Jak nie zostałem poetą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Jeden z najpopularniejszych pisarzy. Pół miliona sprzedanych egzemplarzy. Uznanie polskich i zagranicznych krytyków. Wiele nagród i liczne nominacje. A niewiele brakowało, by wszystko potoczyło się zupełnie inaczej… Pewnego dnia, w latach dziewięćdziesiątych, długowłosy nastolatek w ciężkich butach wchodzi do klubu gliwickich poetów, by przekonać się, jak ocenione zostaną jego wiersze. Efekt?...

Pewnego dnia, w latach dziewięćdziesiątych, długowłosy nastolatek w ciężkich butach wchodzi do klubu gliwickich poetów, by przekonać się, jak ocenione zostaną jego wiersze. Efekt? Wiele lat później do księgarń trafia Jak nie zostałem poetą Szczepana Twardocha. A w książce? Historia i codzienność. Tożsamość i autorefleksja. Bardzo serio i z przymrużeniem oka.

„Ciągle nie zdecydowałem, czy uprawianie literatury jest dla mnie po prostu zawodem, czy może raczej czymś w rodzaju choroby psychicznej” — pisze autor. I opowiada historie, które mogłyby dać początek nowym powieściom…

Któregoś dnia, w czasie II wojny światowej, do jednej ze śląskich wsi nagle przestały przychodzić listy miłosne, które chłopcy z frontu słali do swoich ukochanych. Zapomnieli? Przestali kochać? Spotkało ich coś strasznego? I dlaczego tak nagle? A może ma z tym coś wspólnego młoda listonoszka?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Satomi | 2019-04-29

W tym zbiorze Twardoch kokietuje czytelnika konsekwentnie kreując wizerunek wrażliwego macho i hipstera. Kilka przemyśleń ma celnych, ale do klasy felietonistyczno-filozoficznych prób Gombrowicza, Ligockiej, Hitchensa, Zadie Smith, Boya-Żeleńskiego, Eco bardzo wiele brakuje. Ta książka jest zbędna, chociaż fani Twardocha zapewne i tak pozostaną głusi na jej chłodne oceny.

Rafał Stefaniak | 2019-05-04
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2019

Szczepan Twardoch nie przyzwyczaił do grubych książek, pozycja na góra dwa posiedzenia w moim rytmie.
Przewrotnie, tak samo jak przewrotna jest twórczość Twardocha, cieszę się że nie pisze grubych książek, a to dlatego że nie ma w nich "ględzenia" czy jak ktoś woli, pieprzenia, a jest kwintesencja dobrej literatury. To tak jak nie można za dużo pić wina, jeść spaghetti, przebywać na słońcu lub mrozie czy wydawać na dobre ubrania, bo to niesie ze sobą konsekwencje.
Przyjemną zaś konsekwencją płynącą z tej książki jest właśnie poznanie Twardocha, który tutaj bardziej niż w wywiadach czy w innych felietonach się otwiera, nawiasem mówiąc szkoda że już nie pisze felietonów dla Onetu.
Mamy tutaj zarazem twardziela który jest wrażliwym. Smakoszem dobrych i luksusowych rzeczy i jednocześnie tego który pisze o własnym smrodzie po całodniowej wędrówce przez Spitsbergen. Miłośnika broni i kochającego ojca. I w końcu pisarza, który na szczęście nie został poetą.
Tematyka jest stała jak w...

Wasz_Marchołt | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Puchar, w który chcieliśmy wlać truciznę, bezstronna Sprawiedliwość właśnie nam do ust przytyka* – tak właśnie można ująć ukazanie się felietonu „Jak nie zostałem poetą”, od którego pochodzi tytuł całego zbioru, w którym to Twardoch wspomina spotkanie z tuzami poezji gliwickiej. To tak na zaostrzenie apetytu.

Wydanie felietonów, które ukazały się w Pani w latach 2015-2019 (oraz jednego – moim zdaniem najlepszego – który w rzeczonej Pani się nie ukazał) w postaci tego zbioru to niezły pomysł, zwłaszcza, że sto kilkadziesiąt stron wydrukowanych na papierze Ecco Book Cream 80 g, zaopatrzonych w gustowną twardą okładkę, czyta się lepiej niż strony wygrzebane z internetowego archiwum, a pełne zbiory Pani z lat 2015-2019 nie każdy w domu posiada.

Zbiór ciekawy, czyta się dobrze, można odnieść wrażenie, że odsłania nieco prawdziwego Twardocha, na tyle oczywiście, na ile tenże pragnie się odsłonić, a Twardochowy cynizm jest tutaj smaczną przyprawą, nie stosowaną w nadmiarze.

Każdy...

Zmora | 2019-05-13

Nie wciągnęłam się w prozę Twardocha, w jego felietony też nie. Największą zaletą, a zarazem wadą tego zbiorku jest to, że teksty nie są zbyt obszerne. Zaletą, bo przy mniej ciekawych tekstach, które dominują, nie traci się na nie zbyt wiele czasu. Wadą, bo tematy są zaledwie liźnięte i kończą się, zanim się zaczną. Cieszyło mnie więc, że Twardoch nie miał zbyt wiele miejsca na rozpisywanie się na temat szczegółowej genealogii swojej rodziny. Nie musiałam też znać jego zeznania majątkowego. Chętnie natomiast poczytałabym więcej szczegółów na temat na przykład polarnych przygód autora.

kasia1234 | 2019-04-30

Zbiór felietonów do przeczytania w 2h. Ładnie napisany, ale jednak nie porywa

Janusz Watut | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Umiarkowanie zabawna i inteligentna lektura. Nie tylko dla fanów pisarza.

LunaticQQ xd | 2019-05-14

XDDD

tomgal | 2019-04-29
Przeczytana: 02 maja 2019

To mogłaby być moja historia...

Bartosz Przybylski | 2019-05-20
Na półkach: 2019, E-Książka, Przeczytane