecież pod kontrolą. Życie zawodowe i...