Kapitalizm drobnego druku

Okładka książki Kapitalizm drobnego druku Andrzej Szahaj
Okładka książki Kapitalizm drobnego druku
Andrzej Szahaj Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa filozofia, etyka
filozofia, etyka
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2014-01-01
2014-01-01
filozofia kapitalizm polska szahaj andrzej krytyka kapitalizmu

Niniejsza pozycja autorstwa Andrzeja Szahaja jest niczym innym niż pochwałą systemu socjaldemokratycznego. Przy odpowiednio dobranych aksjomatach Panu Profesorowi wyszło to bardzo zgrabnie i na temat.
Z głównym przesłaniem autora jakoby socjaldemokratyczny model państwa o liberalnym zabarwieniu światopoglądowym z nutą kapitalizmu (bo taki obraz moim zdaniem wyłania się z lektury)pozwolę się nie zgodzić, ze względu, iż światopoglądowo w sferze ekonomicznej jestem trochę bardziej na prawo od Pana Profesora, a w sferze obyczajowej mniej liberalny.
Nie zmienia to faktu, iż pozycję tą uważam za ważną w dyskusji o kondycji państwa, ponieważ jest w niej dość dobrze opisany mechanizm pewnych "patologicznych" rozwiązań, które to doprowadziły do dzisiejszego kształtu naszego państwa, a które to nie wygląda najlepiej zarówno w ocenie przeciętnego zjadacza chleba jak i ekspertów znających problematykę przedmiotu.
Jedyne co mnie rozczarowało w niniejsze pracy, to nie jednoznaczne ustosunkowanie się autora w kwestii wyboru właściwej drogi rynkowej jaką powinni obrać w naszym kraju, ewentualnie wybrani przez naród do sprawowania rządów - socjaldemokraci. Np. autor raz twierdzi [str.223], iż nie wyobraża sobie liczącej się opcji lewicowej nie uwzględniającej wyższości gospodarki wolnorynkowej nad gospodarką planową, by po chwili [str.237] twierdzić, że "musimy się też pojednać z planowaniem w sensem określenia celów strategicznych oraz pożądanych modeli życia społecznego, w tym ekonomicznego", co jest de facto odchodzeniem od modelu wolnorynkowego w kierunku planowania. Nie wspominając na rodzące się pytanie, czy przypadkiem pod "modelem życia społecznego" nie kryje się inżynieria społeczna pomysłu Gramsci'ego, do którego kilkukrotnie autor w swej książce się odwołuje, co moim zdaniem jest wizją dość przerażającą.

Książkę se przeczytałem, „Kapitalizm drobnego druku” Szahaja. I jest to lektura bardzo fajna, bo do cna hejterska, przez dwieście stron krytykujący i wytykająca. Autor wpada niemal na samym początku w trans i wymieniać zaczyna kolejne niedoróbki i usterki państwa polskiego, niczym wieszczka kumejska rozrysowuje czarne scenariusze, podając miliony przykładów na degrengoladę społeczno-ekonomiczną kraju i w miażdżącej większości trudno nie przyznać mu racji (jeżeli abstrahujemy oczywiście od proponowanych przez niego rozwiązań, najczęściej ograniczonych do prostackiego „rozdajmy więcej hajsu, w Skandynawii to działa”). Najbardziej podoba mi się jednak fakt, że Szahaj stara się widzieć w ekonomii coś wykraczającego poza samą tę dziedzinę, że nadaje podejmowanym tematom charakter interdyscyplinarny (xDDD),że wytrwale stara się osadzać zagadnienia ekonomiczne w kontekście społecznym, filozoficznym, czy może nawet trochę szerzej – humanistycznym. Ilekroć wpadały w moje ręce opracowania dotyczące zagadnień społeczno-gospodarczych, zawsze zżymałem się na ich oderwanie od rzeczywistości, traktowanie integralnych elementów życia ludzkiego jak czegoś kompletnie odseparowanego od człowieka. Ba, ja nawet w tym momencie jebnę cytatem, bo tak mi się spodobał, że aż go zapisałem: „Jest to przykład naturalizowania procesów, które mają charakter procesów politycznych, czy szerzej społecznych. Naturalizacja ta polega na tym, że to, co znajduje się de facto w zasięgu ludzkiej woli czy ingerencji czyni się elementem procesów o charakterze fatalistycznym, równych procesom przyrodniczym, na które człowiek nie ma wpływu (burze, powodzie, trzęsienia ziemi).” Z prawdziwą przyjemnością czytałem te fragmenty, w których autor starał się udowodnić mi, że jednak nie jestem jednostką bezużyteczną. Nie do końca w zapewnienia Szahaja wierzę, ale jednak promyk nadziei mi dał, a każdy taki promyk jest w tych smutnych dniach na wagę złota. Boli za to strona edytorska, sporo w „Kapitalizmie drobnego druku” błędów interpunkcyjnych, co zapewne widzicie w powyższym cytacie, lecz nie udało się również wyłapać korekcie kilku literówek czy pomyłek fleksyjnych. Ale poza tym – kapitalna lektura, kolejna dobra rzecz w pakiecikach BookRage.

• 02. Epub?
  • Polityka-lewica
  • Polityka
  • BookRage.org
  • Posiadam wydanie elektroniczne

Dodaj cytat z książki Kapitalizm drobnego druku