Straszny dom

Okładka książki Straszny dom Jan Dobraczyński
Okładka książki Straszny dom
Jan Dobraczyński Wydawnictwo: Księgarnia Zdzisława Gustowskiego w Poznaniu literatura piękna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Księgarnia Zdzisława Gustowskiego w Poznaniu
Data wydania:
1947-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1947-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
650
645

Na półkach:

Dobraczyński przed wojną był młodym publicystą a wrócił z wojny do Warszawy jako od razu niezwykle płodny pisarz. W połowie 1947 roku, kiedy wydano "Straszny dom" miał już za sobą 5 wydanych powieści, 2 biografie i 1 zbiór esejów.

Tu trzy opowiadania o warszawiakach: "Stasiek" (które znałem już z innego zbioru),"Straszny dom" i "Miłosierdzie".

"Stasiek" o okupacyjnym codziennym życiu chłopca zmuszanego przez ojczyma (?) do żebrania w okolicy Placu Narutowicza.

"Straszny dom" o młodym publicyście katolickim piszącym do podziemnej prasy i chcącym uczynić coś dobrego dla mieszkanki "Polusa". Tu Dobraczyński uzmysłowił mi istnienie czegoś takiego jak "Polus" na Lubelskiej 30/32, który to budynek przed 1939 i w czasie okupacji, pełnił rolę wielkiego zbioru lokali kwaterunkowych dla bezdomnych a stał się niepostrzeżenie swego rodzaju slumsem dla ludzi wypchniętych poza margines. Opowiadanie jest może mało wiarygodne co do akcji ale jako świadectwo jest ciekawe - Dobraczyński akurat ludzi z "Polusa" na pewno spotykał a pewnie i bywał tam osobiście.

"Miłosierdzie" to najciekawsze z trzech, opisujące losy kilku ludzi, którzy po Powstaniu zdecydowali się zostać w Warszawie i ukrywać się w jakiejś piwnicy. Dobrze napisane a do tego dające mi poczucie autentyzmu, zresztą autor twierdzi, że napisane zostało na podstawie pamiętnika osoby, która w piwnicach się ukrywała.

To co mnie zaintrygowało ogólnie w tych opowiadaniach, to że mówią o okupacji, ale Niemcy tu są w sumie tłem. Gdzieś tam są, wzbudzają strach, ale te opowiadania rozgrywają się wśród Polaków. Nie ma tu jakiegoś kombatanctwa. Muszę przyjrzeć się pod tym kątem innym książkom z okresu tuż powojennego.

Dobraczyński przed wojną był młodym publicystą a wrócił z wojny do Warszawy jako od razu niezwykle płodny pisarz. W połowie 1947 roku, kiedy wydano "Straszny dom" miał już za sobą 5 wydanych powieści, 2 biografie i 1 zbiór esejów.

Tu trzy opowiadania o warszawiakach: "Stasiek" (które znałem już z innego zbioru),"Straszny dom" i "Miłosierdzie".

"Stasiek" o okupacyjnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Straszny dom


Podobne książki

Przeczytaj także