Kapitalizm drobnego druku

Okładka książki Kapitalizm drobnego druku Andrzej Szahaj
Okładka książki Kapitalizm drobnego druku
Andrzej Szahaj Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa filozofia, etyka
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362744862
Tagi:
filozofia kapitalizm polska szahaj andrzej krytyka kapitalizmu
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
280
185

Na półkach: ,

Niniejsza pozycja autorstwa Andrzeja Szahaja jest niczym innym niż pochwałą systemu socjaldemokratycznego. Przy odpowiednio dobranych aksjomatach Panu Profesorowi wyszło to bardzo zgrabnie i na temat.
Z głównym przesłaniem autora jakoby socjaldemokratyczny model państwa o liberalnym zabarwieniu światopoglądowym z nutą kapitalizmu (bo taki obraz moim zdaniem wyłania się z lektury)pozwolę się nie zgodzić, ze względu, iż światopoglądowo w sferze ekonomicznej jestem trochę bardziej na prawo od Pana Profesora, a w sferze obyczajowej mniej liberalny.
Nie zmienia to faktu, iż pozycję tą uważam za ważną w dyskusji o kondycji państwa, ponieważ jest w niej dość dobrze opisany mechanizm pewnych "patologicznych" rozwiązań, które to doprowadziły do dzisiejszego kształtu naszego państwa, a które to nie wygląda najlepiej zarówno w ocenie przeciętnego zjadacza chleba jak i ekspertów znających problematykę przedmiotu.
Jedyne co mnie rozczarowało w niniejsze pracy, to nie jednoznaczne ustosunkowanie się autora w kwestii wyboru właściwej drogi rynkowej jaką powinni obrać w naszym kraju, ewentualnie wybrani przez naród do sprawowania rządów - socjaldemokraci. Np. autor raz twierdzi [str.223], iż nie wyobraża sobie liczącej się opcji lewicowej nie uwzględniającej wyższości gospodarki wolnorynkowej nad gospodarką planową, by po chwili [str.237] twierdzić, że "musimy się też pojednać z planowaniem w sensem określenia celów strategicznych oraz pożądanych modeli życia społecznego, w tym ekonomicznego", co jest de facto odchodzeniem od modelu wolnorynkowego w kierunku planowania. Nie wspominając na rodzące się pytanie, czy przypadkiem pod "modelem życia społecznego" nie kryje się inżynieria społeczna pomysłu Gramsci'ego, do którego kilkukrotnie autor w swej książce się odwołuje, co moim zdaniem jest wizją dość przerażającą.

Niniejsza pozycja autorstwa Andrzeja Szahaja jest niczym innym niż pochwałą systemu socjaldemokratycznego. Przy odpowiednio dobranych aksjomatach Panu Profesorowi wyszło to bardzo zgrabnie i na temat.
Z głównym przesłaniem autora jakoby socjaldemokratyczny model państwa o liberalnym zabarwieniu światopoglądowym z nutą kapitalizmu (bo taki obraz moim zdaniem wyłania się z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
450
17

Na półkach:

Książkę se przeczytałem, „Kapitalizm drobnego druku” Szahaja. I jest to lektura bardzo fajna, bo do cna hejterska, przez dwieście stron krytykujący i wytykająca. Autor wpada niemal na samym początku w trans i wymieniać zaczyna kolejne niedoróbki i usterki państwa polskiego, niczym wieszczka kumejska rozrysowuje czarne scenariusze, podając miliony przykładów na degrengoladę społeczno-ekonomiczną kraju i w miażdżącej większości trudno nie przyznać mu racji (jeżeli abstrahujemy oczywiście od proponowanych przez niego rozwiązań, najczęściej ograniczonych do prostackiego „rozdajmy więcej hajsu, w Skandynawii to działa”). Najbardziej podoba mi się jednak fakt, że Szahaj stara się widzieć w ekonomii coś wykraczającego poza samą tę dziedzinę, że nadaje podejmowanym tematom charakter interdyscyplinarny (xDDD),że wytrwale stara się osadzać zagadnienia ekonomiczne w kontekście społecznym, filozoficznym, czy może nawet trochę szerzej – humanistycznym. Ilekroć wpadały w moje ręce opracowania dotyczące zagadnień społeczno-gospodarczych, zawsze zżymałem się na ich oderwanie od rzeczywistości, traktowanie integralnych elementów życia ludzkiego jak czegoś kompletnie odseparowanego od człowieka. Ba, ja nawet w tym momencie jebnę cytatem, bo tak mi się spodobał, że aż go zapisałem: „Jest to przykład naturalizowania procesów, które mają charakter procesów politycznych, czy szerzej społecznych. Naturalizacja ta polega na tym, że to, co znajduje się de facto w zasięgu ludzkiej woli czy ingerencji czyni się elementem procesów o charakterze fatalistycznym, równych procesom przyrodniczym, na które człowiek nie ma wpływu (burze, powodzie, trzęsienia ziemi).” Z prawdziwą przyjemnością czytałem te fragmenty, w których autor starał się udowodnić mi, że jednak nie jestem jednostką bezużyteczną. Nie do końca w zapewnienia Szahaja wierzę, ale jednak promyk nadziei mi dał, a każdy taki promyk jest w tych smutnych dniach na wagę złota. Boli za to strona edytorska, sporo w „Kapitalizmie drobnego druku” błędów interpunkcyjnych, co zapewne widzicie w powyższym cytacie, lecz nie udało się również wyłapać korekcie kilku literówek czy pomyłek fleksyjnych. Ale poza tym – kapitalna lektura, kolejna dobra rzecz w pakiecikach BookRage.

Książkę se przeczytałem, „Kapitalizm drobnego druku” Szahaja. I jest to lektura bardzo fajna, bo do cna hejterska, przez dwieście stron krytykujący i wytykająca. Autor wpada niemal na samym początku w trans i wymieniać zaczyna kolejne niedoróbki i usterki państwa polskiego, niczym wieszczka kumejska rozrysowuje czarne scenariusze, podając miliony przykładów na degrengoladę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    63
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    10
  • 02. Epub?
    1
  • Polityka-lewica
    1
  • Polityka
    1
  • Ulubione
    1
  • Teraz czytam
    1
  • BookRage.org
    1
  • Posiadam wydanie elektroniczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kapitalizm drobnego druku


Podobne książki

Przeczytaj także