Więcej niż słówka. Rozmowa z poliglotą Marlonem Couto Ribeiro

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RIVAIL
hobby
Daniel

Jest połowa listopada. W warszawskim metrze tłoczą się pasażerowie. Do jednego z nich, człowieka o wyraźnie azjatyckich rysach twarzy, podchodzi uśmiechnięty brunet i wita się z nim po japońsku. Azjata jest jednak nieco zmieszany, bo nic nie rozumie. Jego rozmówca próbuje zatem kilku słów w języku tajskim, by sprawdzić, czy uda się nawiązać rozmowę… Bez skutku… Czas więc spróbować mongolskiego, koreańskiego, a jeśli i one nie zadziałają – chińskiego. Niestety okazuje się, że pasażer pochodzi z Indonezji, więc żadnego z języków nie rozumie. Chłopak, który go zagadnął, tym się jednak nie przejmuje – znalazł właśnie doskonałą okazję do tego, by nauczyć się kilku słów w języku indonezyjskim. Poznajcie brazylijskiego poliglotę Marlona Couto Ribeiro, który jest prawdziwym wulkanem energii i mieszkanką wybuchową, jeżeli chodzi o języki azjatyckie.

Gdy pytamy się Marlona, skąd jest, odpowiada zawsze, że z Gliwic, choć do Polski trafił zaledwie kilka lat temu. Jego szalona podróż do tej części Europy związana jest oczywiście z językami… Chciał podszkolić język polski, ale udało mu się zamieszkać w naszym kraju dzięki kontaktom z polskimi esperantystami. Dziś pracuje w szkole językowej Level w Gliwicach, gdzie uczy japońskiego, portugalskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Sam codziennie szlifuje jeszcze węgierski, tajski, mongolski, serbski, a w wolnych chwilach chodzi do pobliskiego baru z kebabami na arabskie konwersacje z pracującym tam Egipcjaninem.

Przeczytaj rozmowę z Marlonem Couto Ribeiro i dowiedz się: Jak nauczył się kilkunastu języków obcych? Jaką metodę nauki stosuje, aby zoptymalizować proces nauki? Co radzi swoim uczniom? W jaki sposób trafił do Polski i co skłoniło go do nauki polskiego? Ile osób mówi w języku stworzonym przez Marlona? Ponieważ wywiad z Marlonem przeprowadził polski poliglota Konrad Jerzak vel Dobosz, znajdziecie w nim mnóstwo ciekawostek językowych, anegdot i cennych wskazówek, dzięki którym nauka angielskiego, niemieckiego czy japońskiego, stanie się dla Was przyjemnością.

źródło opisu: www.sekretypoliglotow.pl

źródło okładki: www.sekretypoliglotow.pl

Daniel | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Kolejna przyjemna książka po "Sekretach poliglotów" - wywiad z brazylijskim poliglotą, który mówi nie tylko po japońsku czy niemiecku, ale też i po polsku! Ba! Nawet zamieszkał w Polsce, a jego kolejnym językiem do nauki jest mongolski.

Lektura wywiadu pozwoli nam poznać nie tylko wątki biograficzne Marlona, ale też dowiemy się w jaki sposób uczył się on wszystkich języków, które zna - oraz tych, których nigdy nie udało mu się opanować na zadowalającym poziomie. Przy okazji poznamy różne ciekawostki o niektórych językach (np. tworzenie wybranej rodziny wyrazów w języku arabskim). Jednym z ciekawych tematów, o którym rozmawiają dwaj poligloci to ruch związany z językiem esperanto, którym (wbrew pozorom) posługuje się parę ładnych milionów ludzi. Interesujące są również doświadczenia Marlona we współtworzeniu, ale również tworzeniu sztucznego języka na własne potrzeby.

Mamy tu trochę o językach, trochę o technikach nauki, trochę też historię życia momentami z całkiem ciekawą akcją...

gagda | 2017-05-25

Zawiera sporo ciekawych wskazówek dla uczących się języków, a historia autora jest bardzo inspirująca. Chyba za chwilę zacznę uczyć się esperanto.

Febra | 2016-02-07
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Rozmowa dwóch poliglotów rozczarowała mnie. Trochę w tym mojej winy, bo szukałam poradnika. Owszem trochę informacji jak uczyć się obcych języków jest, ale to "trochę" jest dla mnie mało inspirujące. Jedno wyniosłam z tej lektury - można nauczyć się kilku języków w stopniu komunikatywnym - potrzeba do tego pracy, chęci, trochę pomysłu i odpowiedniej życiowej postawy zwłaszcza tego by nie bać się rozmawiać. Miłym zaskoczeniem dla mnie były za to informacje dotyczące przydatności esperanto w dzisiejszym świecie. Nauka tego języka warta jest zastanowienia.

Maciej | 2016-07-02

Książka rozczarowująca, chaotyczna.