Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły

Okładka książki Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły
Mason Currey Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
W.A.B.
2015-01-01
2015-01-01
Agata Napiórkowska
Kafka

Świetne. Bardzo motywująca do uczciwej, rzetelnej pracy. Dla każdego.
Polecam.

Świetne. Bardzo motywująca do uczciwej, rzetelnej pracy. Dla każdego.
Polecam.

Lekka , ciekawa i przyjemna lektura - warto przeczytać. Można zacząć od początku, końca lub jak kto chce. Ja zacząłem od najbardziej znanych nazwisk. Każda metoda jest dobra. Krótkie notki o muzykach, pisarzach, architektach ludziach sztuki i nauki. Autor pokazuje ich rozkład dnia, ich zwyczaje : czy mieli jakaś rutynę, byli rannymi ptaszkami czy typem sowy. Czy wena spływała na nich jak tylko zamknęli oczy lub wzięli pióro do ręki czy jak mawiał Churchill : pot, krew i łzy.
Plusy :
- ciekawy temat
- fajny styl i łatwo się czyta
- dużo nazwisk których nie znam :)
- wiele interesujących ciekawostek , warto robić fiszki
- można czytać przez miesiąc i wracać do niej kiedy ma się na nią ochotę
- bibliografia na końcu książki z której autor korzystał więc można doczytać o ulubionej postaci
Minusy
- W większości są to artyści Zachodni z Polaków tylko Kosiński i Szopen
- niestety nie ma złotej recepty na sukces :(

"Ostatecznie każdy wypracowuje swój własny sposób. Cala tajemnica tkwi w tobie."

Największym atutem tej publikacji jest fakt, że przybliżyła mi sporo nieznanych wcześniej nazwisk. Przyznaję się bez bicia, właśnie dlatego zainteresowałam się Carson McCullers, więc ślę podziękowania dla Currey’a.

Ciekawostka na rynku wydawniczym. Zbiór krótkich rozdzialików poświęconych wielu osobistościom, a konkretniej, ich codzienności. Interesująca lektura, choć brakowało mi głębszych biogramów. To ułatwiłoby wczucie w osoby, których nie kojarzymy.

To jedna z tych książek które można otworzyć dosłownie w każdym miejscu i zacząć czytać. Mój egzemplarz ma swoje miejsce w toalecie. :D Może to i śmieszne ale jakie prawdziwe. :D Książka ta bowiem zawiera krótkie opisy codziennych rytuałów znamienitych ludzi sztuki, literatury bądź muzyki. Jedyne co mi przeszkadza to to że postaci są nie opisane, tak więc czasem muszę sprawdzić o kim czytam. Poza tym bardzo polecam, fajnie poczytać jak zaczynali swoją prace ludzie sukcesu. :)

Niezbyt pasjonująca książka. Chociaż poznanie rytuałów znanych osób samo w sobie jest ciekawe, to przedstawienie ich w taki sposób moim zdaniem mija się z celem. Za dużo postaci, za mało szczegółów i brak rozbudowanych opisów. Podczas czytania złapałam się na tym, że przeglądam spis treści, by przejść do interesujących mnie osób.

Z ciekawości można przeczytać, jednak trudno wszystko zapamiętać. Tym bardziej, że niektóre nawyki nie są zdrowe, więc lepiej się nimi nie inspirować. Pomysł na książkę świetny, ale jego realizacja niestety średnia.

Z ciekawości można przeczytać, jednak...

Większość książki jest raczej bezwartościowa. Nieistotne informacje o nieistotnych ludziach.
Ale znajdzie się coś pożytecznego. Tak jak zmiana pokoju, spacery, wczesne wstawanie. No a poza tym, kilka informacji biograficznych o kilkunastu osobach które są jednak ciekawe i warto je znać.
Nie byłoby warto, gdyby nie to, że czyta się wręcz piorunem, ważne jednak żeby mieć pod ręką kartkę aby notować, ponieważ przepuszczając hurtowo osoby bez większego znaczenia, możemy pominąć coś pożytecznego.

Bardzo fajna pozycja - w szczególności jako baza inspiracji. Mnóóstwo ciekawych osób z ciekawymi historiami skupionymi wokół produktywności.

Pomysł dobry, ale kilka zdań to za mało na opis nawyków danej osoby. Wiele z tych osób nie było mi znanych i w książce nie znalazłem informacji kim one w ogóle są.

Taka i taka osoba wstawała o takiej i takiej godzinie i później pracowała do takiej i takiej godziny. Tak można opisać 2/3 rozdziałów.

2076

Bardzo lekka, krótka i przyjemna książka, w której są przytoczone plany dnia znanych artystów, filozofów i naukowców. Bogato uźródłowiona, więc niespotykanie, jak dla takich książek, wiarygodna. Ktoś zarzucił autorowi, że nie wyciągnął żadnych wniosków z przytaczanych informacji. Nie było jego zamiarem, więc zarzut raczej chybiony. Za to ktoś przytomnie zauważył w komentarzach na LC, że można chociaż było lepiej uporządkować materiał, dzieląc np. na ludzi pracujących w nocy i pracujących w dzień.

Mniejsza z tym. Jakie są moje wnioski z lektury?
-Istnieją ludzie z zegarem biologicznym dobrze funkcjonującym w nocy, ale to zdecydowana mniejszość. Większość ludzi odnoszących jakieś większe sukcesy wstaje rano, pracuje regularnie i raczej podchodzi do swojej działalności jak rzemieślnik, nawet jak to działalność twórcza.
-Autor wymienił bodajże 160 postaci, a na palcach jednej ręki można policzyć artystów-półbogów pracujących pod natchnieniem, którym "coś skapnęło z wyższego świata", a jak już tacy się zdarzają, to są muzykami.
-Zwyczajna praca etatowa nie przeszkadza w pracy twórczej po godzinach. Dla niektórych nawet jest "warunkiem wewnętrznym" tworzenia (bo, że jest "warunkiem zewnętrznym" tj. zapewnia pieniądze na życie to swoją drogą), co potwierdza współczesna psychologia. Rutyna działa na bardzo kreatywne osoby jak woda na spragnione rośliny i pozwala lepiej ukierunkować tę ich kreatywność.

Może było coś jeszcze, ale nie pamiętam. W każdym razie dobrze się bawiłem i poczułem się bardzo zmotywowany do pracy, chyba bardziej niż kiedykolwiek po przeczytaniu dowolnej książki z działu "pop-psychologiczna pasza" o organizacji czasu, nawykach etc. Polecam.