Zapomniane dzieje Polski

Wydawnictwo: Racjonalista.pl
historyczna
BethLuisNion

Zapomniane dzieje Polski nie tyle odkrywają jakąś sekretną historię naszego kraju, co przede wszystkim wydobywają te wątki, które zazwyczaj ignorowane lub lekceważone są przez współczesne narracje historiograficzne, zdominowane przez dwie siły deformujące: „historiograficzne biczownictwo” oraz gloryfikację i koncentrację na najbardziej autodestruktywnych epizodach historycznych. Historia Polski nie musi być pasmem upadków i martyrologii. Zawiera ona wiele kart wybitnych (i jednocześnie konstruktywnych), które jednak często nie są doceniane i właściwie rozumiane. Zapomniana historia Polski to także inne spojrzenie na wiele dobrze znanych faktów historycznych.
Nie jest to jednak „pokrzepienie serc” za pomocą historii. Główną ideą przyświecającą autorowi jest antyczna dyrektywa: „Historia est magistra vitae”. Historia nie służy do gromadzenia faktów i ciekawostek, lecz nade wszystko do nauki rozumienia wielkich procesów cywilizacyjnych, kulturowych i społecznych. Historia musi być nauczycielką życia.
Dążę do historiografii rozumiejącej w miejsce faktograficznej. Istotniejsze jest dla mnie to, by rozumieć procesy historyczne, niż formułowanie kolejnej narracji kronikarsko-faktograficznej. Z faktów historycznych powinny wyłaniać się procesy - tak, by budować zalążki historiozoficznego myślenia predyktywnego. Historia jest nauczycielką życia wówczas, kiedy daje nam lekcje do wykorzystania w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości. Historia Polski jest skarbnicą tego rodzaju.
Za duży nacisk kładzie się na historii królów i wojen, za mało z kolei uwagi poświęca się gospodarce, religii i geopolityce. Za bardzo nasza historia koncentruje się wokół bitew (militarnych, bo już nie ekonomicznych), a za mało wokół różnych Związków Jaszczurzych, dymarek, kopalń, a nawet etosów. Nie na polach bitewnych rozstrzygały się dzieje, nie dominująco przynajmniej. Nie dewaluuję zwycięstw militarnych, tyle że ich korzyści poli­tyczne dla Polski często były niewielkie lub zgoła żadne. Polska jest krajem tak bogatym w surowce naturalne, że siłę naszego państwa najlepiej buduje pokój i uruchamianie potencjału ziem polskich. A do tego potrzeba odpowiedniej geopolityki.

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,2358

źródło okładki: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,2358

bibliotekarz | 2016-07-05
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Najpierw chciałbym polecić portal racjonalista na, którym publikuje oraz jest założycielem autor książki Mariusz Agnosiewicz. Teraz zaś przejdę do samej książki, która jest na swój sposób niecodzienna, gdyż prezentuje całkowicie odmienny punkt widzenia oprócz dwóch dominujących czyli martyrologie i czołobitność lub wstydliwość i samokrytycyzm. Większość polskiej sceny politycznej czy ideologicznej dzielą się na dwa obozy albo ten który wstydzi się historii naszego państwa lub drugi który go gloryfikuje. Pan Mariusz zaś pokazał trzecią drogę czyli podejścia bezemocjonalnego na szeroko pojętą sprawę Polska. Pokazał czarne i białe karty naszej karty wiek rozkwitu jak i upadku. Zasługi oraz winy Polski i co najważniejsze błędy które doprowadziły do upadku państwa. Kilka faktów zaskakujących lub dla niektórych obrazoburczych lecz po głębszej analizie i przemyśleniach nawet całkiem sensowych. Dla mnie zaskoczeniem największym po pierwsze było krytyczna ocena sojuszu polsko litewskiego...

Raf Kov | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książką którą z czystym sumieniem polecam każdemu, sam jako historyk pasjonat/amator dowiedziałem się wielu nowych dla mnie faktów historycznych. Agnosiewicz w swej książce stosuje bezkompromisową ocenę i analizę przyczynowo skutkową najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu, pozbawioną jakiejkolwiek ideologicznej narracji. Zapomniane dzieje Polski skłaniają do refleksji nad naszą historią oraz szeroko pojętą tożsamością narodową.
Historia est Magistra Vitae.

Coriolan | 2018-12-01
Przeczytana: 08 marca 2017