rozwiń zwiń
Daniel

Profil użytkownika: Daniel

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Bibliotekarz
Aktywność 2 dni temu
297
Przeczytanych
książek
731
Książek
w biblioteczce
63
Opinii
552
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

"Americana" to lektura, która otwiera czytelnika na intymne spojrzenie na życie w Stanach Zjednoczonych, ale w sposób daleki od klasycznych podręczników czy przewodników turystycznych. Już od pierwszych stron czujesz, jakbyś prowadził rozmowę z najbliższą przyjaciółką, która postanowiła przez pewien czas zamieszkać za oceanem. Każde zdanie, każdy opis, każda refleksja jest tak osobista i szczera, że trudno się od niej oderwać.

Książka czyta się płynnie i z przyjemnością. Autorka unika skomplikowanego języka i trudnych do zrozumienia terminów, co sprawia, że całość przyswaja się niemal natychmiastowo. W pewnym sensie "Americana" przypomina bardziej luźny dziennik podróży niż formalną relację z wyprawy. Słuchając audiobooka, dość szybko zdałem sobie sprawę, że relatywnie sporo już wiedziałem o USA, choćby z filmów, muzyki czy innych źródeł kultury popularnej, ale teraz te informacje nabierają zupełnie innego wymiaru.

Jednak bez wątpienia jednym z najbardziej pamiętnych rozdziałów jest ten poświęcony "polskim" miastom w Stanach Zjednoczonych. To prawdziwe zaskoczenie! Poznajemy w nim nieznane historie i anegdoty dotyczące miejsc, które są związane z Polską. Rozdział ten daje do myślenia o tym, jak wielokulturowy i złożony jest amerykański krajobraz.

Podsumowując, "Americana" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać Stany Zjednoczone od innej, bardziej osobistej strony. To książka pełna ciepła, refleksji i autentycznych opowieści, które z pewnością zostaną w pamięci na długo. Szkoda tylko, że była tak krótka!

"Americana" to lektura, która otwiera czytelnika na intymne spojrzenie na życie w Stanach Zjednoczonych, ale w sposób daleki od klasycznych podręczników czy przewodników turystycznych. Już od pierwszych stron czujesz, jakbyś prowadził rozmowę z najbliższą przyjaciółką, która postanowiła przez pewien czas zamieszkać za oceanem. Każde zdanie, każdy opis, każda refleksja jest...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Ocena 7,0
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...

Na półkach:

Książka porusza temat wpływu słów na kształtowanie naszej tożsamości i życia, zwłaszcza w dzieciństwie. Słowa mogą działać jak zaklęcia, narzucając na nas stereotypy i hamując nasze prawdziwe "ja". Jednak zrozumienie i świadomość tych słów pozwala nam na ich przekształcenie i wykorzystanie do uzdrowienia siebie. Autor podkreśla, że mamy wybór w odniesieniu do słów, które przyjmujemy i pozwalamy wpłynąć na nasze życie.

Książka, o której mowa, prezentuje się jako kompetentny przewodnik do introspekcji. Autorzy dzięki swemu talentowi pisarskiemu prowadzą czytelnika przez różnorodne zagadnienia psychologiczne w sposób jasny i przystępny, opierając się na mocnych, konkretynych przykładach. Te konkretne sytuacje wielokrotnie zdają się być dosłownym odzwierciedleniem doświadczeń wielu z nas, co sprawia, że lektura staje się osobista i mocno angażująca. To co wyróżnia tę pozycję na tle innych podobnych poradników, to zdrowe podejście do odpowiedzialności - zamiast utapiania się w poczuciu krzywdy, autorzy podkreślają konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje życie jako dorosłej osoby, pomijając winę przypisaną rodzicom.

Jednak, mimo wszystkich tych mocnych stron, książka posiada pewne elementy, które mogą nie trafić w gust każdego czytelnika. Osobiście trudno było mi przebrnąć przez infantylne porównania i metafory opisujące psychikę człowieka, takie jak "wewnętrzne dziecko" czy mówienie o "zaklęciach". Dla osób, które poszukują bardziej praktycznego podejścia do psychologii, bez literackich ozdobników, mogą one okazać się irytujące. Mimo to, merytoryczna wartość książki jest nie do przecenienia i stanowi jej największy atut.

Książka porusza temat wpływu słów na kształtowanie naszej tożsamości i życia, zwłaszcza w dzieciństwie. Słowa mogą działać jak zaklęcia, narzucając na nas stereotypy i hamując nasze prawdziwe "ja". Jednak zrozumienie i świadomość tych słów pozwala nam na ich przekształcenie i wykorzystanie do uzdrowienia siebie. Autor podkreśla, że mamy wybór w odniesieniu do słów, które...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Trudno jest nie zostać poruszonym głęboko przy każdym kolejnym rozdziale, który z całą swą szczerością odsłania prawdziwe, często druzgocące doświadczenia transosób w Polsce.

Jacon umiejętnie balansuje pomiędzy narracją o ciężkich przeżyciach, takich jak depresja czy śmierć, a historiami pełnymi nadziei, jak wsparcie ze strony rodziców. Scena, w której matka osoby transpłciowej idzie do sklepu, aby przygotować ekspedientki na przyjście swojej córki, jest niewątpliwie jednym z tych wzruszających momentów, które podkreślają znaczenie rodzinnej akceptacji i wsparcia.

Jednak Jaconnie unika też mrocznych stron rzeczywistości - obraz Polski, który rysuje, jest smutny i przytłaczający dla wielu transosób. Autor zręcznie pokazuje, że bariery, na które napotykają, są zdecydowanie większe niż tylko kwestie prawne. Większość z nich, jak i ich rodziny, czuje się odizolowana przez mentalność społeczeństwa, co prowadzi do chęci emigracji.

Wybór bohaterów jest kolejnym mocnym punktem tej książki. Nie są to tylko osoby transpłciowe, ale także np. pełnomocniczka prawna, której własne doświadczenia są równie wstrząsające. Jej wyznanie o zdiagnozowanym stresie pourazowym, jakiego doświadcza w swojej pracy, jest przerażające i daje czytelnikowi prawdziwe poczucie wielkości wyzwań, z jakimi muszą się oni zmierzyć.

"My, trans" to zdecydowanie jedna z najbardziej poruszających książek o transpłciowości, jakie miałem okazję przeczytać (przesluchac). Jest to szczera, emocjonalna i momentami przerażająca podróż przez doświadczenia transosób w Polsce. Ale mimo to, to również książka pełna nadziei, która pokazuje, jak ważne jest wsparcie i akceptacja. Piotr Jacon zdecydowanie stworzył dzieło, które jest warto przeczytać, niezależnie od naszego doświadczenia czy orientacji. To jest reportaż, który zmusza do refleksji i, co ważniejsze, do empatii.

Trudno jest nie zostać poruszonym głęboko przy każdym kolejnym rozdziale, który z całą swą szczerością odsłania prawdziwe, często druzgocące doświadczenia transosób w Polsce.

Jacon umiejętnie balansuje pomiędzy narracją o ciężkich przeżyciach, takich jak depresja czy śmierć, a historiami pełnymi nadziei, jak wsparcie ze strony rodziców. Scena, w której matka osoby...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Daniel

z ostatnich 3 m-cy
Daniel
2024-02-20 19:59:44
Daniel ocenił książkę The Ethnic Cleansing of Palestine na
10 / 10
2024-02-20 19:59:44
Daniel ocenił książkę The Ethnic Cleansing of Palestine na
10 / 10
The Ethnic Cleansing of Palestine Ilan Pappe
Średnia ocena:
8.7 / 10
3 ocen

ulubieni autorzy [9]

Dorota Zawadzka
Ocena książek:
6,7 / 10
12 książek
0 cykli
Pisze książki z:
7 fanów
J.K. Rowling
Ocena książek:
7,7 / 10
42 książki
14 cykli
11311 fanów
Stephenie Meyer
Ocena książek:
6,5 / 10
37 książek
4 cykle
2715 fanów

Ulubione

J.K. Rowling Harry Potter i Insygnia Śmierci Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
Stephenie Meyer Zmierzch Zobacz więcej
Stephenie Meyer Zmierzch Zobacz więcej
Sharon Marshall Cena plotki. Naga prawda o dziennikarzach i celebrytach Zobacz więcej
Divaldo Pereira Franco Żyć szczęśliwie Zobacz więcej
Sharon Marshall Cena plotki. Naga prawda o dziennikarzach i celebrytach Zobacz więcej
Divaldo Pereira Franco Żyć szczęśliwie Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
297
książek
Średnio w roku
przeczytane
17
książek
Opinie były
pomocne
552
razy
W sumie
wystawione
181
ocen ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
1 229
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
13
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
185
książek [+ Dodaj]