Więcej niż słówka. Rozmowa z poliglotą Marlonem Couto Ribeiro

Okładka książki Więcej niż słówka. Rozmowa z poliglotą Marlonem Couto Ribeiro Konrad Jerzak vel Dobosz
Okładka książki Więcej niż słówka. Rozmowa z poliglotą Marlonem Couto Ribeiro
Konrad Jerzak vel Dobosz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RIVAIL hobby
hobby
Oficyna Wydawnicza RIVAIL
2015-01-01
2015-01-01
poliglota języki obce język obcy niemiecki angielski japoński koreański polski Brazylia portugalski arabski lingwistyka filologia

Opowieść praktyka. Wartościowa od względem opisanego doświadczenia.

Opowieść praktyka. Wartościowa od względem opisanego doświadczenia.

Marlon to przesympatyczny, uroczy człowiek, którego wielką pasją są języki obce, a także sam proces ich zgłębiania i nauki. Brazylijczyk stworzył nawet swój własny język, a także uczył się języka wymyślonego przez kogoś innego. Bardzo przyjemnie czyta się jego przemyślenia i porady, polecam również podkasty nagrywane z Konradem, współautorem tej książki.

Prawdę mówiać nieco mnie ksiązka zdumiała. Spodziewałem się czegoś więcej,a tu tylko wywiad poligloty z poliglotą...

Zawiera sporo ciekawych wskazówek dla uczących się języków, a historia autora jest bardzo inspirująca. Chyba za chwilę zacznę uczyć się esperanto.

Książka rozczarowująca, chaotyczna.

Książka rozczarowująca, chaotyczna.

Rozmowa dwóch poliglotów rozczarowała mnie. Trochę w tym mojej winy, bo szukałam poradnika. Owszem trochę informacji jak uczyć się obcych języków jest, ale to "trochę" jest dla mnie mało inspirujące. Jedno wyniosłam z tej lektury - można nauczyć się kilku języków w stopniu komunikatywnym - potrzeba do tego pracy, chęci, trochę pomysłu i odpowiedniej życiowej postawy zwłaszcza tego by nie bać się rozmawiać. Miłym zaskoczeniem dla mnie były za to informacje dotyczące przydatności esperanto w dzisiejszym świecie. Nauka tego języka warta jest zastanowienia.

Kolejna przyjemna książka po "Sekretach poliglotów" - wywiad z brazylijskim poliglotą, który mówi nie tylko po japońsku czy niemiecku, ale też i po polsku! Ba! Nawet zamieszkał w Polsce, a jego kolejnym językiem do nauki jest mongolski.

Lektura wywiadu pozwoli nam poznać nie tylko wątki biograficzne Marlona, ale też dowiemy się w jaki sposób uczył się on wszystkich języków, które zna - oraz tych, których nigdy nie udało mu się opanować na zadowalającym poziomie. Przy okazji poznamy różne ciekawostki o niektórych językach (np. tworzenie wybranej rodziny wyrazów w języku arabskim). Jednym z ciekawych tematów, o którym rozmawiają dwaj poligloci to ruch związany z językiem esperanto, którym (wbrew pozorom) posługuje się parę ładnych milionów ludzi. Interesujące są również doświadczenia Marlona we współtworzeniu, ale również tworzeniu sztucznego języka na własne potrzeby.

Mamy tu trochę o językach, trochę o technikach nauki, trochę też historię życia momentami z całkiem ciekawą akcją - gratka dla maniaków językowych, którzy dostaną kolejny zastrzyk energii do dalszej nauki języków obcych. Bo jak wiadomo i co udowadnia nam też Konrad w rozmowie z Marlonem - nikt poliglotą się nie rodzi, a nauka wielu języków wymaga po prostu konkretnej nauki.

• Języki obce
  • Poradniki
  • SAMODOSKONALENIE (skończona)

Dodaj cytat z książki Więcej niż słówka. Rozmowa z poliglotą Marlonem Couto Ribeiro