Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Nasz skrzywiony bohater

Tłumaczenie: Katarzyna Różańska
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
우리들의 일그러진 영웅 (Urideul-ui ilgeureojin yeongung)
Korea Południowa
parfois

Kiedy 12-letni chłopiec przenosi się z Seulu do miasteczka na prowincji i zaczyna tam naukę w szkole, jest przekonany, że zaimponuje kolegom i zostanie liderem. Okazuje się jednak, że natychmiast pada ofiarą charyzmatycznego i skorumpowanego zarazem Om Sok-dae – gospodarza klasy. Przemoc, zastraszanie i skomplikowane intrygi zapewniają mu sukces: chłopcy są posłuszni, a jego najwyższa pozycja w hierarchii klasowej pozostaje niezachwiana.

To historia opowiedziana z perspektywy dorosłego już mężczyzny, który wspomina brutalną walkę, jaką musiał stoczyć w poszukiwaniu sprawiedliwości, a także własnego „ja”.

Ta intrygująca alegoria systemu politycznego i władzy, często porównywana do Władcy much, zaczyna się jako prosta opowieść o dominacji w szkolnej klasie, lecz rozwija się w chłodną przypowieść o żądzy władzy i desperackiej potrzebie akceptacji.

źródło opisu: https://www.facebook.com/pages/Kwiaty-Orientu/179061038803666

źródło okładki: https://www.facebook.com/pages/Kwiaty-Orientu/179061038803666

WielkiBuk | 2015-06-07
Przeczytana: czerwiec 2015

Metaforyczna opowieść o tyranii, o buncie i rewolucji. O tym, co zostaje, gdy nadchodzi upragniona wolność i zaczyna się demokracja. Historia upadku i powstania, o zbiorowej iluzji, która wynosi na szczyt najsilniejszych. Mocny kawał południowokoreańskiej prozy.

Kamil | 2018-01-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Yi Mun-yol napisał opowieść ważną i czytelną, bo dotyczącą z jednej strony nas wszystkich, obywateli, ludzi funkcjonujących w różnych społeczeństwach, a z drugiej tego, co wszyscy przeżyliśmy – szkoły. To niebywałe, jak przez pryzmat klasowych, korytarzowych wydarzeń, dotyczących dzieci, autorowi udało się usnuć głęboką opowieść o potrzebie demokracji, wolności i panującym ucisku, który – co ciekawe – okazuje się łatwiejszy do zniesienia niż niezależność.

Bohaterem powieści jest dwunastoletni uczeń, który, w związku z zawodową degradacją ojca, zmienia szkołę – z dobrej, prestiżowej, w Seulu na prowincjonalną, położoną w małym miasteczku. Zmiana, początkowo dobrze wróżąca, zapowiadająca, że świetne wyniki w nauce, które chłopiec odnosił w elitarnej placówce, przełożą się na jego wysoką pozycję w nowym miejscu, okazuje się niełatwa do zniesienia, bo hierarchia społeczna, panująca w szkole, okazuje się ściśle zdefiniowana, a jakikolwiek bunt względem zastanego porządku traktowany...

Speedi | 2015-09-06

Koreański pisarz, azjatyckie klimaty, problemy ponadregionalne. Opowieść o władzy i jej meandrach. O wyciąganiu wniosków z przeszłości, uczeniu się w oparciu o doświadczenie. O samotności i alienacji. O skutkach braku zrozumienia i zagubieniu jednostki próbującej walczyć z jakimś zastanym układem, który większość akceptuje lub wspiera. O tym, jak trudno znaleźć kogoś, kto gotów jest zrezygnować ze znanego, istniejącego status quo i pójść w nieznane. Także o tym, że czasami jednostka zapoczątkowuje proces zmian, który inni popierają dopiero wtedy, kiedy są pewni jego skuteczności, nieodwracalności.

Cała recenzja: http://www.speedy.cal24.pl/recenzje/5-mechanizmy-wladzy

parfois | 2015-05-27
Przeczytana: 08 maja 2015

Pożeracz | 2016-06-02
Przeczytana: 12 maja 2016

Niewielka, wyglądająca jak album książka, porównywana do "Władcy much" zostawia nas z wieloma pytaniami.

Yi Mun-yol snuje opowieść o dwunastolatku, który zmienia szkołę i stawia czoła opresji gospodarza klasy z perspektywy dorosłego człowieka, wspominającego przeszłość. Nie ma tu jednak usilnego udawania dziecka, co ostatecznie odrzuca mnie od "Małego Księcia". Przemyślenia są analizowane i pod kątem świata dorosłych, i z punktu widzenia dziecka - z uwzględnieniem jego ograniczeń i słabości.
Władza gospodarza, Om Sok-dae, oplata swoimi mackami całą klasę wraz z nauczycielem - w rozproszony sposób budując fundamenty nieokreślonej i niepowiązanej przemocy, terror maskowany jest uprzejmością, słowa zmieniają znaczenie. Nauczyciel, ze względu na porządek, który utrzymuje klasa oraz na jej wyniki nie reaguje na doniesienia na Sok-dae, chociaż może właściwiej byłoby powiedzieć - nie chce ich przyjąć do wiadomości. Pierwsze zastrzeżenia pojawiają się bowiem dopiero wraz z buntem głównego...

karus133 | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Krótka, wciągająca książka która na pierwszy rzut oka przybliża nam historię życia w szkole i o tym jak nowa osoba stara się "wejść" w nową grupę. Jednocześnie zmusza nas do przemyśleń i refleksji nad tym ile jesteśmy sami dobrowolnie poświęcić na rzecz przynależenia do społeczeństwa i jak bardzo chwiejna jest piramida określająca kto stoi wyżej w hierarchii od kogo. Polecam serdecznie.

Malwina | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2018

12-letni chłopiec przenosi się z prestiżowej szkoły w Seulu do jednej z przeciętniejszych. Jego poczucie porządku i sprawiedliwości zostaje naruszone przez leniwego wychowawcę i przewodniczącego, terroryzującego klasę. Wkrótce sam zostaje wykluczony ze wszelkich zabaw i życia szkoły.

Jonelke | 2018-11-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam