Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi

Okładka książki Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi Stephen C. Meyer, Scott Minnich, Jonathan Moneymaker, Paul A. Nelson, Ralph Seelke
Okładka książki Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi
Stephen C. MeyerScott Minnich Wydawnictwo: Fronda popularnonaukowa
popularnonaukowa
Explore evolution: the arguments for and against neo-Darwinism
Fronda
2015-07-03
2015-07-03
Michał Chaberek OP
ewolucja Darwin krytyka

Książka bardzo ciekawa - prezentująca dość obiektywnie (na ile to jest w ogóle możliwe) 2 poglądy - ich słabe i mocne strony .... W dzisiejszych dogmatycznych czasach - raczej unikalne podejście do tematu - daje czytelnikowi możliwość decyzji na podstawie przedstawionych argumentów.....

Pojawiają się opinie, że ta książka nie objaśnia tylko dokłada większej ilości pytań i odpowiedzi. Począwszy od okładki po treść aż do zakończenia, wszędzie mowa jest o tym że to jest jak rozprawa sądową A my -czytelnik ma być sędzią. Głupotą jest w takim razie oczekiwać jasnych odpowiedzi. Autorzy świetnie przedstawiają wiele wątpliwości wokół ewolucji, nigdy nie podając kreacjonizmu za naukowe rozwiązanie. Ważne jest że dyskusja nie jest między ewolucją A kreacją, ale też między ewolucjonistami i kreacjonistami. Nie ma jednego zdania tylko wiele różnych w obrębie nawet jednej grupy. Wiele nazwisk i bogata bibliografia są bardzo na plus.

Nie polecam.
Czytając ją bardziej czułam się jak w sądzie, słuchając 2 sprzecznych opinii grup naukowców, którzy za wszelką cenę chcą dowieść swej racji.
Ale nauka nie może opierać się na walce o swoje racje, tylko na współpracy, łącząc swoje badania można dojść do nowych odkryć.
W książce tego brak, zostawia jeszcze większy mętlik w głowie.

Nie polecam.
W książce tego brak, zostawia jeszcze większy mętlik w głowie.

Książka pozoruje rzeczową i obiektywną dyskusję, w subtelny sposób stara się zasiać wątpliwości względem prawdziwości teorii ewolucji. Skrzętnie maskuje swoje kreacjonistyczne zaangażowanie ideologiczne, z którym to poprzez organizację Discovery Institute związani są jej autorzy. Dodajmy jeszcze do tego, że polskim wydawcą jest Fronda a tłumaczenia dokonał… dominikanin.. Co więcej, wśród piątki autorów tylko część ma związek z biologią. Przechodząc do samej treści, należy stwierdzić, że pełna jest ona nieścisłości i manipulacji. Pominiętych zostaje wiele argumentów i faktów oraz najnowszych odkryć (oryginał został wydany w 2007 roku). Konstrukcja całości książki opiera się generalnie na tym, iż autorzy pozorują jakoby w środowisku naukowym toczyła się zażarta dyskusja nad prawdziwością teorii ewolucji, chociaż tak naprawdę dyskusja dotyczy jedynie poszczególnych kwestii w ramach tej teorii, które to kwestie nie przekładają się w żaden sposób na negowanie ewolucji biologicznej. Autorzy kilka razy stosują zupełnie nietrafione a wręcz śmieszne analogie. Ponadto, wykorzystywane są standardowe dla kreacjonistów już dawno niezasadne „argumenty” takie jak nieredukowalna złożoność wici bakteryjnej, następstwo skamieniałości czy brakujące ogniwa.
Dalej kilka konkretniejszych przykładów manipulacji i wprowadzania w błąd. Otóż, zupełnie po macoszemu potraktowana zostaje biogeografia, autorzy stwierdzając wręcz „szczerze mówiąc, nie ma potrzeby już więcej dyskutować na temat biogeografii. Jeżeli ktoś gdzieś nie dokona jakiegoś niezwykłego odkrycia, po jednej lub po drugiej stronie, debata pozostanie dokładnie w tym punkcie, w którym się obecnie znajduje”. Szkoda tylko, że zupełnie zapomnieli o osiągnięciach prężnie się ostatnio rozwijającej dziedziny nauki - filogeografii, odtwarzajacej historię ewolucyjną taksonów m.in. w ujęciu przestrzeni geograficznej. W innym rozdziale autorzy pokazują, że nie rozumieją, iż sekwencje odnalezionych skamieniałości pośrednich nie wskazują na to kto jest czyim bezpośrednim potomkiem i przodkiem, a jedynie oddają tendencję ewolucyjnych zmian i te zmiany dokumentują. Jawnie wprowadzają ponadto w błąd pisząc: „jednakże skamieniałości posiadających cechy pośrednie między rybami a czworonogami nie udawało się odnaleźć, a prawie wszystkie znane skamieniałości zaliczały się jednoznacznie do kategorii ryb lub kategorii czworonogów”. Niech twórcy tych bredni sprawdzą sobie czym są kopalne ryby mięśniopłetwe czy tetrapodomorfy i przeanalizują bardziej szczegółowo budowę Taktaalika, bo na stronach swojej książki jakoś nie chcieli się w to wgłębić.
Podsumowując, jest to pseudonaukowa pozycja mogąca okazać się szczególnie szkodliwa ze względu na subtelne ujęcie tematu i pozory obiektywizmu oraz rzetelności. To nie jest żaden podręcznik! Bonusowa gwiazdka ode mnie za całkiem eleganckie wydanie;)

Opracowanie w formie podręcznika do nauki ewolucji. Przedstawia obie strony sporu. Każdy rozdział zawiera argumenty za jak i przeciw i poparty jest bogatą biografią oraz licznymi ilustracjami. Jest nawet kilka doświadczeń do wykonania samodzielnie. Nie tu mowy o Bogu, religii, kreacjonizmie ani o Ziemi mającej 6000 lat. Nawet jeśli autorzy mają jakieś przekonania to nie zdradzają się bezpośrednio choćby pojedynczą wzmianką. Nauka przemawia samodzielnie. Każdy z rozdziałów odwołuje się w przypisach do od kilku do kilkudziesięciu prac naukowych. Wszystko opisane w sposób przystępny i nienużący.

Książka o charakterze pseudonaukowym, napisana przez kilku panów z chrześcijańskiego instytutu w USA. Wprowadza w błąd (błędy) czytelnika, neguje sens logicznego myślenia, dedukcji i zaprzecza badaniom oraz obserwacjom z zakresu genetyki, biologii molekularnej i zoologii. Nie polecam.

XIX wiek był czasem powstawiania wielu teorii rewolucyjnych, których prawdziwość sprawdzano w XX wieku, a niektóre są sprawdzane do dziś i mają swoich wyznawców. Obok teorii politycznych, do jakich należał marksizm, powstało wiele tez z nauk biologicznych. Jedną z nich jest ewolucjonizm sformułowany przez Karola Darwina. Od początku miał wielu zwolenników i wrogów. W XX wieku jednym z pierwszych, którzy trzeźwo popatrzyli na teorie Darwina był Karl Popper, twórca racjonalizmu krytycznego, którego narzędziem była falsyfikowalność twierdzeń, o której niestety nie wspomina się w szkołach (polecam „Nędzę historyzmu”)
„Zbadaj ewolucję” to interesująca pozycja pozwalająca uzupełnić lukę w edukacji, poszerzyć horyzonty, poznać lepiej nauki przyrodnicze, metody prowadzenia badań, zdobyć podstawy wiedzy z genetyki. Poszerzanie wiedzy nie doprowadziło do całkowitego obalenia teorii, ale też nie potwierdziło twierdzeń Darwina. Publikacja pozwoli nam zrozumieć dlaczego po stu pięćdziesięciu latach trudno orzec prawdziwość twierdzeń Darwina.
Wielkim plusem jest obiektywne spojrzenie na ewolucję: rozważenie plusów i minusów, mocnych i słabych stron.
Publikację polecam wszystkim zainteresowanym naukami przyrodniczymi. Szczególnie przydatna będzie jako lektura uzupełniająca dla uczniów gimnazjów i liceów, którzy nie chcą ograniczać swej wiedzy do szkolnych podręczników.

Publikacja stara się nieporadnie ukrywać swoje antynaukowe uprzedzenia i czysto ideologiczne korzenie. Oto, do czego może doprowadzić potężny dysonans poznawczy spowodowany przez starcie indoktrynacji religijnej z rzeczywistością. Niektórzy z autorów wierzą, iż Ziemia ma 6000 lat (!) - fascynuje mnie, jaki poziom ekwilibrystyki intelektualnej trzeba osiągnąć, aby bronić takiego przekonania na początku XXI wieku.

Prawdziwy opis powinien więc brzmieć następująco:

"Pięciu amerykańskich kreacjonistów przedstawia argumenty przeciw i stara się obalać argumenty za neodarwinizmem. Prezentują opłakany stan swojej wiedzy na temat praktycznie wszystkich osiągnięć naukowych minionych 200 lat."

Polecam lekturę na sobotnie wieczory przy kominku i lampce wina. Fun, fun, fun!

Od ponad 150 lat tematyka ewolucji mimo znacznych postępów oraz licznych badań, jest tematem wciąż kontrowersyjnym. Chociaż w ogólności założenia są dość proste oraz dla niektórych intuicyjne, to jednak są pewne zagadnienia teorii ewolucji nie do końca są takie oczywiste po dokładnym zgłębieniu się w tę tematykę. W książce „Zbadaj ewolucję…” wyłożono najczęściej używane argumenty za i przeciwko tej teorii. Nie jest to jednak agresywna przepychanka pomiędzy ewolucjonistami i kreacjonistami z jakimi często możemy się spotkać.
Książka to właściwie przegląd i dyskusja nad fundamentami teorii ewolucji. Na początku dostajemy, w ramach wprowadzenia, wykład na temat pojęć i definicji dotyczących neodarwinizmu i tego co przedstawia ta teoria. Słusznie tutaj jest zauważone, że to co kryje się pod słowem „ewolucja” nie koniecznie musi oznaczać dla różnych dziedzin naukowych to samo. Stąd rozróżnienie czy chodzi o zmianę organizmów w czasie, pochodzenie od wspólnego przodka czy o działanie naturalnej selekcji. Jest to dość istotne i uświadamia Czytelnikowi skąd biorą się problemy w powszechnym zaakceptowaniu pewnych elementów teorii ewolucji. Kolejne rozdziały starają się rozłożyć na części wspomniane trzy podstawowe zagadnienia. Wszystkie napisane są w ten sam, spójny sposób – na początku mamy argumenty za ewolucją, czyli to, co przedstawia nam strona zwolenników, a następnie konfrontacja z wynikami innych badań oraz krytyczna dyskusja co z tego wynika. Mamy więc poszukiwanie wspólnego przodka, gdzie rozważana jest dotychczasowa wiedza pochodząca ze skamieniałości, biogeografii, embriologii oraz homologii anatomicznej i molekularnej. Następnie otrzymujemy rozdział poświęcony twórczej mocy naturalnej selekcji, gdzie możemy przyjrzeć się możliwościom zmiany jednych organizmów w drugie oraz obserwacje i ich interpretacje na temat zmian jakie udało się zanotować badaczom na przestrzeni lat. Polemikę kończymy w świecie subkomórkowym, gdzie rozważamy maszyny molekularne jako elementy, które mogą wskazywać lub zaprzeczać naturalnemu procesowi udoskonalania organizmów na drodze ewolucji. Książka zawiera w sobie materiały dodatkowe takie jak różnica w układzie oddechowym pomiędzy gadami, ptakami i ssakami, instrukcję „jak zrobić własne płuco”, oraz dyskusję nad możliwością przekształcenia systemu w drugi, metodami zaproponowanymi przez Darwina i jego następców.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pięciu naukowców amerykańskich: Stephen c. Meyer, Scott Minnich, Jonathan Moneymaker, Paul A. Nelson, Ralph Seelke wydało popularno-naukową książkę "Zbadaj ewolucję. Argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi" (czyli współczesnej wersji teorii Darwina).

Czy wiesz, że choć minęło 150 lat od powstania słynnej teorii ewolucji Darwina nadal pozostaje ona teorią, a nie faktem? Nadal pozostaje przedmiotem kontrowersji. O co właściwie chodzi w tym sporze? Książka ujawnia wiele naukowych problemów związanych z tą teorią. Przedstawia argumenty za i przeciw, a czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie i własny osąd.

Książa jest dobrze wydana. Kolorowe i ciekawe fotografie, rysunki, tabele zachęcają do lektury. W przejrzysty sposób uzupełniają treść. Podano bogatą bibliografię i odnośniki do stron naukowych.

Wart wspomnienia jest fakt dodanie do książki przyborów (plastikowego kubka, słomki, balona, foli) w celu przeprowadzenia domowego eksperymentu - zrobienia płuca i prześledzenia problemu funkcjonalności transformacji "Czy możliwe jest przekształcenie układu oddechowego gada w układ oddechowego ptaka"? Możemy przekonać się sami.

Myślę, że książka ta jest bardzo dobrym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkole nie tylko dla ludzi chcących bardziej wgryź się w temat ewolucji, teorii Darwina, ale i dla zupełnych laików. Polecam!
Kora, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

• Popularnonaukowe
  • Głośne krzyki z Frondy
  • 2015
  • 2015
  • A Nauka

Dodaj cytat z książki Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi