Potop Redivivus

film, kino, telewizja
Bosz
2015-01-01
2015-01-01
album hoffman husaria Kmicic Oleńka Wołodyjowski Zagłoba opowieści z planu historia kina historia filmu epopeja narodowa szabla szlachta stroje szlacheckie Olbrychski Braunek

Książka, a właściwie album robi ogromne (nie tylko z uwagi na rozmiar) wrażenie już po odpakowaniu z kartonu, w którym została wysłana (zakup internetowy). Solidna twarda oprawa laminowana rzadko stosowaną w przypadku książek folią "soft touch", która daje przyjemne wrażenia dotykowe. Album wydrukowano na wysokiej jakości papierze kredowym (matowy),uwydatniającym zdjęcia, których jest chyba więcej niż tekstu. Niemniej jednak teksty stoją na wysokim poziomie i czyta się je z zainteresowaniem. W głównej mierze są to wspomnienia realizatorów filmu oraz aktorów ujęte w formie wywiadów lub "wycinków" z dawnych wypowiedzi prasowych. Film "Potop" widziałem już kilkanaście razy, za każdym z nich zachwycał mnie rozmachem i kunsztem, ale dopiero lektura niniejszego albumu uzmysławia jak olbrzymim (i kosztownym) wysiłkiem obraz ten powstał. Jestem pewien, że w polskiej kinematografii podobnie zrealizowanego filmu nigdy już nie uda się nakręcić, a dlaczego? Aby poznać odpowiedź na tę kwestię wystarczy przeczytać "Potop Redivivus".
Jak już wcześniej wspomniałem, w albumie znajdziemy mnóstwo zdjęć - część z nich to unikatowe fotografie z planu filmowego, ale więcej zdaje się być kadrów wyciętych wprost z filmu. Choć bardziej ciekaw byłem tych pierwszych to jednak te "wycinki" filmowe ogląda się z zainteresowaniem, bo przecież oglądając filmową wersję "Potopu" nikt nie wciska stopklatki, aby przyjrzeć się zamrożonej scenie - a w albumie mamy okazję przyjrzeć się uważnie wybranym scenom.
Jedyną "wadę" jaką mógłbym wymienić w przypadku tej książki to jej rozmiar i waga... Z oczywistych względów album ma swoje rozmiary i swoje waży, ale jego czytanie (i oglądanie) wymaga nieco większej przestrzeni. Z pewnością nie jest to pozycja do czytania w tramwaju, pociągu czy samolocie ale w warunkach domowych jest ucztą dla oka i duszy:)

Świetne zdjęcia, często takie, których wcześniej nie widziałem.
Po reszcie spodziewałem się odrobinę więcej.
Dla takich fanów potopu jak ja pozycja, którą warto przejrzeć, niekoniecznie się zaopatrywać bo cena według mnie nie jest adekwatna do tego co otrzymujemy.

Świetne zdjęcia, często takie, których wcześniej nie widziałem.
Po reszcie spodziewałem się odrobinę więcej.

Piękny, bogato ilustrowany album, wydany z okazji odświeżenia filmu Potop.

Dodatkowo, opatrzony licznymi wspomnieniami oraz wywiadami z reżyserem i aktorami.

Jedyna uwaga - jak można było nie wyjustować tekstu?

Piękny, bogato ilustrowany album, wydany z okazji odświeżenia filmu Potop.

Jedyna uwaga - jak można było nie wyjustować tekstu?

I znów przeczytany piękny album od Wydawnictwa Bosz.

I znów przeczytany piękny album od Wydawnictwa Bosz.

• Popularnonaukowe, literatura faktu, encyklopedie itp.
  • Albumy
  • Posiadam - do przeczytania