Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać223Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant2Artykuły
Przeczytaj fragment najnowszej książki Aleksandry Troszczyńskiej – „Miasto grzechu“LubimyCzytać1Artykuły
Mole książkowe, czyli co pożera nasze książki. Uwaga! ZdjęciaAnna Sierant9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Scott Minnich

1
5,0/10
Pisze książki: popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,0/10średnia ocena książek autora
18 przeczytało książki autora
18 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi Stephen C. Meyer 
5,0

XIX wiek był czasem powstawiania wielu teorii rewolucyjnych, których prawdziwość sprawdzano w XX wieku, a niektóre są sprawdzane do dziś i mają swoich wyznawców. Obok teorii politycznych, do jakich należał marksizm, powstało wiele tez z nauk biologicznych. Jedną z nich jest ewolucjonizm sformułowany przez Karola Darwina. Od początku miał wielu zwolenników i wrogów. W XX wieku jednym z pierwszych, którzy trzeźwo popatrzyli na teorie Darwina był Karl Popper, twórca racjonalizmu krytycznego, którego narzędziem była falsyfikowalność twierdzeń, o której niestety nie wspomina się w szkołach (polecam „Nędzę historyzmu”)
„Zbadaj ewolucję” to interesująca pozycja pozwalająca uzupełnić lukę w edukacji, poszerzyć horyzonty, poznać lepiej nauki przyrodnicze, metody prowadzenia badań, zdobyć podstawy wiedzy z genetyki. Poszerzanie wiedzy nie doprowadziło do całkowitego obalenia teorii, ale też nie potwierdziło twierdzeń Darwina. Publikacja pozwoli nam zrozumieć dlaczego po stu pięćdziesięciu latach trudno orzec prawdziwość twierdzeń Darwina.
Wielkim plusem jest obiektywne spojrzenie na ewolucję: rozważenie plusów i minusów, mocnych i słabych stron.
Publikację polecam wszystkim zainteresowanym naukami przyrodniczymi. Szczególnie przydatna będzie jako lektura uzupełniająca dla uczniów gimnazjów i liceów, którzy nie chcą ograniczać swej wiedzy do szkolnych podręczników.
Zbadaj ewolucję: argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi Stephen C. Meyer 
5,0

Książka pozoruje rzeczową i obiektywną dyskusję, w subtelny sposób stara się zasiać wątpliwości względem prawdziwości teorii ewolucji. Skrzętnie maskuje swoje kreacjonistyczne zaangażowanie ideologiczne, z którym to poprzez organizację Discovery Institute związani są jej autorzy. Dodajmy jeszcze do tego, że polskim wydawcą jest Fronda a tłumaczenia dokonał… dominikanin.. Co więcej, wśród piątki autorów tylko część ma związek z biologią. Przechodząc do samej treści, należy stwierdzić, że pełna jest ona nieścisłości i manipulacji. Pominiętych zostaje wiele argumentów i faktów oraz najnowszych odkryć (oryginał został wydany w 2007 roku). Konstrukcja całości książki opiera się generalnie na tym, iż autorzy pozorują jakoby w środowisku naukowym toczyła się zażarta dyskusja nad prawdziwością teorii ewolucji, chociaż tak naprawdę dyskusja dotyczy jedynie poszczególnych kwestii w ramach tej teorii, które to kwestie nie przekładają się w żaden sposób na negowanie ewolucji biologicznej. Autorzy kilka razy stosują zupełnie nietrafione a wręcz śmieszne analogie. Ponadto, wykorzystywane są standardowe dla kreacjonistów już dawno niezasadne „argumenty” takie jak nieredukowalna złożoność wici bakteryjnej, następstwo skamieniałości czy brakujące ogniwa.
Dalej kilka konkretniejszych przykładów manipulacji i wprowadzania w błąd. Otóż, zupełnie po macoszemu potraktowana zostaje biogeografia, autorzy stwierdzając wręcz „szczerze mówiąc, nie ma potrzeby już więcej dyskutować na temat biogeografii. Jeżeli ktoś gdzieś nie dokona jakiegoś niezwykłego odkrycia, po jednej lub po drugiej stronie, debata pozostanie dokładnie w tym punkcie, w którym się obecnie znajduje”. Szkoda tylko, że zupełnie zapomnieli o osiągnięciach prężnie się ostatnio rozwijającej dziedziny nauki - filogeografii, odtwarzajacej historię ewolucyjną taksonów m.in. w ujęciu przestrzeni geograficznej. W innym rozdziale autorzy pokazują, że nie rozumieją, iż sekwencje odnalezionych skamieniałości pośrednich nie wskazują na to kto jest czyim bezpośrednim potomkiem i przodkiem, a jedynie oddają tendencję ewolucyjnych zmian i te zmiany dokumentują. Jawnie wprowadzają ponadto w błąd pisząc: „jednakże skamieniałości posiadających cechy pośrednie między rybami a czworonogami nie udawało się odnaleźć, a prawie wszystkie znane skamieniałości zaliczały się jednoznacznie do kategorii ryb lub kategorii czworonogów”. Niech twórcy tych bredni sprawdzą sobie czym są kopalne ryby mięśniopłetwe czy tetrapodomorfy i przeanalizują bardziej szczegółowo budowę Taktaalika, bo na stronach swojej książki jakoś nie chcieli się w to wgłębić.
Podsumowując, jest to pseudonaukowa pozycja mogąca okazać się szczególnie szkodliwa ze względu na subtelne ujęcie tematu i pozory obiektywizmu oraz rzetelności. To nie jest żaden podręcznik! Bonusowa gwiazdka ode mnie za całkiem eleganckie wydanie;)