Okładka książki Wątpliwość Darwina. Kambryjska eksplozja życia jako świadectwo inteligentnego projektu Stephen C. Meyer
Stephen C. Meyer Wydawnictwo: Fundacja En Arche Seria: Seria Inteligentny Projekt popularnonaukowa
popularnonaukowa
Seria Inteligentny Projekt
Darwin's Doubt: The Explosive Origin of Animal Life and the Case for Intelligent Design
Fundacja En Arche
2021-09-29
2021-09-29
Artur Baranowski
Seria Inteligentny Projekt Darwin Ewolucja Biologia Nauki przyrodnicze

Okładka książki O pochodzeniu. Ujęcie filozoficzne Steve Clarke, William A. Dembski, Taner Edis, Kazimierz Jodkowski, Jeffrey Koperski, Robert A. Larmer, Grzegorz Malec, Stephen C. Meyer, Del Ratzsch
O pochodzeniu.... Steve Clarke, Willi...
Okładka książki Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi Stephen C. Meyer, Scott Minnich, Jonathan Moneymaker, Paul A. Nelson, Ralph Seelke
Zbadaj ewolucj... Stephen C. Meyer, S...

Ostatnie dzieło tego autora, choć ambitne w założeniu, jest w rzeczywistości przykładem mylnego zrozumienia i błędnego wykorzystania naukowych źródeł. Autor, próbując poprzeć swoją teorię, opiera się na cytatach z prac naukowych. Niestety, okazuje się, że te cytaty są wyrywane z kontekstu, a sami naukowcy, których prace są przywoływane, publicznie zaprzeczają ich zastosowaniu w sposób, jaki przedstawia autor. Co gorsza, twierdzą oni, że ich badania nie tylko nie wspierają, ale wręcz przeczą teorii prezentowanej w książce.

To prowadzi do niepokojącego wniosku, że autor manipuluje źródłami, aby nadać swoim tezom pozory wiarygodności. Takie podejście jest nie tylko nieetyczne, ale również szkodliwe dla czytelników, którzy mogą być wprowadzeni w błąd. Brak rzetelności w przedstawianiu badań naukowych i ignorowanie ich rzeczywistego znaczenia jest poważnym naruszeniem zasad akademickich i intelektualnej uczciwości. Książka, zamiast być oświecającym wkładem w dyskurs naukowy, staje się źródłem dezinformacji i mylących interpretacji.

Autor analizuje z wielu stron problem, jaki dla neodarwinowskiego ewolucjonizmu stanowi kambryjska eksplozja życia, która zaowocowała nagłym pojawieniem się wielu nowych form zwierząt. Podoba mi się rzeczowe przedstawianie przez autora argumentów przemawiających za i przeciw omawianym teoriom, włączając jego własne podejście. Meyer z szacunkiem i wnikliwością omawia poszczególne teorie oraz ich silne i słabe strony. Pomaga to zrozumiec wyzwania, z którymi mierzy się nauka, gdy stara się wyjaśnić pochodzenie życia. A ostatni rozdział i zawarta w nim osobista, egzystencjalna refleksja, to absolutna rewelacja! Odbiór książki obniżają błędy redakcyjne (niewłaściwe formatowanie numeracji bibliograficznej w niektórych sekcjach) - korekta w wydawnictwie była ewidentnie niewystarczająca.

• Inteligentny Projekt Seria
  • Empik TBR