90 najważniejszych książek dla ludzi którzy nie mają czasu czytać

90 classic books for people in a hurry
978-83-247-1658-6
streszczenie, klasyka, kanon, dowcip
satyra

Inteligentna i bardzo śmieszna parodia wszystkich wydawnictw, przedstawiających coś w pigułce, a zarazem najszybsza podróż przez dzieje literatury w jej historii. Każda z dziewięćdziesięciu książek opisana jest w komiksie, złożonym z czterech obrazków! Autor mieści w nich zarówno nieśmiertelną klasykę (Don Kichot, zbrodnia i kara, Proces), jak powieści rozsławione przez filmy (Niebiańska plaża, Rambo), kultowe sztuki (Śmierć komiwojażera), a nawet... Biblię!

książek: 2088
Marago | 2016-03-21

Rzecz w formie komiksu dla czytelników z poczuciem humoru. Lubię to!

castagna | 2011-12-31

'Głęboki sen' Raymond Chandler
'Czarna topiel' Joyce Carol Oates
'Nowy wspaniały świat' Aldous Huxley
'Klan niedźwiedzia jaskiniowego' Jean M. Auel
'Szklane miasto' Paul Auster (znajduje się w 'Trylogia nowojorska')
'Sprzysiężenie osłów' John Kennedy Toole
'Cień wiatru' Carlos Ruiz Zafón
'Obcy'...

Sowa Blogowa | 2011-07-05
Przeczytana: 2010 rok

To raczej niewielka objętościowo pozycja, na godzinę, może nawet pół. Książkę czyta się bardzo szybko, gdyż, mimo iż liczy sobie 187 stron, jest napisana (a właściwie narysowana) w formie komiksu, w dodatku tylko na nieparzystych stronach.
Mam mieszane odczucia, czy mogę ją polecić z czystym sumieniem, gdyż... ale może po kolei. Założeniem autora było przedstawić nam w zabawny sposób kanon literatury 'w pigułce'. Każda książka, którą - zdaniem autora - powinniśmy znać, została przedstawiona w czterech śmiesznych kadrach, w formie typowego komiksu, a właściwie w trzech kadrach, bo pierwszy to tylko tytuł i niewielki rysunek. Sami więc rozumiecie, czytania wiele nie ma. Rysunki są, owszem, zabawne, dobór lektur również trafiony, ale... No właśnie, sama zauważyłam dwa merytoryczne błędy i mniemam, że jest ich więcej, po prostu nie wszystko czytałam, więc nie mogę odnieść się do treści książek, których nie znam. I nie mogę powiedzieć, że poznałam je po lekturze '90 najważniejszych...

Stebbins | 2016-07-19

Henrik Lange to urodzony w Göteborgu, 44-letni szwedzki ilustrator, który ładnych parę lat temu wpadł na pomysł napisania książki. Nie napisał jej jednak – narysował ją. Dokładniej rzecz ujmując, w prosty sposób zilustrował kilkadziesiąt innych, znanych książek, a całość nazwał 90 Classic Books for People in a Hurry, co nad Wisłą ktoś niezbyt zręcznie przetłumaczył jako 90 najważniejszych książek dla ludzi, którzy nie mają czasu czytać. Wydawnictwo po raz pierwszy na polskim rynku ukazało się w 2009 roku, jednak nie wiedzieć czemu Świat Książki, po prawie siedmiu latach, postanowił tę pozycję odświeżyć. Wiele rzeczy jestem w stanie zrozumieć, jednak nie powód, dla którego powstał ten twór. Dlaczego? O tym w tekście poniżej.

Jesteście jedyną osobą w towarzystwie znajomych, która nie czyta książek?(Haha) Albo inaczej… Czy wśród Waszych przyjaciół znajdują się tacy, którzy lubią czytać, a następnie wdawać się w trwające wieczność dyskusje na temat poszczególnych lektur? Wy z kolei...

Habla | 2014-01-23
Przeczytana: 2014 rok

Byłam bardzo ciekawa tej książki, a że w bibliotekach nie mogłam jej dostać to zamówiłam w ciemno przez internet ...i bardzo się rozczarowałam. Byłam pewna, że jest napisana(?) i zilustrowana z humorem i jednak zachęcająco, aby siegnąc po dany tytuł. Nie jest tak. Nuda i bzdura. Zatrzymałam się w połowie i nie chce mi się tracic czasu na jej dalszą lekturę.
Zastanawiam się w jakim celu powstało to dzieło i dla kogo, pomijając fakt, że "opisy" niektórych książek nie zawierają nawet 1% istoty ich fabuły i przekazu.

Legs | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

Nie warto.
Subiektywny przegląd 90 książek pokazanych w 3 obrazkach (czwarty to tytuł książki). Autor próbuje być śmieszny i każdą książkę wykpić. Czasem wychodzi, a czasem nie. Nie trafia do mnie ten humor.

Inna_odInnych | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 maja 2014

Streszczenia książek w 3 obrazkach... niezły pomysł i w wielu tytułach niezłe wykonanie ("Władcy Pierścieni" to mój faworyt, Biblia i parę innych tytułów też jest świetne). Jednak wbrew tytułowi to raczej książka dla osób, które przeczytały czy z grubsza znają te 90 tytułów, w przeciwnym razie trudno wyłapać dowcip (aczkolwiek w wielu przypadkach te 3 obrazki zachęciły mnie, by sięgnąć po oryginały :)) nie mówiąc o paru nieścisłościach (jak np. w "Procesie" wyśmiano, że Józef K. został zastrzelony, a w oryginale umarł inaczej), co może prowadzić do pomyłek, jeśli się nie zna oryginału.

Wydawnictwo reklamuje z tyłu okładki, że "wystarczy pół godziny w autobusie" i osobiście przetestowałam: naprawdę wystarczy pół godziny, by 'przeczytać' całą książkę (przy czym ja jednocześnie spisywałam tytuły książek, po które chcę sięgnąć), więc nie zabiera dużo czasu :)

Jednak jak już wyżej wspomniałam, w 100% docenić może ją osoba, która zna wszystkie te książki, ja niestety znam tylko...

Może i dowcipna, ale nie w moim typie poczucia humoru.

Polski wydawca skandalicznie naciągnął tytuł (tytuł oryginalny "90 classic books for people in a hurry" znaczy coś z przybliżeniu "90 klasycznych książek dla ludzi zabieganych" czyli nie ma tam nic o nieczytaniu ani wartościowaniu tych książek, nieprawdaż?).
Minusem jest anglocentryczna wizja literatury (62 książki z kręgu literatury anglosaskiej, 28 to "reszta świata").
Niespecjalne ilustracje (bohaterowie wszystkich wyglądają prawie identycznie).

Suche streszczenie zarzyna literaturę, ponieważ często ważniejsza od treści jest forma (język, ilustracje i inne takie) książki.
Efekt (w moim przypadku) - autor zniechęcił mnie do czytania niektórych powieści.

Chyba nie taki był zamiar autora (mam nadzieję!)?

Karol | 2010-02-04

ostatnio zakupiłem żonie pod choinkę - niezwykle dowcipna książka, świetny pomysł. Jeśli nie masz czasu, a chcesz szybko zapoznać się z największymi dziełami literatury, sięgnij po tę książkę!

Holmes | 2010-08-02

Zabawna rzecz. Największe dzieła światowej literatury skompresowane do 4 rysunków każde. Oczywiście tytuł jest na wyrost - warto jednak znać oryginały, żeby w pełni smakować streszczenia.
No może z wyjątkiem Biblii - tu akurat 4 obrazki wystarczą :-)