Zapomniane dzieje Polski

powieść historyczna
Racjonalista.pl
2014-11-01
2014-11-01

Najpierw chciałbym polecić portal racjonalista na, którym publikuje oraz jest założycielem autor książki Mariusz Agnosiewicz. Teraz zaś przejdę do samej książki, która jest na swój sposób niecodzienna, gdyż prezentuje całkowicie odmienny punkt widzenia oprócz dwóch dominujących czyli martyrologie i czołobitność lub wstydliwość i samokrytycyzm. Większość polskiej sceny politycznej czy ideologicznej dzielą się na dwa obozy albo ten który wstydzi się historii naszego państwa lub drugi który go gloryfikuje. Pan Mariusz zaś pokazał trzecią drogę czyli podejścia bezemocjonalnego na szeroko pojętą sprawę Polska. Pokazał czarne i białe karty naszej karty wiek rozkwitu jak i upadku. Zasługi oraz winy Polski i co najważniejsze błędy które doprowadziły do upadku państwa. Kilka faktów zaskakujących lub dla niektórych obrazoburczych lecz po głębszej analizie i przemyśleniach nawet całkiem sensowych. Dla mnie zaskoczeniem największym po pierwsze było krytyczna ocena sojuszu polsko litewskiego zamiast sojuszu polsko węgierskiego,wielkość znaczenie unii wyszehradzkiej. Autor zaś potwierdził też część moich przemyśleń czyli np. kościół narodowy czy samobójczość Świętej Ligi oraz to, że głównym grzechem polskiej polityki zagranicznej jest walka Polski i Polaków w nie swoich wojnach czytaj konflikt państwem Osmańskim na którym skorzystały jedynie nasze przyszłe państwa zaborcze plus Watykan, którego można uważać za jednego z głównych sprawców śmierci Rzplitej. Ja jestem dumny z braku wojen religijnych które przez dłuższy czas nie zdążały się w Polsce, braku stosów czy tego, że nasze państwo było raczej ofiarom a nie katem i mam nadzieję że tak pozostanie że pozostaniemy jak to w książce określone pomiędzy Wschodem i Zachodem skąd wypływa nasza siła ekonomiczna o której często się zapomina bo nasza potęga kształtowała się w czasach nie wojen czyli XVI i później lecz w okresie stabilnych bez wojen.

Książką którą z czystym sumieniem polecam każdemu, sam jako historyk pasjonat/amator dowiedziałem się wielu nowych dla mnie faktów historycznych. Agnosiewicz w swej książce stosuje bezkompromisową ocenę i analizę przyczynowo skutkową najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu, pozbawioną jakiejkolwiek ideologicznej narracji. Zapomniane dzieje Polski skłaniają do refleksji nad naszą historią oraz szeroko pojętą tożsamością narodową.
Historia est Magistra Vitae.

• 🎥 Biograficzne, historyczne, na faktach, reportaż
  • Autorzy: Mariusz Agnosiewicz