Heretyckie dziedzictwo Europy

Wydawnictwo: Racjonalista.pl
978-83-62503-04-9
historia

Zrodziliśmy się z Grecji, Rzymu i herezji. Wbrew papiestwu i Kościołowi. Chcę wykazać, że dla dzisiejszej Europy papiestwo i kościół były instytucjami hamulcowymi. Nie mają roszczeń o "chrześcijańskie dziedzictwo Europy". Wielka część potencjału pozytywnych zmian wyrażała się przez wieki w ruchach heretyckich. Synteza dziedzictwa grecko-rzymskiego oraz heretyckiego to fundamenty Europy oraz szerzej - kultury zachodniej.

Książka dostępna jest także w wersji ekonomicznej (miękka okładka), w niższej cenie - 34 zł. Aby zamówić wydanie w okładce miękkiej, należy wskazać to w uwagach końcowych do zamówienia. Cena obu książek zawiera 5% VAT.

Na herezje można też patrzeć przez pryzmat racjonalistyczny oraz humanistyczny. Za naiwne i błędne uważam postrzeganie dziejów racjonalizmu i humanizmu jedynie przez pryzmat dziejów ateizmu czy krytyki religii. Nie wyskoczyliśmy w Oświeceniu niczym króliki z kapelusza Historii. Nasze dzieje łączą się z dziejami herezji, które nader często stanowiły ogniwa pośrednie w wyłanianiu się naturalizmu, humanizmu i racjonalizmu.

Heretyckie dziedzictwo jest więc także naszym dziedzictwem.

I w ten sposób postanowiłem spojrzeć na bogaty świat herezji. Zaczęło się od próby wolnomyślnego wyszydzenia. Im jednak dalej i głębiej wchodziłem w świat herezji - ogólnie znany jedynie przez pryzmat kilku mniej lub bardziej istotnych herezji - tym mniej było we mnie czystej drwiny, a tym więcej zaciekawienia i chęci wyłuskania z herezji tego, co stanowi europejskie dziedzictwo i co miało dla społeczeństw zachodnich potencjał emancypacyjny.

Nie interesuje mnie suchy opis herezji, nie stronię więc od ocen i wartościowań. Drwię z fanatyzmu, ukazuję psychopatologie ukryte pod religijnymi szatami, ale staram się nie zgubić rzeczy cennych. Naturalnie nie zajmuję się rozstrzyganiem, kto miał rację, nie interesuje mnie bowiem "prawdziwe chrześcijaństwo", lecz humanizm w chrześcijaństwie - jego mniej lub bardziej dojrzałe formy.

Poza czysto poznawczymi wymiarami pracy: zrozumienie heretyckiego dziedzictwa Europy, zrozumienie znaczenia herezji dla wolnomyślicieli, ma ona także wymiar ogólny: pokazanie nieznanych oblicz chrześcijaństwa, które zadziwić muszą każdego.

Czy wiesz, że w średniowieczu można było sobie bardziej zakpić z religii niż w Polsce XXI w.? A co w XIX w. wyszło z religijnego zachwytu nad darwinizmem? Jeśli uważasz, że chrześcijaństwo to tylko teizm - jesteś w błędzie - pokażę ci chrześcijański panteizm, deizm oraz ateizm. Feminizm, homoseksualizm, BDSM, nudyzm, transseksualizm, transwestytyzm, aborcjonizm, amoralizm oraz joint ku chwale Pana - to wszystko mniej znane oblicza chrześcijaństwa o których nie śniło się nawet Fryderykowi Nietzsche.

Niniejszym prezentuję Czytelnikowi obszerne opracowanie kilkudziesięciu barwnych herezji. Książka zawiera także kilkadziesiąt ilustracji, bibliografię, odesłania oraz indeksy.

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,2008

źródło okładki: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,2008